Trwa ładowanie...

Rak prostaty a witamina E

Rak prostaty jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów u mężczyzn. Tak jak w przypadku wszystkich nowotworów, trudno jest go całkowicie wyleczyć, a w wielu przypadkach może on doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego nowe badania działania witaminy E są bardzo obiecujące.

Zobacz film: "Guzy miednicy mniejszej"

Witamina E o jedną trzecią zmniejsza ryzyko raka prostaty u palaczy, jak pokazały badania przeprowadzone w Finlandii. Przebadano także działanie beta-karotenu na ryzyko nowotworu, ale nie dało to podobnego efektu.

Badania brały pod uwagę witaminę E i beta-karoten, gdyż są to przeciwutleniacze. Mają działanie zwalczające wolne rodniki, które niszczą komórki i prowadzą do ich szybszego starzenia. Działanie wolnych rodników, czyli niszczenie DNA, może też wywoływać nowotwory, w tym raka prostaty.

Okazało się, że witamina E zmniejsza także ryzyko raka płuc i okrężnicy, ale najsilniejszy wpływ miała na raka prostaty.

Badania wzięły pod uwagę 29 tysięcy palących papierosy mężczyzn w wieku od 50 do 69 lat. Podzielono ich na cztery grupy:

  • łykającą witaminę E,
  • przyjmującą beta-karoten,
  • biorącą witaminę E razem z beta-karotenem,
  • osoby dostające placebo.

Dawka dzienna wynosiła 50 miligramów. Jest to trzy razy więcej niż możemy otrzymać z samej, zdrowej diety. Multiwitaminy zawierają około 30 miligramów, a suplementy diety zawierające wyłącznie tę witaminę mają jej zwykle około 100.

spis treści

1. Witamina E kontra rak prostaty

Niezależnie od tego, czy badani przyjmowali witaminę E samą czy z beta-karotenem, po 5-8 latach było wśród nich o 32% mniej przypadków raka prostaty niż u dwóch pozostałych grup. Co więcej, śmiertelność związana z rakiem prostaty zmniejszyła się o 41%.

Drugi wynik sugeruje, że witamina E może nawet nie dopuszczać do dalszego rozwoju nowotworu. Bardzo wielu starszych mężczyzn ma drobne niezłośliwe zmiany nowotworowe, które często nie rozwijają się na tyle, by zagrozić zdrowiu. Wydaje się, że choroba nowotworowa może być także zatrzymana przez witaminę E.

2. Źródła witaminy E

Witamina E występuje w:

Ale pamiętajmy: te produkty są bogate nie tylko w witaminę E, ale też w tłuszcz. Jedzenie ich w zbyt dużych ilościach to nie najlepszy pomysł, szczególnie, że aby otrzymać 50 miligramów w samej żywności, trzeba byłoby zjeść tego wszystkiego bardzo dużo.

Z drugiej strony sztuczne suplementy diety zawierające witaminę E także nie są idealne. Mimo, że rak prostaty w większości ich ominął, 66 mężczyzn przyjmujących witaminę E zmarło wskutek udaru mózgu. W grupie bez witaminy E w tabletkach, zgonów z tego powodu było 44.

Czy w związku z tym wszyscy mężczyźni powinni brać witaminę E? Odpowiedź brzmi "nie". Jest zbyt wcześnie na takie rekomendacje. Witamina E powinna przejść dalsze badania aby udowodnić swoje działanie w leczeniu raka prostaty. Nam pozostało cierpliwie czekać.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.