Opieka nad seniorem w domu i na odległość. Jak się przygotować?
Nasi najbliżsi seniorzy często są bardzo samodzielni i doskonale radzą sobie w codziennych czynnościach, ale nie mają już tyle siły, co kiedyś. Niekiedy też choroby przewlekłe czy zażywane leki mogą spowolnić ich reakcję na bodźce lub spowodować zaburzenia równowagi. Jak więc ograniczyć ryzyko niebezpiecznych zdarzeń? W jaki sposób zatroszczyć się o naszych bliskich?
Osoby starsze chcą jak najdłużej pozostać samodzielne, jednak mogą potrzebować naszego wsparcia. Z wiekiem zmniejsza się wydolność organizmu, nierzadko też pojawiają się choroby przewlekłe. Pogarsza się kondycja, osłabieniu ulega również pamięć i koncentracja. Łatwiej też o wypadki, do których najczęściej dochodzi w domowym zaciszu.
Może nadejść taki moment, że w domu naszego bliskiego seniora konieczne będzie dokonanie pewnych zmian. Chodzi przede wszystkim o takie ustawienie mebli i przedmiotów codziennego użytku, by do minimum ograniczyć ryzyko potknięcia się lub przewrócenia. Ważne jest też oświetlenie, zwłaszcza nocne. Możliwości jest całe mnóstwo – od zamontowania LED-owych listew przypodłogowych po lampki z czujnikiem ruchu.
Warto też wyposażyć łazienkę w specjalne udogodnienia dla osób starszych. Podstawą jest wyłożenie dna wanny lub prysznica matą antypoślizgową (najlepiej z powłoką przytwierdzaną za pomocą przyssawek) oraz montaż długich uchwytów w pobliżu toalety, na ścianie wewnątrz kabiny prysznicowej lub nad wanną.
Dobrym pomysłem jest też wstawienie do kabiny prysznicowej specjalnego taboretu lub zamocowanie siedziska.
Zostańcie w kontakcie!
Nasi bliscy potrzebują nie tylko zabezpieczenia mieszkania, ale też rozmowy, dobrego słowa i wspólnego spaceru. W dzisiejszych czasach wielu z nas brakuje czasu, jednak postarajmy się znaleźć choć kilkanaście minut w ciągu dnia, aby odwiedzić seniora. Wybierzcie się razem na zakupy, upieczcie razem ciasto lub pójdźcie do parku.
Ważne jest też by pozostawać ze starszą osobą w stałym kontakcie. Mało kto ma dziś telefon stacjonarny, zresztą w przypadku seniorów nie zdaje on egzaminu. Zdecydowanie lepsza będzie komórka, ta jednak musi być przystosowana dla osób w podeszłym wieku. Ale i ona może niekiedy zawieść.
Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być certyfikowana Opaska Życia firmy Comarch. Zakłada się ją na nadgarstek, dzięki czemu senior ma ją zawsze przy sobie, a my możemy monitorować jego czynności za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. Aplikację można pobrać zupełnie za darmo z Google Play lub App Store.
Opaska pozwala na szybkie nawiązanie połączenia alarmowego przy pomocy przycisku SOS, który dodatkowo oznaczony jest językiem Braille'a. Daje też możliwość nawiązania połączenia głosowego bezpośrednio z opiekunem.
Bardzo istotną funkcjonalnością Opaski Życia jest wbudowany moduł GPS. Jej lokalizacja jest aktualizowana co 15 min i można ją śledzić w aplikacji Comarch Opaska Życia. To szczególnie ważna funkcja w przypadku seniorów z zaburzeniami pamięci.
Opaska posiada także wbudowany akcelerometr, który zlicza kroki, a wynik udostępnia nam w aplikacji.
Opaska Życia sprawdza się sytuacjach, kiedy szybka reakcja jest kluczowa. Upadki seniorów zdarzają się często, a kiedy nasz bliski mieszka sam lub w dużym domu, trudno o pomoc w krótkim czasie. Możemy nie usłyszeć wołania lub też nie przybyć na czas.
Opieka nad osobami starszymi musi być subtelna. Nie chodzi o sprawowanie kontroli, ale o pełną empatii pomoc naszym najbliższym.
Dowiedz się więcej o Opasce Życia.