Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Sprzątanie a alergia – jak robić to bezpiecznie?

Alergik zawsze powinien pamiętać o regularnym sprzątaniu w domu
Alergik zawsze powinien pamiętać o regularnym sprzątaniu w domu

Zobacz film: "Refundacja leków na łuszczycę"

Każdego dnia w naszych domach na powierzchniach płaskich osiada wędrujący w powietrzu kurz, a razem z nim pyłki, pleśń i roztocza. Są to elementy szkodliwe dla zdrowia i szczególnie dokuczliwe w przypadku alergików. Usuwanie kurzu jest koniecznością, warto więc wiedzieć, jak robić to bezpiecznie.

spis treści

1. Odpowiednie akcesoria do sprzątania

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, sprzętów i preparatów, które ułatwiają usuwanie uciążliwych warstw kurzu. Poprawiają tym samym komfort oddychania u wszystkich, nie tylko u osób uczulonych na grzyby i drobnoustroje.

Wybierając ściereczki do usuwania kurzu, alergicy powinni zwrócić szczególną uwagę na to, czy mają one działanie elektrostatyczne. Taka właściwość pomaga pozbyć się kurzu i zapobiega szybkiemu osiadaniu nowych jego warstw. Najlepiej sprawdzą się ścierki wykonane z naturalnych włókien wiskozowych, a szczególnie te wzbogacone w olejki przyciągające zanieczyszczenia. Obecność olejków optymalizuje sprzątanie i sprawia, że kurz nie wzbija się w powietrze (tak jak przy wycieraniu na sucho), a także hamuje rozwój grzybów i roztoczy, czyli amatorów wilgotnego środowiska powstającego podczas sprzątania na mokro.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie chusteczek jednorazowych nasączonych olejkami lub woskiem. Jednorazowość sprawia, że raz usunięty kurz nie powraca podczas ponownego użycia, co może się zdarzyć w przypadku źle wypłukanej ściereczki. Poza tym dodatek wosku dba o powierzchnię drewnianych i skórzanych mebli. Minusem stosowania chusteczek jednorazowego użytku jest fakt, że nie są ekologiczne – zwiększają produkcję śmieci i zalegają w śmietnikach, czyli miejscach sprzyjających rozwojowi pleśni i roztoczy.

2. Innowacyjne odkurzacze

Ostatnim hitem wśród urządzeń sprzątających są odkurzacze samobieżne. Nie dość, że oszczędzają sporo czasu i energii, to również znacznie ułatwiają alergikom utrzymanie czystości w domach. Odkurzacze tego typu sprzątają bowiem samodzielnie, podczas nieobecności domowników, nie narażając ich na wdychanie unoszącego się w górę kurzu.

Nowoczesne odkurzacze z filtrem to doskonałe wyjście dla alergików
Nowoczesne odkurzacze z filtrem to doskonałe wyjście dla alergików

Tańszym, lecz równie skutecznym sprzętem ułatwiającym wydajne sprzątanie warstw kurzu, są odkurzacze ze specjalnymi filtrami. Zatrzymują one pyłki w komorze, nie pozwalając im ulatniać się wraz z wyrzucanym powietrzem. Specjalne zmywalne filtry AllergyPlus™ znajdziemy m.in. w odkurzaczu Electrolux UltraSilencer™ ZEN Allergy. Odkurzacz ten nie tylko w 99,95% filtruje powietrze, ale również generuje dźwięk na poziomie zaledwie 58dB, co odpowiada zwykłej rozmowie. Dzięki tak cichemu trybowi pracy, alergik, zmęczony okresem pylenia, nie będzie doświadczał dodatkowego dyskomfortu.

Warto też zaopatrzyć się w odkurzacz o zróżnicowanych końcówkach, które pomagają dotrzeć w najbardziej niedostępne miejsca, wyczyścić kanapy i zebrać pajęczyny.

3. Ochrona na usta i dłonie

Alergię mogą wywoływać także detergenty i inne środki chemiczne używane podczas sprzątania. Aby się przed nimi ochronić, warto sięgnąć po winylowe rękawiczki, które nie powodują odczynów alergicznych. Gdy w domu mamy tylko rękawiczki z lateksu, możemy założyć pod nie drugie, z cienkiej bawełny. Przed wzbijającym się w powietrze kurzem ochroni natomiast maseczka dostępna w każdej aptece.

4. Dokładność

Posiadając przyjazny alergikom odkurzacz, odpowiednie ściereczki oraz należytą ochronę przed kurzem i detergentami, wystarczy zadbać o dokładność sprzątania. Najwięcej roztoczy, pleśni i pyłków zbiera się w miejscach, które podczas porządków przez nieuwagę omijamy – w zakamarkach między meblami, w rogach kabiny prysznicowej lub na wysoko zawieszonych półkach. Powierzchowne sprzątanie przyniesie co prawda efekt estetyczny, ale zdecydowanie nie poprawi komfortu życia alergików.

Artykuł powstał przy współpracy z markę Electrolux

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy