Trwa ładowanie...

Optymizm może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci wśród kobiet

Według nowego badania przeprowadzonego przez Harvardzką Szkołę Medyczną T.H Chan, optymistyczne spojrzenie na życie oraz ogólne oczekiwanie, że wydarzą się dobre rzeczy, może pomóc ludziom żyć dłużej.

Badania wykazały, że kobiety, które były optymistycznie nastawione, miały znacznie mniejsze ryzyko zgonu z kilku powodu  tym raka, chorób serca, udaru mózgu, choroby układu oddechowego i zakażeń w okresie ośmiu lat, w porównaniu z kobietami, które były mniej optymistyczne.

1. Optymizm zamiast leków

Badanie pojawiło się 7 grudnia 2016 w czasopiśmie „American Journal of Epidemiology”.

Optymizm chroni organizm przed wieloma chorobami
Optymizm chroni organizm przed wieloma chorobami (Shutterstock)

"Podczas gdy większość działań medycznych, dotyczących  zdrowia publicznego dziś kładzie nacisk na redukcję czynników ryzyka chorób, okazuje się, że poprawa psychicznej odporności może być lepszym wyjściem. Nasze nowe odkrycia sugerują, że należy dołożyć starań w celu zwiększenia optymizmu" - powiedział Eric Kim, pracownik naukowy na Wydziale Nauk Społecznych i Behawioralnych i współautor badania.

Badanie wykazało również, że zdrowe zachowania tylko częściowo wyjaśniają związek między optymizmem a zmniejszonym ryzykiem śmiertelności. Inną możliwością jest to, że większy optymizm bezpośrednio wpływa na nasze systemy biologiczne.

W badaniu analizowano dane z 2004-2012 od 70.000 kobiet uczestniczących w badaniu Zdrowie Pielęgniarek. Jest to systemem śledzenia zdrowia kobiet poprzez badania w okresie dwóch lat studiów. Naukowcy szukali wśród uczestników optymistów. Badali też inne czynniki, które mogą odgrywać rolę i w jaki sposób mogą wpłynąć na ryzyko zgonu, takie jak rasa, wysokie ciśnienie krwi, diety i aktywność fizyczną.

Zobacz także

2. Pozytywne nastawienie do życia chroni przed wieloma schorzeniami

Najbardziej optymistyczne kobiety (górny kwartyl) miały prawie 30 proc. niższe ryzyko zgonu na jakiejkolwiek choroby wśród analizowanych, w porównaniu z najsłabiej optymistycznymi z kobiet, jak wykazały badania.

Najbardziej optymistyczne kobiety miały o 16 proc. mniejsze ryzyko zgonu z powodu raka; 38 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca; 39 proc. mniejsze ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu; 38 proc. mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób układu oddechowego  i 52 proc. mniejsze ryzyko zgonu z powodu zakażenia.

Podczas gdy inne badania związane z optymizm szukały sposobu na zmniejszenie ryzyka wczesnego zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych, to te były pierwszymi, które znalazły związek między optymizmem a ryzykiem jakichkolwiek chorób.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.