Osoby które grają na instrumentach, mają szybszy czas reakcji

Badanie, opublikowane niedawno w czasopiśmie „Brain and Cognition” stwierdza, że zawodowi muzycy mają krótszy czas reakcji niż ich rówieśnicy pracujący w innych zawodach. Po raz pierwszy wykazano, że ten efekt namacalnie łączy się z rozwojem słuchowym.

Jak muzyka wpływa na mózg?

To dlatego, że liczba badań nad tym jak wykształcenie muzyczne wpływa na mózg, wzrosła w ostatnich latach. Wcześniejsze prace wykazały anatomiczne i strukturalne zmiany wizualne, dotykowe i słuchowe w różnych regionach mózgu. Jednak niewiele prac wyszło poza sferę informacji audio i wizualnej, zaś to, jak zmienia się nasz zmysł, nie zostało dokładnie przebadane.

Najnowsze badanie w tej dziedzinie sprawdza, czy muzykalność może poprawić czas reakcji - nie tylko w odniesieniu do obrazu i dźwięku, ale również tych związanych z bodźcami dotykowymi. Jak wyjaśniają autorzy, chcieli dowiedzieć się, "czy długotrwałe szkolenie muzyczne może również poprawić inne procesy wielozmysłowe na poziomie behawioralnym".

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w Montrealu w Szkole Języka, Patologii Mowy i Audiologii, części wydziału medycznego Udem w Kanadzie.

Badania kierowane przez Simona Landry, stanowiły część jego pracy doktorskiej z zakresu nauk biomedycznych, a obszarem jego szczególnego zainteresowania jest to, jak dźwięk i dotyk wchodzą w interakcje. Landry chciał zrozumieć , "jak gra na instrumencie muzycznym wpływa na zmysły w sposób, który nie jest związany z muzyką."

Testowanie reakcji muzyków

W eksperymencie wzięło udział 19 osób nie związanych z muzyką 9 i 16 muzyków, rekrutowanych z wydziału muzycznego Uniwersytetu w Montrealu. Każdy muzyk miał co najmniej 7 lat treningu i po raz pierwszy zaczął grać na instrumentach w wieku od 3 do 10 lat.

Udział wzięło ośmioro pianistów, skrzypków, dwóch perkusistów, dwóch basistów, harfistka i altowiolista. Wszyscy grali też na co najmniej jednym innym instrumencie.

Osoby z drugiej grupy pochodziły z Szkoły Języka, Patologii Mowy i Audiologii. Obie grupy miały mniej więcej równy podział na absolwentów i studentów.

Każdy uczestnik był testowany w dobrze oświetlonym i cichym pomieszczeniu. W jednej dłoni miał urządzenie wibracyjne, które wibrowało w losowych odstępach czasu, drugą zaś obsługiwał myszkę komputerową. Naprzeciwko każdego uczestnika był głośnik, który emitował wybuchy białego szumu w losowych momentach.

Korzyści płynące z muzyki

Jak podają brytyjscy naukowcy, śpiewanie poprawia samopoczucie. Dotyczy to w szczególności śpiewania grupowego – na przykład w chórze.

Uczestnicy zostali poproszeni o naciskanie przycisku myszy, jeśli poczuli wibracje, usłyszeli dźwięk lub doświadczyli obu naraz. Wszystkie te możliwości - audio, dotykowe i audio-dotykowe - zaprezentowano 180 razy każdej osobie.

Gdy dane zostały przeanalizowane, wyniki były jasne. "Okazało się, że muzycy mają znacznie krótsze czasy reakcji dla bodźców słuchowych, dotykowych i dźwiękowo-dotykowych. Wyniki te sugerują, po raz pierwszy, że długotrwałe szkolenie muzyczne skraca czas reakcji dla takich bodźców” – mówi Simon Landry.

Według autorów, kiedy te wyniki, razem z wcześniejszymi ustaleniami, pozwalają wnioskować, że muzycy są lepsi niż nie-muzycy w integracji różnych zmysłów.

Czasy reakcji a starzenie się społeczeństwa

Chociaż badanie może dostarczyć muzykom powodów do chwalenia się, jest też poważniejszy cel. Czas reakcji jest zwykle spowolniany w procesie starzenia. W przypadku niektórych osób, może to być poważnym problemem. Jednak może nauka gry na instrumencie okaże się przydatna w łagodzeniu tej przypadłości u osób starszych.

Jak mówi Landry - "Im więcej wiemy o wpływie muzyki na naprawdę podstawowe procesy sensoryczne, tym lepiej możemy stosować trening muzyczny do osób, które mogą mieć wolniejszy czas reakcji."

Te nowe informacje dołączają się do masy ostatnich doniesień, dotyczących korzyści zdrowotnych płynących z muzyki i kształcenia muzycznego. Być może muzyka mogłaby stać się powszechną formą terapii wspomagającej w różnych warunkach.

Kinga Ludwik, 8 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze
Artykuły Newsy - zdrowie
Ćwiczenia - rodzaje, step

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia są wskazane dla wszystkich, niezależnie od wieku. Osoby starsze, które aktywnie spędzają czas, są mniej narażone na demencję starczą, mają mniej problemów z poruszaniem się.

Orgazm łechtaczkowy - jak powstaje, jak osiągnąć, techniki stymulacji

Nietypowe sytuacje, w których kobiety przeżywają orgazm

Nietypowe sytuacje, w których kobiety przeżywają orgazm

drugiej osoby. W jego trakcie wzrasta ciśnienie krwi i oddech staje się szybszy. Kobieta może osiągnąć orgazm na kilka sposobów, m.in. w trakcie (...) Kobiecy orgazm Orgazm to szczytowanie, ostatnia faza podniecenia...

Żałoba i strata

Śmierć bliskiej osoby (WIDEO)

Śmierć bliskiej osoby (WIDEO) Odtwórz wideo

Tak traumatyczne przeżycie jak utrata najbliższej osoby budzi często w człowieku wiele sprzecznych emocji. Osoba, która kogoś straciła nierzadko (...) także problemy sfery psychicznej, które odbijają się na otoczeniu. Osoba przeżywająca...

Życie z alergią

Jak wychowywać dzieci, które mają alergię?

Jak wychowywać dzieci, które mają alergię?

zapobiegające reakcji alergicznej. Oto wskazówki, które pomogą zmniejszyć ryzyko objawów w domu. Uczulenie na roztocza Dzieci uczulone na roztocza powinny mieć (...) tych cząsteczek w powietrzu są zazwyczaj największe rano, ogranicz...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

10 sposobów na poprawę metabolizmu

10 sposobów na poprawę metabolizmu

Nawet gdy odpoczywasz, twój organizm nieustannie spala kalorie. Osoby bardziej umięśnione mają szybszy metabolizm. Co ciekawe, podczas gdy jeden gram tłuszczu (...) Czy możesz sprawić, żeby twój metabolizm...

Depresja i mania

Czy depresja jest chorobą śmiertelną? (WIDEO)

Czy depresja jest chorobą śmiertelną? (WIDEO) Odtwórz wideo

, które mają na celu zakończenie cierpienia, urojenia depresyjne czy pogrążanie się w negatywnych myślach. Chore osoby często mogą próbować targnąć (...) po zauważeniu objawów choroby niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Takie podejście...

Produkty żywnościowe

Dieta, która poprawia humor i zwiększa energię

Dieta, która poprawia humor i zwiększa energię

, które grają kluczową rolę w przekształcaniu cukru w energię. Spadek magnezu w organizmie może spowodować obniżenie poziomu energii. Dobrymi źródłami (...) . Na krótki czas przyspiesza metabolizm i sprawia, że masz więcej...

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

6 popularnych mitów o łuszczycy

6 popularnych mitów o łuszczycy

funkcjonują w społeczeństwie. Oto najpopularniejsze z nich. Łuszczyca jest zaraźliwa Zmiany skórne są czerwone, pokryte białą łuską, a czasem (...) nawet krwawią. Właśnie dlatego inne osoby mogą obawiać się zarażenia...

Problemy z seksem

Uprawiasz seks nieregularnie? Poznaj konsekwencje

Uprawiasz seks nieregularnie? Poznaj konsekwencje

niebezpiecznych konsekwencji zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Może najwyższy czas to zmienić? Zobacz także: Obalamy 8 najpopularniejszych (...) mitów na temat seksu Niepokój Eksperci twierdzą, że osobom,...