Trwa ładowanie...

Osoby które grają na instrumentach, mają szybszy czas reakcji

Avatar placeholder
17.01.2017 14:55
Osoby które grają na instrumentach, mają szybszy czas reakcji
Osoby które grają na instrumentach, mają szybszy czas reakcji

Badanie, opublikowane niedawno w czasopiśmie „Brain and Cognition” stwierdza, że zawodowi muzycy mają krótszy czas reakcji niż ich rówieśnicy pracujący w innych zawodach. Po raz pierwszy wykazano, że ten efekt namacalnie łączy się z rozwojem słuchowym.

1. Jak muzyka wpływa na mózg?

To dlatego, że liczba badań nad tym jak wykształcenie muzyczne wpływa na mózg, wzrosła w ostatnich latach. Wcześniejsze prace wykazały anatomiczne i strukturalne zmiany wizualne, dotykowe i słuchowe w różnych regionach mózgu. Jednak niewiele prac wyszło poza sferę informacji audio i wizualnej, zaś to, jak zmienia się nasz zmysł, nie zostało dokładnie przebadane.

Najnowsze badanie w tej dziedzinie sprawdza, czy muzykalność może poprawić czas reakcji - nie tylko w odniesieniu do obrazu i dźwięku, ale również tych związanych z bodźcami dotykowymi. Jak wyjaśniają autorzy, chcieli dowiedzieć się, "czy długotrwałe szkolenie muzyczne może również poprawić inne procesy wielozmysłowe na poziomie behawioralnym".

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w Montrealu w Szkole Języka, Patologii Mowy i Audiologii, części wydziału medycznego Udem w Kanadzie.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Badania kierowane przez Simona Landry, stanowiły część jego pracy doktorskiej z zakresu nauk biomedycznych, a obszarem jego szczególnego zainteresowania jest to, jak dźwięk i dotyk wchodzą w interakcje. Landry chciał zrozumieć , "jak gra na instrumencie muzycznym wpływa na zmysły w sposób, który nie jest związany z muzyką."

Nauka gry na instrumentach może pomóc osobom z opóźnionym czasem reakcji
Nauka gry na instrumentach może pomóc osobom z opóźnionym czasem reakcji

2. Testowanie reakcji muzyków

W eksperymencie wzięło udział 19 osób nie związanych z muzyką 9 i 16 muzyków, rekrutowanych z wydziału muzycznego Uniwersytetu w Montrealu. Każdy muzyk miał co najmniej 7 lat treningu i po raz pierwszy zaczął grać na instrumentach w wieku od 3 do 10 lat.

Udział wzięło ośmioro pianistów, skrzypków, dwóch perkusistów, dwóch basistów, harfistka i altowiolista. Wszyscy grali też na co najmniej jednym innym instrumencie.

Osoby z drugiej grupy pochodziły z Szkoły Języka, Patologii Mowy i Audiologii. Obie grupy miały mniej więcej równy podział na absolwentów i studentów.

Każdy uczestnik był testowany w dobrze oświetlonym i cichym pomieszczeniu. W jednej dłoni miał urządzenie wibracyjne, które wibrowało w losowych odstępach czasu, drugą zaś obsługiwał myszkę komputerową. Naprzeciwko każdego uczestnika był głośnik, który emitował wybuchy białego szumu w losowych momentach.

Korzyści płynące z muzyki
Korzyści płynące z muzyki [8 zdjęć]

Jak podają brytyjscy naukowcy, śpiewanie poprawia samopoczucie. Dotyczy to w szczególności śpiewania

zobacz galerię

Uczestnicy zostali poproszeni o naciskanie przycisku myszy, jeśli poczuli wibracje, usłyszeli dźwięk lub doświadczyli obu naraz. Wszystkie te możliwości - audio, dotykowe i audio-dotykowe - zaprezentowano 180 razy każdej osobie.

Gdy dane zostały przeanalizowane, wyniki były jasne. "Okazało się, że muzycy mają znacznie krótsze czasy reakcji dla bodźców słuchowych, dotykowych i dźwiękowo-dotykowych. Wyniki te sugerują, po raz pierwszy, że długotrwałe szkolenie muzyczne skraca czas reakcji dla takich bodźców” – mówi Simon Landry.

Według autorów, kiedy te wyniki, razem z wcześniejszymi ustaleniami, pozwalają wnioskować, że muzycy są lepsi niż nie-muzycy w integracji różnych zmysłów.

3. Czasy reakcji a starzenie się społeczeństwa

Zobacz także

Chociaż badanie może dostarczyć muzykom powodów do chwalenia się, jest też poważniejszy cel. Czas reakcji jest zwykle spowolniany w procesie starzenia. W przypadku niektórych osób, może to być poważnym problemem. Jednak może nauka gry na instrumencie okaże się przydatna w łagodzeniu tej przypadłości u osób starszych.

Jak mówi Landry - "Im więcej wiemy o wpływie muzyki na naprawdę podstawowe procesy sensoryczne, tym lepiej możemy stosować trening muzyczny do osób, które mogą mieć wolniejszy czas reakcji."

Te nowe informacje dołączają się do masy ostatnich doniesień, dotyczących korzyści zdrowotnych płynących z muzyki i kształcenia muzycznego. Być może muzyka mogłaby stać się powszechną formą terapii wspomagającej w różnych warunkach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze