Osoby lubiące zabawę mają przewagę

Dorośli mogą pozytywnie wykorzystywać swoją skłonność do zabawy w wielu sytuacjach. Osoby mające takie skłonności są dobre w prowadzeniu obserwacji, łatwo potrafią spojrzeć na sytuację z nowej perspektywy i zamienić monotonne czynności w interesujące i przyjemne.

Mimo wszystko, skłonności do zabawy nie powinny być utożsamiane z dobrym humorem. Zamiast tego, potrzebujemy nowego słownictwa, aby opisać taką cechę charakteru, jak piszą psychologowie z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenberg w najnowszym wydaniu międzynarodowego dziennika "Personality and Individual Differences".

W przeciwieństwie do badań nad skłonnością do zabawy u dzieci, mało naukowców postanawia przyjrzeć się temu samemu zjawisku u dorosłych. "Modele zabawy u dzieci często przekładają się na skłonności do zabawy u dorosłych. To powoduje utratę wielu aspektów, wliczając w to te związane z życiem w społeczeństwie lub wydajnością pracy umysłowej," mówi dr Rene Proyer z Instytutu Psychologii na MLU.

Osoby o skłonnościach do zabawy zdolne są reinterpretować sytuacje z codziennego życia tak, że wydają się one zabawne, a nie trudne lub poważne, co prowadzi do zmniejszenia poziomu stresu.

Dorośli którzy wciąż czują, że lubią zabawę, zmagają się z niższym poziomiem stresu i potrafią dostrzegać nowe rozwiązania problemów
Dorośli którzy wciąż czują, że lubią zabawę, zmagają się z niższym poziomiem stresu i potrafią dostrzegać nowe rozwiązania problemów

Proyer zbadał to zjawisko u dorosłych w wielu publikacjach i ankietach przeprowadzanych wśród około 3 tys. ludzi. Wyniki badań pokazały, że skłonność do zabawy jest odrębną cechą charakteru, jednak zazębia się z niektórymi z tych cech, takimi jak ekstrawersja, zgodność, sumienność, otwartość na nowe doświadczenia i stabilność emocjonalna.

"Skłonność do zabawy to niezależna cecha charakteru, która dzieli pewne elementy z tymi pięcioma innymi cechami." - wyjaśnia Proyer. Badanie pokazuje także, że ludzie, którzy opisują siebie jako lubiących zabawę, są przez innych postrzegani w ten właśnie sposób.

Sposób jedzenia zdradza twoją osobowość
Sposób jedzenia zdradza twoją osobowość [6 zdjęć]

Jesteś tym, co jesz – głosi popularne powiedzenie. Jednak to, jak jesz, może również wiele o tobie mówić....

zobacz galerię

Psycholog zidentyfikował cztery podstawowe typy skłonności do zabawy u dorosłych: "Są ludzie, którzy lubią wygłupiać się z przyjaciółmi i znajomymi. Nazywamy to skłonnością skierowaną na innych. W przeciwieństwie do nich są ludzie, którzy całe swoje życie uważają za pewnego rodzaju zabawę." - mówi Proyer.

Inną kategorię stanowią ludzie, którzy lubią bawić się konceptami i myślami - to osoby o skłonnościach do zabawy intelektualnej. To ludzie, którzy potrafią zmienić monotonne zadania na coś interesującego.

Koniecznie przeczytaj

Ostatnia grupa, którą opisuje naukowiec, to osoby o kapryśnej skłonności do zabawy. "Ci ludzie wydają się lubić dziwne i niezwykłe rzeczy i często rozbawiają ich codzienne obserwacje".

Badania udowadniają, że skłonność do zabawy u dorosłych może ujawniać się na wiele sposobów, jednak powinna być postrzegana jako pozytywna cecha. Mimo to, cecha ta ma więcej negatywnych skojarzeń - takie osoby nie są brane na poważnie lub uważa się, że nie można na nich polegać. Nie jest to właściwie podejście, jak mówi Proyer. "Gdy szukamy rozwiązania skomplikowanego problemu, osoby o skłonnościach do zabawy łatwo potrafią zmienić punkt widzenia. To pozwala im znaleźć unikatowe i nowe rozwiązania."

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy