Trwa ładowanie...

Ostatnie ostrzeżenie. Znak, by natychmiast zejść ze słońca

Avatar placeholder
27.05.2024 07:38
Towarzyszy senności i zmęczeniu podczas upałów. Koniecznie zejdź ze słońca
Towarzyszy senności i zmęczeniu podczas upałów. Koniecznie zejdź ze słońca (Getty Images)

Większość z nas w czasie upałów czuje się senna i pozbawiona energii. To zjawisko ma swoje korzenie w biologicznych mechanizmach organizmu, który musi zmierzyć się z wyzwaniem termoregulacji w ekstremalnie wysokich temperaturach. Jest to też sygnał ostrzegawczy, że czas się ochłodzić.

spis treści

1. Zmęczenie w czasie upału

W trakcie wysokich temperatur, ludzkie ciało ma ważne zadanie - musi uniknąć nadmiernego przegrzania. Aby to osiągnąć, nasz organizm intensywnie działa, by utrzymać optymalną temperaturę.

To działanie skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych znajdujących się w skórze, co z kolei pozwala na zwiększony przepływ krwi blisko powierzchni ciała. Rezultatem tego procesu może być pojawienie się zaczerwienienia skóry.

Zobacz film: "Objawy udaru cieplnego"

Celem tego mechanizmu jest dystrybucja ciepła, aby zapewnić prawidłową temperaturę ciała. W efekcie skutkuje to mniejszym dopływem krwi do różnych części ciała, co może powodować uczucie zmęczenia i senności.

Kiedy temperatury wzrastają, nasze ciało musi podjąć dodatkowe działania, aby obniżyć swoją temperaturę. To z kolei pociąga za sobą zwiększone zapotrzebowanie na energię. Aby zachować właściwą temperaturę ciała, angażuje się w intensywne procesy termoregulacyjne, w tym pocenie się.

Wysoka temperatura może również wpływać na samopoczucie poprzez zmiany hormonalne. Nasz organizm wytwarza melatoninę, hormon regulujący sen i czuwanie, zwykle w większej ilości w nocy. Jednak podczas upałów produkcja melatoniny może być zaburzona.

Ponadto, wysokie temperatury mogą być przyczyną odwodnienia, co negatywnie odbija się na działaniu mózgu. Niewystarczająca ilość płynów może skutkować obniżeniem poziomu koncentracji i czujności.

2. Przegrzanie organizmu

Mimo że uczucie senności i wyczerpania po ekspozycji na słońce zwykle nie jest groźne dla zdrowia, to przegrzanie ciała i udar cieplny mogą stanowić niebezpieczeństwo dla życia.

W takich przypadkach, organizm nie jest w stanie odpowiednio regulować swojej temperatury. Istnieje szereg objawów sugerujących, że zwykła senność ewoluuje w stan bardziej ryzykowny.

Niekiedy nieoddawanie moczu przez kilka godzin lub cały dzień może być sygnałem ostrzegawczym. Innym znakiem sugerującym, że ciało ma trudności z utrzymaniem właściwej temperatury jest przyspieszone bicie serca. Z kolei zaprzestanie pocenia się wskazuje na to, że system chłodzenia naszego ciała nie funkcjonuje prawidłowo.

W przypadku wystąpienia symptomów, takich jak nudności, uczucie zawrotów głowy lub uczucie dezorientacji konieczne jest szybkie podjęcie kroków w celu obniżenia temperatury ciała, spożycie wody oraz, co jest zalecane, konsultacja z lekarzem.

Narażenie na przegrzanie i udar cieplny stanowią poważne ryzyko dla naszego zdrowia, dlatego kluczowe jest, aby zwracać uwagę na ostrzeżenia i skutecznie zabezpieczać się przed negatywnymi efektami upałów.

Aby uniknąć niebezpieczeństw konieczne jest regularne nawadnianie organizmu, ograniczenie spożycia alkoholu, robienie sobie przerw od ekspozycji na słońce lub w sytuacji, gdy poczujemy się źle - szukanie schronienia w miejscu zacienionym i chłodnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze