Trwa ładowanie...

Osteotomia – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, rehabilitacja

Avatar placeholder
14.07.2021 17:04
Osteotomia – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, rehabilitacja
Osteotomia – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, rehabilitacja

Osteotomia jest innowacyjnym zabiegiem, który wykonywany jest w chirurgii urazowej i przy urazach. Dzięki osteotomii chorzy będą mogli uniknąć zakładania endoprotez i szybko wrócić do zdrowia i aktywności fizycznej. Osteotomia najczęściej wykorzystywana jest przy zwyrodnieniach stawu kolanowego.

spis treści

1. Osteotomia – charakterystyka

Zabieg po raz pierwszy w Polsce został wykonany w Centrum Medycyny Sportowej i od tej pory Polska jest jednym z czterech krajów na świecie, gdzie zostają wykonywane zabiegi osteotomii. Zabieg wykonywany jest najczęściej przy zwyrodnieniach stawu kolanowego. Aby doszło do osteotomii, najpierw trzeba wykonać artroskopię, która polega na dokładnej ocenie stawu kolanowego bez konieczności wykonywania rozległej operacji. Podczas zabiegu osteotomii lekarza przez cały czas monitoruje przebieg przez monitor rentgenowski. Dzięki dobrze wykonanej osteotomii chory może całkowicie uniknąć założenie endoprotezy i pozwala na szybki powrót do zdrowia. Dzięki osteotomii można uzyskać znaczną poprawę kształtu kości, poprawę mechaniki stawu, skrócenie lub wydłużenie kości, a nawet korekcję osi kończyny. W tym celu wykorzystuje się biopłytkę, czyli implant, który jest całkowicie kompatybilny z tkanką kostną.

2. Osteotomia – wskazania do zabiegu

Na zabieg osteotomii nie każdy się zakwalifikuje. Do głównych wskazań do przeprowadzenia osteotomii zaliczają się: dolegliwości bólowe w stawie Rzepkowo-udowym, szpotawe ustawienie kończyn dolnych, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu kolanowego, osoba aktywna fizycznie między 30. a 50. rokiem życia, niezniszczona chrząstka w przyśrodkowym przedziale stawu kolanowego. Nie każdy z pacjentów będzie spełniać dane kryteria.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Zobacz także:

3. Osteotomia – przeciwwskazania do zabiegu

Do najważniejszych przeciwwskazań do wykonania osteotomii zalicza się: wiek pacjenta, (powyżej 60. roku życia), zbyt rozległe zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu kolanowego, przykurcze zgięciowe stawu kolanowego, zbyt duży stopień uszkodzenia chrząstki stawowej, współistniejące choroby reumatoidalne, cukrzyca, osteoporoza oraz ciąża, nikotynizm oraz nadwaga.

4. Osteotomia – rehabilitacja po zabiegu

Najlepsze efekty rehabilitacji zauważymy, jeśli zaczniemy ćwiczyć już na drugi dzień po zabiegu. Musi powrócić pełny zakres ruchu, możliwość całkowitego obciążania oraz kontrola mięśniowo-nerwowa. Czasami podczas obciążania, które na początku powinno wynosić od 6 do 8 tygodni, mogą występować obrzęki, które usuwa się poprzez wykonanie drenażu limfatycznego. Rehabilitacja jest bardzo istotna i podczas tworzenia programu rehabilitacyjnego szczególną uwagę trzeba zwrócić na: likwidację bólu, zmniejszenie obrzęku, wytworzenie właściwej masy mięśniowej, przywrócenie czucia głębokiego oraz powierzchniowego, zwiększenie elastyczności tkanek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rehabilitacja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze