Trwa ładowanie...

Oswajanie starości

Szacunek do drugiego człowieka powinien być przekazywany z pokolenia na pokolenie. Taką ideę propaguje Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej – Porozumienie Bez Barier. Program „Oswajanie Starości” ukazuje, że tak naprawdę każdy człowiek boi się przekroczenia pewnej granicy wieku.

Zobacz film: "Kompleks Elektry"

Powodem jest między innymi to, że prawie wszyscy ludzie kojarzą starość z pewnym stereotypem. We współczesnym świecie dominującym podejściem jest rozumienie tego, jako schyłku życia, nieporadności życiowej, braku produktywności i poczucia nieużyteczności społecznej.

1. Mądrość życiowa

5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający ludzie
5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający ludzie [6 zdjęć]

Australijska pielęgniarka, Bronnie Ware, przez wiele lat pracowała jako opiekunka paliatywna. Towarzyszyła...

zobacz galerię

Na ulicach widzimy wiele starszych osób, które wydają się być dużo bardziej dynamiczne, optymistyczne i aktywniej udzielające się społecznie, niż młodzi ludzie. Zmiana roli społecznej osób starszych bardzo często związana jest z odejściem z pracy, czy podjęciem innych powinności rodzinnych w domu.

Mimo tego, że osoby te nie sprawują już swych pierwotnych obowiązków, w dalszym ciągu posiadają w sobie życiową mądrość, z której każdy wokół nieustannie korzysta. Seniorzy wysoko cenią więzy rodzinne, w których przekraczają granice międzypokoleniowe. Właśnie wśród nich zawsze można znaleźć zrozumienie, miłość i szczerość.

Ważne jest, by pielęgnować w sobie i w innych wrażliwość, a także szacunek do osób starszych. Nawet jeśli fizycznie potrzebują od młodszych pomocy, zawsze potrafią być dla nich oparciem, a także nauczycielem w poszukiwaniu odpowiedniej drogi w różnych sytuacjach życiowych.

Warto również zapoznać się ze spojrzeniem na tę sytuację seniorów. Można to zobaczyć we wzruszającym spocie Fundacji Porozumienie Bez Barier:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza