Trwa ładowanie...

"Paliwo" dla raka. Umożliwia komórkom nowotworowym przetrwanie

Avatar placeholder
07.12.2023 12:40
Podwyższony poziom cholesterolu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie
Podwyższony poziom cholesterolu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie (Getty Images)

Najnowsze doniesienia naukowe sugerują, że podwyższony poziom cholesterolu może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów, w tym w szczególności raka piersi oraz czerniaka. Dodatkowo obserwuje się, że nadmiar cholesterolu wpływa niekorzystnie na prognozy dla osób zmagających się z chorobą nowotworową.

spis treści

1. Poziom cholesterolu a ryzyko nowotworów

Podwyższony poziom cholesterolu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, prowadząc m.in. do osłabienia systemu odpornościowego. Przekroczenie normy cholesterolu LDL - czyli tzw. "złego cholesterolu", sprzyja powstawaniu miażdżycy oraz innych schorzeń sercowo-naczyniowych, jak na przykład udar mózgu.

Badanie opublikowane niedawno na łamach ''Nature Communications'' ujawnia jednak dodatkowe niebezpieczeństwo. Badacze z Duke Cancer Institute ze Stanów Zjednoczonych zauważyli, że nadmierny poziom cholesterolu może sprzyjać rozwijaniu się konkretnych typów nowotworów, w szczególności raka piersi i czerniaka.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Niepokojące jest również to, że wysoki poziom cholesterolu może negatywnie wpływać na prognozy dla pacjentów cierpiących na nowotwory.

Dlaczego poziom cholesterolu całkowitego jest nieprawidłowy? Najczęstszą przyczyną jest dieta i styl życia, które nie są zgodne z zaleceniami zdrowotnymi. Czasami za wysoki poziom cholesterolu odpowiadają też czynniki genetyczne lub jest on efektem powikłań wynikających z innych schorzeń, a także przyjmowanych leków.

Cholesterol pomaga komórkom rakowym
Cholesterol pomaga komórkom rakowym (Getty Images)

2. Dieta sprzyjająca rozwojowi komórek nowotworowych

Zgodnie z badaniami publikowanymi w renomowanym magazynie "Nature Communications", naukowcy przekonują, że cholesterol jest jak "paliwo", które umożliwia komórkom nowotworowym przetrwanie, a co za tym idzie, możliwość tworzenia przerzutów.

Komórki nowotworowe są zazwyczaj narażone na zniszczenie podczas procesu tworzenia przerzutów – jest to dla nich ogromne obciążenie. Jednak nieliczne z nich, które nie zginą, mają zdolność do pokonywania mechanizmu śmierci indukowanej stresem. Profesor Donald P. McDonnell z Duke University School of Medicine obrazowo podkreśla: "Odkryliśmy, że cholesterol dostarcza tę zdolność".

Autorzy badań przeprowadzili swoje eksperymenty na hodowlach komórkowych oraz na myszach. Ich wyniki, jak przekonują, stanowią dodatkowe potwierdzenie, jak ważną rolę odgrywa prawidłowa dieta w profilaktyce nowotworowej.

Mechanizm reakcji komórek nowotworowych na cholesterol w przyszłości może znaleźć swoje zastosowanie w praktyce lekarskiej - być może przyczyni się do odkrycia nowych metod terapii onkologii.

Profesor McDonnell zwraca uwagę na prosty wniosek płynący z tych badań. - Ujawnienie tego mechanizmu otwiera nowe możliwości, które mogą być skuteczne w leczeniu zaawansowanej choroby. Nasze odkrycia dodatkowo podkreślają, dlaczego redukcja poziomu cholesterolu - za pomocą leków lub odpowiedniej diety - to krok w dobrą stronę, jeśli mówimy o poprawie zdrowia - podsumowuje.

Zachęcamy do podzielenia się z nami wszelkimi nowinkami, zdjęciami, czy filmikami na dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze