Trwa ładowanie...

Pedobarografia – na czym polega komputerowe badanie stóp

Avatar placeholder
24.09.2020 11:25
Pedobarografia to badanie komputerowe stóp, które przedstawia rozmieszczenie siły nacisku na jej podeszwowej stronie.
Pedobarografia to badanie komputerowe stóp, które przedstawia rozmieszczenie siły nacisku na jej podeszwowej stronie. (Pixabay)

Pedobarografia to badanie komputerowe stóp, które przedstawia rozmieszczenie siły nacisku na jej podeszwowej stronie. Jest ważne i użyteczne, ponieważ umożliwia wykrycie różnych nieprawidłowości związanych zarówno z budową, jak i funkcjonowaniem stóp. Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest pedobarografia?

Pedobarografia to komputerowe badanie stóp, które służy precyzyjnej ocenie rozmieszczenia sił nacisku stóp na podłoże. Badanie obrazuje zarówno kształt, jak i funkcjonowanie stopy - w czasie stania i podczas ruchu. Dzięki niemu badany może dowiedzieć się, w jaki sposób obciąża stopy chodząc lub biegając. Pozwala to na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie i pracy stóp oraz wybór optymalnej metody leczenia. Początki rozwoju pedobarografii datuje się na lata 80. XX wieku. Dziś badania pedobarograficzne wykonuje wiele przychodni lekarskich i klinik. Świadczenie jest udzielane najczęściej odpłatnie, w ramach wizyt komercyjnych. Jego cena wynosi kilkadziesiąt złotych (z konsultacją najczęściej około 150 zł).

2. Na czym polega badanie?

Badanie jest bardzo proste, bezpieczne i nieinwazyjne. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Jak przebiega?? Wystarczy stanąć na specjalną matę z wbudowanymi czujnikami, które analizują nacisk stopy zarówno w pozycji stojącej, jak i w trakcie ruchu. Urządzenie pozwala na dokonanie precyzyjnych pomiarów nacisku (ciśnienia i siły) na każdy centymetr kwadratowy podeszwowej strony stóp. Pokazuje, którą częścią stopy pacjent mocniej naciska na podłoże. Pozwala to na analizę rozkładu sił nacisku w poszczególnych częściach stopy, a także ocenę biomechanicznego wysklepienia stóp. Jest to badanie przetoczenia stopy podczas chodu. Na podstawie otrzymanych wyników wyliczany jest maksymalny oraz średni nacisk przy jednoczesnym pomiarze powierzchni stopy. Dane są przekazywane do połączonego z matą komputera. Wszelkie informacje oraz przeliczenia, które są niezbędne do postawienia diagnozy, są analizowane przez lekarza.

3. Co diagnozuje pedobarografia?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Badanie pedobarograficzne pokazuje kształt i funkcjonowanie stopy, a więc pomaga w wykryciu różnych nieprawidłowości. Dzięki niej możliwe jest zdiagnozowanie takich schorzeń stóp, jak:

  • płaskostopie, zwane potocznie platfusem. To deformacja stopy, która polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku wysklepienia,
  • haluks (paluch koślawy, hallux, halluks). To deformacja stopy, która polega na patologicznym, przyśrodkowym odchyleniu I kości śródstopia. Obserwuje się koślawość palucha, który odchyla się w stronę przeciwną (ku pozostałym palcom),
  • matatarsalgia Mortona. To zespół bólowy, którego przyczyną jest ucisk przechodzących przez więzadło poprzeczne śródstopia nerwów podeszwowych unerwiających palce stopy,
  • stopa poprzecznie płaska. Płaskostopie poprzeczne to rodzaj wady stóp, polegającej na obniżeniu łuku poprzecznego stopy,
  • stopa reumatyczna,
  • palce młotkowate.

4. Wykorzystanie pedobarografii

Pedobarografia jest badaniem, z którego korzystają lekarze ortopedzi, podiatrzy, fizjoterapeuci. To metoda, która optymalizuje diagnostykę, leczenie oraz profilaktykę. Jest niezwykle użyteczna w kontekście schorzeń stóp, ale nie tylko. Okazuje się, że badanie jest również pomocne podczas diagnozowania i terapii wad postawy. Ale to nie wszystko.

Pedobarografia nie tylko umożliwia dokonanie pomiarów nacisków na każdy centymetr kwadratowy stopy podczas stania czy chodzenia. Poprzez uwzględnienie parametrów, które nie są dostępne podczas wykonywania innych badań pozwala na zaplanowanie leczenia operacyjnego i pooperacyjnego. To dlatego jest to badanie, które powinno być wykonywane przed planowanym zabiegiem operacyjnym w obrębie stóp. Uzupełnia inne badanie obrazowe: radiologiczne, ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny.

Badanie stóp umożliwia również:

  • analizę zaburzeń biomechaniki ciała związanych z nieprawidłową funkcją stopy,
  • podjęcie fizjoterapii,
  • dobór wkładek ortopedycznych,
  • dobór obuwia codziennego i sportowego.

Pedobarografia jest także bardzo użyteczna w leczeniu stopy cukrzycowej. Zespół stopy cukrzycowej (ZSC) to degeneracyjny stan tkanek, objawiający się infekcją i raną współistniejącą z neuropatią. Pedobarografia nie tylko pozwala zobrazować obszary, które są narażone na rozwój owrzodzeń, ale i ułatwia wybór metodę leczenia zachowawczego, co jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega rozwojowi zmian chorobowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze