Trwa ładowanie...

Stopy- jak są zbudowane, jakie funkcje pełnią, co mówią o naszym zdrowiu?

Każda stopa składa się z 26 kości, 33 stawów i 107 więzadeł. Dodatkowo znajduje się w nich mnóstwo naczyń krwionośnych i nerwów, które biegną do serca, mózgu oraz kręgosłupa. Ból w nogach wcale nie musi oznaczać zmęczenia, a żółte paznokcie zbyt częstego stosowania lakieru. Co o naszym zdrowiu mówią stopy? Szczegóły znajdziecie poniżej.

spis treści

1. Stopy - jak są zbudowane?

Stopy to niebywale ważny element naszego ciała. Każda z dystalnych części kończyny dolnej zbudowana jest ze stępu, śródstopia, a także palców. Stęp stopy, czyli część łącząca stopę z golenią zbudowany jest z następujących elementów: kości skokowej, kości piętowej, kości łódkowatej, kości sześciennej, a także kości klinowych (przyśrodkowej, pośreniej oraz bocznej). Stopa zbudowana jest również z pięciu kości śródstopia oraz kości palców stóp.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Jakie funkcje pełnią stopy?

Stopy spełniają istotne funkcje w naszym ciele. Po pierwsze, pełnią one funkcję podporowo-nośną. Nie tylko stabilizują nasze ciało, ale również utrzymują nasz ciężar. Po drugie, stopy pełnią funkcję lokomocyjną. Swoista budowa ludzkich stóp pozwala na przemieszczanie się, a także wykonywanie konkretnych ruchów.

3. Co stopy mówią o naszym zdrowiu?

Stopy warto bacznie obserwować, ponieważ sygnalizują one bardzo dużo na temat stanu naszego zdrowia. Pierwsze symptomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń przez długie lata nie daje żadnych objawów. Zmiana wyglądu stóp może być oznaką stanu chorobowego lub problemów zdrowotnych.

3.1. Przesuszona skóra na stopach

Przesuszona skóra na stopach może oznaczać problemy z krążeniem krwi spowodowane chorobą tętnic obwodowych. Innymi objawami, które to potwierdzają, są błyszcząca skóra oraz włoski wyrastające na stopach lub kostkach. Bardzo sucha skóra może być również objawem innych problemów, takich jak grzybica czy alergia. Jeśli stwierdzono u ciebie cukrzycę, a skóra niespodziewanie stała się sucha, być może chorujesz na neuropatię autonomicznego układu nerwowego.

3.2. Zimne stopy

Zimne (przez cały rok) stopy to znak, że tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, czyli nie produkuje wystarczającej ilości hormonów regulujących przemiany metaboliczne prowadzące do wytwarzania ciepła. Inne skutki zaburzeń to zmęczenie, zwiększenie masy ciała, a nawet utrata włosów.

3.3. Ból przypominający wbijanie igieł w stopy

Ból przypominający wbijanie igieł w stopy, czyli mrowienie i drętwienie, to kolejny objaw towarzyszący cukrzycy. Cukier we krwi może blokować prawidłowe funkcjonowanie nerwów znajdujących się wzdłuż stóp, przez co możesz tracić w nich czucie.

Warto zwrócić uwagę również na nawracające skurcze. Zazwyczaj spowodowane są one brakiem magnezu, potasu lub wapnia. Zweryfikuj, czy codzienna dieta dostarcza ci niezbędnej ilości tych składników.

3.4. Powiększony duży palec u stopy

Powiększony duży palec u stopy również powinien nas zaniepokoić. Jeśli widzisz, że rozmiar największego palca uległ powiększeniu, koniecznie udaj się na konsultację lekarską. Taka sytuacja może świadczyć o zapaleniu stawów spowodowanych zbyt dużą ilością puryn w organizmie. Często dzieje się tak, gdy jemy zby dużo czerwonego mięsa lub pijemy zbyt dużo alkoholu. Puryny to związki chemiczne, z których powstają duże ilości kwasu moczowego. Jego podwyższony poziom może prowadzić do takich chorób jak: dna moczanowa, niewydolność nerek, kamica. Nadmiar gromadzi się również w stawach.

Jeśli palce u stóp zmieniają wygląd – stają się bardziej okrągłe i szersze – to znak, że zmniejsza się przepływ krwi do naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby jelit.

3.5. Czerwona linia pod paznokciami

Czerwona linia pod paznokciami zazwyczaj sygnalizuje nam zapalenia wsierdzia, czyli zakażenia wewnętrznej wyściółki komór serca i zastawek.

3.6. Zółte paznokcie u stóp

Żółte paznokcie mogą oznaczać, że chorujesz na łuszczycę (w takiej sytuacji objawem jest również osłabienie płytki, która przybiera wygląd cienkiej łuski z drobnymi dziurkami).

Żółte paznokcie to również objaw łagodnej grzybicy. Należy pamiętać, że leczenie jej powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Wcześnie rozpoczęte leczenie jest kluczem do poprawy zdrowia. Właściwa kuracja powinna zapobiec nawrotom choroby.

Ponadto, zmiana koloru paznokci na żółty może być objawem problemów układu oddechowego lub obrzęku limfatycznego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Stopy warto bacznie obserwować, ponieważ sygnalizują one bardzo dużo na temat stanu naszego zdrowia.
Stopy warto bacznie obserwować, ponieważ sygnalizują one bardzo dużo na temat stanu naszego zdrowia. (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza