Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Peeling migdałowy - wskazania, przeciwwskazania, przebieg, zalety

Avatar placeholder
15.09.2022 13:23
Peeling migdałowy redukuje przebarwienia, drobne zmarszczki mimiczne oraz niedoskonałości takie jak zaskórniki
Peeling migdałowy redukuje przebarwienia, drobne zmarszczki mimiczne oraz niedoskonałości takie jak zaskórniki (AdobeStock)

Peeling migdałowy jest jednym z rodzajów peelingu chemicznego. Kwas migdałowy z powodzeniem jest stosowany w zabiegach złuszczających przeznaczonych do cery wrażliwej, która nie toleruje innych alfa-hydroksykwasów. Co więcej peeling migdałowy może przynieść skórze wiele korzyści. Dowiedz się jakich.

spis treści

1. Co to jest peeling migdałowy

Kwas migdałowy pochodzi z hydrolizy ekstraktu z gorzkich migdałów. Rozmaite badania przeprowadzone przy użyciu tego kwasu udowodniły, że peeling migdałowy wykazuje właściwości redukujące przebarwienia, drobne zmarszczki mimiczne oraz niedoskonałości takie jak zaskórniki. Są to główne wskazania do peelingu migdałowego.

Zabieg ten powinny wykonać też osoby, które dbają o młody wygląd skóry, chcą uniknąć efektów ubocznych promieniowania słonecznego - peeling migdałowy przeciwdziała bowiem fotostarzeniu się skóry i uodparnia na szkodliwe działanie promieni UV.

Zobacz film: "Naturalny peeling z fiołków"

Łojotok i trądzik to kolejne problemy, na które pomoże peeling migdałowy. Ponadto peeling ten odmładza i regeneruje skórę twarzy, szyi, dekoltu.

Peeling migdałowy jest polecany osobom o każdym typie cery, szczególnie tej delikatnej. Kwas migdałowy nie wykazuje właściwości toksycznych. Oznacza to, że w przypadkach jego przypadkowego spożycia całkowicie był on wydalany wraz z moczem.

2. Przeciwwskazania do peelingu migdałowego

Mimo że peeling migdałowy jest zabiegiem delikatnym, nie może być wykonany w każdym przypadku. Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu.

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są:

  • uszkodzenie naskórka
  • uczulenie na składnik aktywny zawarty w wykorzystywanych w peelingu migdałowym produktach,
  • opryszczka,
  • łuszczyca.

Jeżeli osoba chcąca poddać się peelingowi migdałowemu jest w trakcie terapii retinoidami, również powinna zdecydować się na jego odłożenie.

Sprawdzone przepisy na domowy peeling
Sprawdzone przepisy na domowy peeling [10 zdjęć]

Cukier posiada właściwości, z których mało kto z nas zdaje sobie sprawę. Składnik ten ma działanie antybakteryjne

zobacz galerię

3. Jak przebiega zabieg peelingu migdałowego

Aby uzyskać najlepsze efekty, specjaliści zalecją wykonanie serii (4-6) zabiegów peelingu migdałowego. Czas, jaki powinien upłynąć między kolejnymi zabiegami, to tydzień. Taką kurację peelingiem migdałowym zaleca się wykonywać dwa razy do roku - wtedy skóra będzie w bardzo dobrej kondycji, a problemy, z którymi się zmagaliśmy, zostaną w znacznym stopniu zmniejszone.

Peeling migdałowy można wykonywać przez cały rok, również latem - co jest jego zaletą w porównaniu z wieloma innymi zabiegami kosmetycznymi. Zabieg ten składa się z kilku etapów - najpierw kosmetyczka oczyszcza skórę, a nastepnie wykonuje tzw. pre-peeling substancją z 2% kwasem migdałowym.

Po tych czynnościach przechodzi do wlaściwego peelingu migdałowego - na skórę nakłada kosmetyk z 50%-70% kwasem migdałowym. Po mniej więcej 20 minutach peeling jest zmywany, a na skórę nakładany jest krem nawilżający.

Należy pamiętać, by po zabiegu nakładać na skórę krem z filtrem. Peeling migdałowy trwa około godziny, a jego cena waha się w okolicach 150-270 zł w zależności od miasta i renomy salonu kosmetycznego.

Zobacz także:

4. Zalety peelingu z migdałów

Niewątpliwie największym walorem peelingu migdałowego jest to, że bez obaw możemy go zastosować w przypadku cer wrażliwych. W przeciwieństwie do innych peelingów jego cząsteczka jest znacznie większa i nie wnika w głębokie warstwy naskórka. W przeciwnym razie peeling migdałowy mógłby spowodować podrażnienie delikatnej skóry wrażliwej. Co więcej w przeciwieństwie do innych zabiegów złuszczających w trakcie zabiegu nieodczuwalne są dolegliwości takie jak mrowienie i delikatne szczypanie.

Warto wiedzieć, że peeling migdałowy stymuluje syntezę kolagenu oraz aktywuje odnowę komórkową. Dzięki temu nasza skóra staje się jędrniejsza i gładsza. Ponadto zabieg ten posiada bakteriostatyczne właściwości i w związku z tym może on być z powodzeniem stosowany w przypadku cer problematycznych, takich jak mieszana i tłusta ze skłonnością do występowania zaskórników.

Peeling migdałowy sprawdza się również w przypadku, gdy zależy nam na redukcji nieestetycznych przebarwień skórnych. Peeling ten głęboko złuszcza wierzchnie warstwy naskórka – dzięki temu przebarwienia stopniowo się rozjaśniają, aż w pewnym momencie zostają całkowicie zredukowane.

Niewątpliwie peeling migdałowy jest skuteczną metodą profilaktyki starzenia się skóry. Regularnie go wykonując, zapewnimy naszej skórze młodzieńczy blask i gładkość. Z tego względu każda z kobiet powinna od czasu do czasu pozwolić sobie na zabieg głęboko złuszczający skórę. Warto go wykonać kilka razy w roku, a w szczególności tuż po zakończeniu lata oraz przed jego nadejściem.

Następny artykuł: Profesjonalne peelingi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze