Przejdź na WP

To prawda, że pieniądze szczęścia nie dają. Naukowcy stworzyli "indeks szczęścia"

Jeżeli notorycznie myślisz o rozmowie z przełożonym o podwyżce, to naukowcy mają dla ciebie podpowiedź: lepiej postaraj się dobrze wyspać oraz zadbaj o swoje życie seksualne. To z pewnością sprawi, że zaznasz szczęścia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest bezsenność?"

Naukowcy przeprowadzili badania na temat tego, co sprawia, że ludzie są szczęśliwi. Najwięcej osób wskazało, że to sen i seks. Pieniądze znalazły się na szarym końcu. W badaniach wzięło udział 8250 mieszkańców Wielkiej Brytanii. Przeprowadziło je National Centre for Social Research, natomiast wyniki przeanalizowane zostały przez Oxford Economics. Na podstawie raportu badawczego sporządzono "indeks szczęścia".

Zobacz także:

W owym indeksie wyszczególnione zostały kwestie, które sprawiają, że Brytyjczycy są szczęśliwi. Pod uwagę w badaniach wzięto takie czynniki jak np. dochody gospodarstwa domowego (od 12,5 tys. do 50 tys. funtów). Zdecydowana większość biorących udział w badaniach nie uznała kwestii dochodowych za istotne.

Sen i sex, to czynniki dające szczęście ludziom w Wielkiej Brytanii
Sen i sex, to czynniki dające szczęście ludziom w Wielkiej Brytanii (123rf)
10 sposobów na lepszy sen
10 sposobów na lepszy sen [10 zdjęć]

Bezsenność żywi się osiągnięciami nowoczesnego życia: światłem komórki, tabletu lub zegarka elektronicznego...

zobacz galerię

Najwięcej osób wskazało, że szczęście przynosi im dobrze przespana noc. Na skali "indeksu szczęścia”, dobry sen uzyskał aż 15 punktów. Dla porównania wysokość zarobków zaledwie dwa punkty.

Wysoko w hierarchii znalazło się także udane życie seksualne. Biorący udział w badaniach przyznali temu czynnikowi aż 7 punktów. W raporcie naukowcy napisali przy tej odpowiedzi: "Dobry sen jest jedną z największych przyczyn naszego zadowolenia w życiu”. Ian Mulheirn z Oxford Economics stwierdził: "Nasze bogate relacje i związki, a także wsparcie, jakie otrzymujemy, mają największy wpływ na nasze zadowolenie z życia”

Wysoko oceniane jako czynniki przynoszące szczęście były również spacery, posiadanie małżonki lub małżonka oraz dobre relacje z sąsiadami i przyjaciółmi. Raport z badań pokazał także, że najszczęśliwszą grupą demograficzną są rodziny tworzone przez młodych ludzi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy