Trwa ładowanie...

Pierwsze objawy zauważyła, gdy wracała do domu samochodem. Wszystko nagrała

Asymetria twarzy, opadanie kącika ust, problemy z mówieniem, zaburzenia widzenia - to mogą być pierwsze objawy udaru
Asymetria twarzy, opadanie kącika ust, problemy z mówieniem, zaburzenia widzenia - to mogą być pierwsze objawy udaru (YouTube)

Stacey Yepes opublikowała na YouTubie nagranie dziwnych zmian, które zachodziły w jej ciele. Nagle zauważyła niedowład połowy twarzy, a jej słowa przypominały bełkotanie. Po pięciu minutach dolegliwości minęły, ale kiedy w szpitalu pokazała nagranie, okazało się, że przeszła przemijający atak niedokrwienny, czyli tzw. TIA. U jednej na 12 osób, u których wystąpił taki atak - w ciągu tygodnia występuje udar.

spis treści

1. Nagrała własny udar

Stacey Yepes wracała do domu samochodem. Nagle zaczęła się dziwnie czuć i natychmiast zjechała na pobocze. Już dwa dni wcześniej miała podobne dolegliwości, które po kilku minutach minęły. Wtedy poczuła, że drętwieje jej lewa połowa twarzy i ma problem z mówieniem. Rano zgłosiła się do przychodni, licząc, że przejdzie szczegółowe badania, jednak lekarz zasugerował, że to silna reakcja na stres. Kobieta od początku czuła, że z jej organizmem dzieje się coś niepokojącego, w związku z tym, kiedy ponownie poczuła identyczne dolegliwości - postanowiła się nagrać.

Stacey Yepes postanowiła pokazać lekarzowi, co dzieje się z jej organizmem. W ten sposób wykryto u niej serie miniudarów
Stacey Yepes postanowiła pokazać lekarzowi, co dzieje się z jej organizmem. W ten sposób wykryto u niej serie miniudarów (YouTube)

Na nagraniu słychać, że Stacey Yepes mówi dość niewyraźnie i jest zdezorientowana. Można zauważyć, że lewy kącik jej ust opada. Kobieta ma też problem z podniesieniem ręki i dotknięciem nosa. Podobnie jak wcześniej, po kilku minutach problemy minęły. Jdnak tym razem zgłosiła się z nagraniem do szpitala, a lekarze jednoznacznie stwierdzili, że przeszła przemijający atak niedokrwienny mózgu (tzw. TIA), czyli miniudar.

Zobacz film: "Nagrała swój udar"

2. TIA może być preludium do udaru

Przemijający atak niedokrwienny powoduje dokładnie takie same dolegliwości, jak udar. Objawy pojawiają się, gdy dochodzi do krótkotrwałego zatkania przepływu krwi przez naczynia, a tym samym niedokrwienia mózgu. W przypadku TIA objawy ustępują samoistnie w ciągu maksymalnie 24 godzin.

Miniudary mogą się powtarzać w ciągu kilku dni lub tygodni. To bardzo ważny sygnał ostrzegawczy: szacuje się, że u jednej na 12 osób, u których wystąpił przemijający atak niedokrwienny, w ciągu tygodnia występuje udar. - Przemijanie objawów dla pacjenta powinno być sygnałem tak samo groźnym, jak już dokonany udar, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy u takiego pacjenta wkrótce nie dojdzie do udaru. Często tak się dzieje, w związku z tym, że materiał zatorowy może przemieszczać się wzdłuż naczynia albo np. dochodzi do wykrzepiania i udrażniania światła naczynia, aż w końcu zatka się trwale - podkreśla prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Lekarze wskazują, że rozpoznanie miniudaru i wdrożenie leczenia może wielu pacjentom uratować życie. Po przebyciu takiego epizodu pacjent powinien przejść szczegółowe badania i powinno być wprowadzone leczenie prewencyjne.

Objawy przemijającego ataku niedokrwiennego:

  • porażenie ręki, nogi lub połowy twarzy;

  • przejściowe niedowłady połowicze;

  • zaburzenia mowy, niezrozumiała mowa lub problemy ze zrozumieniem chorego;

  • mrowienie lub drętwienie niektórych części ciała;

  • zaburzenia widzenia, przejściowa ślepota po jednej stronie pola widzenia;

  • zawroty głowy, dezorientacja;

  • problemy z utrzymaniem równowagi oraz koordynacją;

  • nagły ostry ból głowy bez wyraźnego powodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze