Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Po jakich lekach nie można się opalać?

 Magdalena Pietras
19.06.2020 08:10
Po jakich lekach nie można się opalać?
Po jakich lekach nie można się opalać? (Zdjęcie przedmiotów / Shutterstock)

Wakacje to najlepszy czas na kąpiele słoneczne. Niektórzy opalają się aktywnie – na rowerze lub podczas wędrówek, inni wolą leżakowanie nad brzegiem morza. Zawsze jednak należy pamiętać o odpowiedniej ochronie – kosmetykach z filtrem UV, nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. A co w sytuacji, gdy przyjmujemy leki? Wówczas należy zachować szczególną ostrożność. Niektóre lekarstwa w reakcji ze słońcem mogą powodować przykre komplikacje.

spis treści

1. Leki, które nie lubią słońca

Opalanie się, pomimo że jest bardzo przyjemne, może stać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych
Opalanie się, pomimo że jest bardzo przyjemne, może stać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych

Wśród leków, które zawierają światłoczułe składniki, znajdują się niektóre antybiotyki – doksycyklina (Monodox), pefloksacyna, a także sulfonamidy (Bactrim, Biseptol). Niebezpieczne w kontakcie ze słońcem są również leki psychotropowe i środki uspokajające. Jeżeli zażywamy pernazynę, amitryptylinę bądź chlorpromazyny, to wówczas należy unikać długotrwałego opalania się. Dużą ostrożnością powinny również wykazać się osoby cierpiące na padaczkę, ponieważ pewne lekarstwa na tę przypadłość mogą wywołać nieprzyjemną reakcję po kontakcie ze słońcem (fenytoina).

Zobacz film: "5 sygnałów ostrzegawczych przed rakiem piersi"

Stosowanie niektórych leków przeciwgrzybicznych (np. gryzeofulwina) jest również przeciwwskazaniem do zażywania kąpieli słonecznych.

Aby najlepiej uchronić się przed powstawaniem zmian alergicznych przy stosowaniu leków, należy w okresie ich przyjmowania i parę tygodni po nim stosować odzież z długimi rękawkami, nogawkami, kapelusz,okulary ochronne, a czasem nawet rękawiczki oraz pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem UVA i UVB SPF50.

Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą. Leki hormonalne także przyczyniają się do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości po dłuższej ekspozycji na słońce. Nie inaczej sytuacja przedstawia się przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych. Kobiety, które stosują doustną antykoncepcję, powinny również unikać opalania.

Innymi preparatami, które mogą zawierać substancje fotouczulające, są leki moczopędne, np. hydrochlorotiazyd lub furosemid. Niebezpieczne są również leki przeciwtrądzikowe i przeciwłupieżowe, których skład bazuje na dziegciu.

To nie wszystko. Doustne leki przeciwcukrzycowe również wywołują nieprzyjemne dolegliwości po dłuższej ekspozycji na słońce.

Jakie jeszcze znamy leki światłoczułe? Będą to preparaty stosowane w chorobach układu krążenia, np. beta-blokery. Oprócz tego niebezpieczne mogą być lekarstwa redukujące poziom cholesterolu, czyli fibraty.

Być może wymienione leki stosuje tylko „garstka” osób. Są jednak takie preparaty, które są bardzo popularne i stosowane przez dużą grupę konsumentów. Jakie to leki? Chodzi o środki przeciwbólowe, które w swoim składzie zawierają ibuprofen.

Mądre opalanie – galeria
Mądre opalanie – galeria [8 zdjęć]

Opalanie nie jest taką prostą sprawą, jak wydaje się wielu osobom. Przed skorzystaniem z kąpieli słonecznych

zobacz galerię

2. Co mi grozi?

U osób, które stosowały powyższe leki, a mimo wszystko zażywały kąpieli słonecznych, może pojawić się ostre oparzenie słoneczne (intensywny rumień, pęcherze). Po pewnym czasie od ekspozycji na słońce mogą pojawić się przebarwienia skórne, których bardzo trudno się pozbyć.

Niekiedy po opalaniu się mogą wystąpić typowe reakcje fotoalergiczne, np. krostki, grudki z osoczem, które pojawiają się na całym ciele, nie tylko w miejscu wystawionym na promieniowanie słoneczne.

3. Czy tylko leki?

Latem unikajmy picia naparów z dziurawca. Roślina ta zwiększa wrażliwość na słońce
Latem unikajmy picia naparów z dziurawca. Roślina ta zwiększa wrażliwość na słońce

Okazuje się, że nie tylko preparaty apteczne mogą wywołać takie reakcje. Stosowanie niektórych kosmetyków, a szczególnie perfum w słoneczne dni przyczynia się do wystąpienia podrażnień skórnych.

Oprócz typowo chemicznych preparatów, jak np. kosmetyki czy leki, zwiększoną wrażliwość na słońce powodują też zioła. Wśród nich należy wymienić nagietek, dziurawiec, bergamotkę, arcydzięgiel.

4. Rozsądek przede wszystkim

Wiele preparatów zarówno sztucznych, jak i naturalnych może wykazywać działanie fotouczulające. Dlatego zanim wybierzemy się na plażę, należy dokładnie przeczytać etykietę kosmetyku bądź ulotkę dołączoną do leku. Jeśli nie mamy pewności, czy terapia, którą stosujemy, umożliwia opalanie się, to warto dopytać o to lekarza prowadzącego. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że odpoczynek na plaży nie skończy się dla nas tragicznie.

Źródła: prawapacjenta.eu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze