Trwa ładowanie...

Pojawia się po przebudzeniu. Znak, że serce potrzebuje ratunku

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 16.04.2024 16:10
Czujesz to od razu po przebudzeniu? To sygnał, że serce niedomaga
Czujesz to od razu po przebudzeniu? To sygnał, że serce niedomaga (Getty Images)

Badania udowodniły, że nawet minimalna zmiana w rytmie pracy serca może stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczne może być występowanie zmian wcześnie rano. Warto być świadomym pewnych sygnałów, które mogą świadczyć o problemach z układem sercowo-naczyniowym. Na co zwrócić uwagę?

spis treści

1. Przerażające statystyki

Schorzenia układu krążenia obejmują różnorodne problemy, takie jak choroba niedokrwienna serca oraz niewydolność serca, stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. W Wielkiej Brytanii stanowią około 25 proc. przypadków śmierci, w Polsce mówi się nawet o 37 proc.

Według analiz statystycznych zarówno liczba diagnoz, jak i wskaźnik zgonów związanych z chorobami układu sercowo-naczyniowego będzie stopniowo wzrastać. Trend ten wiąże się głównie z wysokim poziomem stresu, ograniczoną aktywnością fizyczną oraz niezdrową dietą.

2. Sygnał alarmowy

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Najczęstszymi objawami związanymi z chorobami układu sercowo-naczyniowego są ból w klatce piersiowej oraz duszności. Najnowsze badanie, które zostało opublikowane w marcu 2024 roku w czasopiśmie naukowym "Circulation Research", wykazało istnienie sygnału ostrzegawczego, który występuje bezpośrednio po przebudzeniu.

Według tego badania pacjenci cierpiący na choroby serca często doświadczają arytmii o poranku. Ich serce może bić zbyt szybko, zbyt wolno lub w nieregularny sposób, co może powodować nie tylko uczucie kołatania serca, ale także zawroty głowy, duszności i zmęczenie.

Według badań przeprowadzonych przez British Heart Foundation (BHF) zaburzenia rytmu serca są bezpośrednio związane z naturalnym wzrostem poziomu hormonu stresu, znanego jako kortyzol, którego szczyt występuje z reguły rano. Wyniki badania na myszach wykazały, że kortyzol wiąże się z białkiem obecnym na powierzchni serca, które przenosi się do obszaru komórki. zawierającego geny kontrolujące przekazywanie impulsów elektrycznych, regulujących rytm serca.

Zmiany w aktywności tych genów powodują, że impulsy stają się mniej regularne i bardziej chaotyczne, co prowadzi do arytmii. Jednak konieczne są dalsze badania w celu zrozumienia tych mechanizmów

Chociaż poranna jest często kojarzona ze schorzeniami, takimi jak choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, kardiomiopatia oraz zawał, nie są to jedyne przyczyny jej występowania.

Arytmia może również pojawić się w wyniku przyjmowania niektórych leków, obecności infekcji wirusowej lub spożycia nadmiernej ilości alkoholu. Picie mocnej kawy lub dużej ilości zielonej herbaty w ciągu dnia może również wpływać na nieprawidłowy rytm serca.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze