Powtórne małżeństwo

Powtórne małżeństwo ma szansę być szczęśliwe. Koniec małżeństwa to zawsze bolesne doświadczenie bez względu na długość trwania relacji czy przyczynę kryzysu. Cierpienie czasami przytłacza człowieka, że nie jest w stanie nawet myśleć o możliwości ponownego zakochania się. Czy związek po rozwodzie może być udany? Oczywiście, że tak! Masz szansę na lepsze życie. Często drugi związek po przejściach oraz lekcji cierpienia jest mocniejszy i daje większe poczucie szczęścia. Umiesz docenić to, czego wcześniej brakowało i unikasz błędów z przeszłości. Jak ułożyć sobie życie po rozwodzie? Czy nowy związek po rozstaniu to dobry pomysł? Czy kobieta po przejściach i mężczyzna z przeszłością mogą zawalczyć jeszcze o szczęście?

Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line

Życie po rozwodzie

Ci, którzy doświadczyli rozstania, wiedzą, że to straszne przeżycie. Człowiek cierpi, ma poczucie żalu, krzywdy, niezrozumienia, jest rozczarowany, nie ma ochoty na nic, źle sypia, płacze, nie ma apetytu i nic go nie cieszy. „Dlaczego nam się nie udało? Co było nie tak? W czym zawiniłam?”. Raz tęskni się za utraconą miłością, a drugim razem – życzy najgorszego. Ważne, by nie tłumić złych emocji w sobie, ale je wykrzyczeć, przeżyć do końca, by ostatecznie móc przebaczyć. Oczywiście, to nie jest łatwe. Czasami potrzeba wsparcia ze strony najbliższych lub psychologa.

Kontemplowanie poczucia winy, smutku, krzywdy i żywienie urazy może być bazą dla kształtowania się patologicznych form reakcji, np. zapijania żalu alkoholem czy łykania tabletek nasennych. Czasem odwrotnie – pojawia się wzorzec nadodpowiedzialności. „Przecież zostałam sama w domu z dziećmi. Muszę o nie zadbać i więcej pracować”. Jak wówczas myśleć o nowej miłości? Nie ma czasu, nie ma ochoty. Jest za to lęk przed przyszłością i obawa przed ponowną zdradą.

Nowy związek

Zakończenie związku odbiera radość i sens. Rozwodnicy mają prawo do szczęścia i rozpoczęcia nowego etapu w życiu.

Nowy związek po rozwodzie

Po rozwodzie człowiek powinien dać sobie na pewno czas na przeżycie osobistej traumy, by móc zacząć wszystko od początku. Nie warto szukać nowego partnera na siłę. Rozstanie z partnerem czasem na dobre odbiera chęć do życia. Rozwód to nie koniec świata, a rozwodnicy to nie ludzie gorszej kategorii. Każdy ma prawo do szczęścia. Nawet po traumie rozstania trzeba zacząć myśleć o przyszłości i otworzyć się na zmiany. Metodą małych kroków można zajść bardzo daleko. Zacznij od małych przyjemności: idź na siłownię, popływaj, pobuszuj w sklepach albo nadrób zaległości w książkach. Zadbaj o siebie, zrób sobie ładny makijaż, wystrój się, poczuj się pewnie we własnej skórze. Pomyśl, że życie otwiera przed tobą nowe perspektywy. Nie unikaj kontaktów towarzyskich, być może ktoś, tak samo jak ty, czuje się samotny i potrzebuje z kimś o tym porozmawiać albo zwyczajnie pomilczeć.

Nie musisz od razu rzucać się w wir romansów. Twoje obawy są uzasadnione, bo już raz nadużyto twojej cierpliwości i zraniono twoje uczucia. Może zdrada w związku, której doświadczyłeś, uniemożliwia ci bezwarunkową otwartość na drugiego człowieka. Teraz stawiasz wymagania, a główna zasada, jaką wyznajesz to zasada ograniczonego zaufania. Nic na siłę. Wsłuchaj się w siebie i daj sobie czas.

Myślisz sobie: „W moim wieku i z moim bagażem doświadczeń już nie czas na amory. Trzeba wychować dzieci, zadbać o ich przyszłość. Ja już nie zasługuję na miłość. Miałam (miałem) jedną szansę i wystarczy. Drugi raz na pewno się z nikim nie zwiążę na stałe”. I jak na przekór twoje serce dosięga strzała Amora. Czujesz, że to nie tylko erotyczna fascynacja, ale coś więcej – jedność dusz, pasji, osobowości. I zaczynasz wątpić. Czy to się uda?

Związki po przejściach

Czy mężczyzna z przeszłością i kobieta po przejściach mają szanse na udany związek? Są obciążeni przecież bagażem doświadczeń. Przeszli przez trudne emocje i doświadczenia. Jak z takim człowiekiem zacząć wszystko od początku? Przeszłości nie da się wymazać. Zostały zobowiązania wobec byłej partnerki i dzieci z poprzedniego małżeństwa. Czy zaryzykować? Każdy związek, nawet z partnerem bez burzliwej przeszłości, to ryzyko. Nikt nie da gwarancji na sielankowe życie bez problemów i trosk. Każda relacja to wyzwanie i konieczność zaangażowania, by uczucie mogło przetrwać próbę czasu. Jeśli myślisz, że z „partnerem z odzysku” nie powinno się wiązać, bo to „orka przez mękę”, takie stereotypowe przekonanie może przeszkadzać w budowaniu nowego związku.

Obawy rozwodników przed nowym związkiem

Czego najczęściej boją się rozwodnicy, zaczynając nowy związek z osobą po przejściach? Nie wchodzą tu w grę na pewno obawy, jakie mają zazwyczaj zakochani, a więc nie chodzi o dopasowanie charakterów czy brak niezależności finansowej od rodziców. Najczęściej lęki dotyczą następujących sfer:

  • niedojrzałości partnera – skoro nie potrafił zadbać o małżeństwo, to czy będzie miał siłę i ochotę zawalczyć o nowy związek? Jakie błędy popełnił, które doprowadziły do rozwodu? Czy nie powieli ich w nowej relacji? Czy nie skrzywdzi po raz drugi?
  • porównań z eks-partnerem – czy partner będzie dokonywał porównań z byłą żoną? Czy dorównasz jej w różnych dziedzinach życia? Czy nie będziesz przypadkiem szukać w nim cech, jakie przejawiał twój były współmałżonek?
  • zobowiązań z przeszłości – czy nowy partner będzie miał dla ciebie czas, skoro musi utrzymywać z byłą żoną kontakty ze względu na dzieci i wspólne interesy finansowe? Może jesteś tylko zbędnym dodatkiem? Dlaczego tak długo nie wraca? Dlaczego nie możesz go mieć na wyłączność?

Rozwód cywilny nie oznacza, że człowiek jest niedojrzały czy niegotowy na nowe uczucie. Nie wszystkiemu da się zapobiec. Czasem winna jest też ta druga strona, jeśli chodzi o konieczność rozstania. To, w czym upatrujesz się ryzyka i słabości, może tak naprawdę być mocną stroną partnera. Skoro przeszedł przez lekcję życia w związku, wie, czego się wystrzegać, a na co zwracać szczególną uwagę. Może unikać popełniania tych samych błędów i skutecznie przeciwdziałać potencjalnym konfliktom.

Wcale nie musi szukać w tobie partnera z przeszłości. Wie, że każdy człowiek to odrębna jednostka, a każda relacja to nowa jakość. Nie ma miejsca na schematy i takie same reguły gry. Jeśli dążysz do szczęścia, to zaufaj partnerowi. Nie możesz bezustannie bać się odrzucenia, bo nieświadomie przekazujesz sygnały, które mogą krzywdzić partnera. Zaakceptuj jego przeszłość. Przed wami ciężka praca o trwałość związku.

Trudności w nowym związku

Mogą pojawić się przecież różne nieprzewidziane trudności: zazdrość byłego małżonka o wasze szczęście, niechęć ze strony rodziny, że układacie sobie życie na nowo, brak akceptacji nowego partnera przez dzieci którejś ze stron itp. O czym pamiętać, by już na początku nie zaprzepaścić szansy na nowe uczucie?

  • Nie wypytuj bezustannie o przeszłość partnera. Może poczuć, że mu nie ufasz.
  • Zaakceptuj przeszłość partnera. Czasu nie cofniesz, a kontakty, jakie utrzymuje z byłą rodziną świadczą tylko o jego odpowiedzialności i o tym, że nie ucieka przed obowiązkami.
  • Mów o swoich uczuciach i potrzebach. Szczerość w związku to podstawa każdej relacji.
  • Zadbaj o nowy związek. Możesz wprowadzić wasze małe rytuały, np. wspólna lektura książki przed snem albo wypad do kina raz w tygodniu.

Doświadczenia z przeszłości wcale nie muszą oznaczać słabości. Mogą być szansą dla nowego związku. Ucząc się na błędach i wyciągając wnioski na przyszłość, można stworzyć o wiele bardziej trwałą i szczęśliwą relację z nowo poznaną osobą. Nierzadko doświadczeni przez los ludzie stają się sobie bardzo bliscy.

Komentarze (7)
~Kati
~Kati ponad rok temu

@mgr Kamila Krocz: Ciezka praca.. nie wiem czy warto by ja podjac... pracuje juz nad tym ok. 10 lat i .. mam mnostwo watpliwosci.. czy warto bylo??? nigdy pewno tego sie nie dowiem. Moze odowiem za jakies kilka lat.. na razie jednoznacznej odpowiedzi niestety nie mam.. rozpaczliwie prosze o jakie wypowiedzi na ten temat..

Odpowiedz
~kati
~kati ponad rok temu

@mgr Kamila Krocz: Masz racje- to ,,orka przez meke,, nie wiedzialam ze to takie trudne.. nie wiem jak z tego sie wywiklac.. nie mam odwagi powiedziec ze nie mam juz sily walczyc z wiatrakami.. gdybym wiedziala na poczatku.. gdybym przeczytala Twoj post wczesniej.. ale teraz jest juz troche za pozno.. chociaz z drugiej strony nigdy nie jest za poznono zeby zmienic swoje zycie.. czy myslicie yak samo???

Odpowiedz
~Kati
~Kati ponad rok temu

@~murnie: Droga przez meke.. swietne okreslenie i bardzo trafne.. czasem nie wiem czy warto.. i jak wiele trzeba za to zaplacic.. zawsze bedziesz ta druga.. niestety. Dobra rada- zastanow sie czy warta jest tego,, z gorycza to pisze po 10 latach- szczesliwego pozycia w drugim malzenstwie???

Odpowiedz
mgr Kamila Krocz
mgr Kamila Krocz ponad rok temu

@ louie, zwrot „orka przez mękę” użyto w tekście w cudzysłowie: Jeśli myślisz, że z „partnerem z odzysku” nie powinno się wiązać, bo to „orka przez mękę”, takie stereotypowe przekonanie może przeszkadzać w budowaniu nowego związku. Inaczej „orka przez mękę” oznacza „ciężką orkę”, czyli wysiłek, trud, zmagania, by stworzyć udany związek. Myślę, że komunikat jest czytelny i czytając to zdanie, internauci będą wiedzieli, o jaki przekaz chodzi. Pozdrawiam!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Powtórne małżeństwo
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Depresja?!

ZoiElpidaXara • ostatni post 1 godzinę temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Powtórne małżeństwo
Powtórne małżeństwo

Nowy związek

Nowy związek

Zakończenie związku odbiera radość i sens. Rozwodnicy mają prawo do szczęścia i rozpoczęcia nowego etapu w życiu.

Powtórne małżeństwo

Miłość po rozwodzie

? Czy po rozstaniu można liczyć na strzałę Amora? Czy prawdziwa miłość to doświadczenie nie dla rozwodników? Czy powtórne małżeństwo ma szansę przetrwać (...) Masz na koncie nieudane małżeństwo, czujesz...

Powtórne małżeństwo

Ojciec po rozwodzie

Ojciec po rozwodzie może przeżywać jeszcze rozstanie, odczuwać ból, smutek, żal, gniew, poczucie krzywdy, ale nie oznacza to, że będzie złym tatą. Co więcej, okazuje się, że wielu ojców ma lepsze relacje z własnymi dziećmi po rozwodzie niż wtedy, gdy...

Powtórne małżeństwo

Seks po rozwodzie

Rozwód to bardzo stresujący krok. Wielką trudność sprawia nie tylko sama decyzja i bolesny proces unieważniania związku, ale przede wszystkim życie po rozwodzie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie wiedzą, jak żyć po rozwodzie, jak poradzić sobie w pojedynkę....

Małżeństwo

Zgodne małżeństwo

Zgodne małżeństwo

Udane małżeństwo to takie, w którym obie osoby czują wzajemny szacunek, wsparcie i zrozumienie.

Ślub

Nowożeńcy

Nowożeńcy

Szczęśliwe małżeństwo zależy od obustronnej chęci i zaangażowania. Chęć zawarcia małżeństwa powinna wypływać z serca.

Mieszkaj zdrowo

Łazienka dla dwojga

Łazienka dla dwojga

Aranżacja łazienki dla pary Łazienka to pomieszczenie, które powinno być dostosowane do każdego, kto z niej korzysta, dlatego małżeństwo lub para

Małżeństwo

Po co nam małżeństwo? (WIDEO)

Po co nam małżeństwo? (WIDEO) Odtwórz wideo

Według psychologów na miłość składają się trzy komponenty: intymność, namiętność oraz zaangażowanie w relację. To właśnie zaangażowanie w relację przybliża dwie osoby do przekształcenia się namiętności i doraźnych spotkań w stały związek. Partnerzy...