Trwa ładowanie...

Praktyczne porady chroniące przed żylakami

Żylaki to poskręcane i powiększone żyły, które zwykle pojawiają się na nogach. Na ich rozwój ma wpływ wiele czynników, między innymi płeć (kobiety są bardziej podatne na tę przypadłość), wiek, ciąża, dziedziczenie. Jednak już kilka niewielkich zmian stylu życia może pomóc zapobiegać żylakom kończyn. Warto je wprowadzić, gdyż dolegliwość ta jest poważnym problemem zarówno estetycznym, jak i zdrowotnym. Często wymaga długotrwałego leczenia lub nawet operacji.

spis treści

1. Odpowiednia postawa

W profilaktyce żylaków niezwykle ważne jest, aby zwracać uwagę na postawę, zarówno podczas chodzenia jak i siedzenia. Jeśli chcesz uniknąć żylaków kończyn dolnych, staraj się zachowywać prostą sylwetkę, która pomaga obniżyć ciśnienie w żyłach. Podczas siedzenia nie krzyżuj nóg, bo spowalnia to dopływ krwi do serca i zwiększa nacisk na wewnętrzne ściany żył.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Prawidłowa waga ciała

Staraj się utrzymać optymalną wagę ciała. Nadwaga powoduje, że cały układ krążenia musi ciężej pracować, co z kolei zwiększa ciśnienie w żyłach nóg i w rezultacie powoduje żylaki kończyn.

3. Ćwiczenia fizyczne

Zapobieganie żylakom nie jest trudne - ćwicz regularnie, wybierając takie formy aktywności sportowej, jak spacery, jazda na rowerze, wioślarstwo czy pływanie. Wpłyną one korzystnie na cały układ krążenia, bez powodowania nadmiernego nacisku na żyły.

Możesz też wykonywać krótkie ćwiczenia pomocne w profilaktyce żylaków. W postawie leżącej unieś nogi 15 - 30 centymetrów powyżej serca - to sprawia, że krew swobodnie przepływa z nóg do serca i zmniejsza wysiłek zastawek. Pomyśl o tym jak o krótkim odpoczynku dla twoich nóg.

4. Ubiór zapobiegający żylakom

Rzeczy pomocne przy zapobieganiu żylakom:

  • skarpetki;
  • sandały;
  • pończochy;
  • buty na niskich obcasach;
  • obuwie sportowe;
  • pończochy uciskowe.

Noś ubrania, które nie uciskają nóg, pachwin i pasa. Unikaj wysokich obcasów. Mogą hamować swobodny dopływ krwi do serca. Nie owijaj nóg bandażami uciskowymi. Bardzo często bandaże tego typu owijane są zbyt ciasno i mogą hamować krążenie w kończynach.

5. Profilaktyka żylaków w pracy

Unikaj stania w jednym miejscu przez dłuższy czas. Jeśli twoja praca tego wymaga, noś pończochy uciskowe. Pomagają bardziej efektywnie pompować krew do serca. Jeśli natomiast pracujesz siedząc, staraj się rozciągać nogi od czasu do czasu. Zapobiegniesz również żylakom prostymi ćwiczeniami przy biurku - kręć stopami oraz zginaj i rozciągaj palce u nóg. 


 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza