Trwa ładowanie...

Producent Nurofenu ukarany za wprowadzanie konsumentów w błąd

Avatar placeholder
19.12.2016 09:18
Producent Nurofenu ukarany za wprowadzanie konsumentów w błąd
Producent Nurofenu ukarany za wprowadzanie konsumentów w błąd

Brytyjski producent przeciwbólowego leku Nurofen został ukarany karą grzywny równą ponad 3.5 milionów dolarów australijskich za wprowadzenie w błąd konsumentów australijskich. Producent zapewniał, że lek będzie wykazywał przeciwólowe działanie w ściśle określonych regionach.

Międzynarodowa firma zajmująca się produkcją leków Reckitt Benckiser, z główną siedzibą w mieście Slough, niedaleko Londynu w Wielkiej Brytanii sprzedawała  Nurofen jako lek "ukierunkowany" w leczeniu czterech różnych rodzajów bólu: migreny, bólów głowy, bólów menstruacyjnych i bólu pleców.

Nurofen jest znanym na całym świecie lekiem przeciwbólowym. Producent wprowadził kilka rodzajów tego leku do celowego zwalczania poszczególnych dolegliwości. Cieszyły się one dużą popularnością wśród konsumentów. I tak, firma zwiększyła swoje obroty, gdyż osoba przychodząca do apteki po środek np przeciw bólom menstruacyjnym chętniej wybierała Nurofen ukierunkowany w zwalczaniu tego bólu niż inny lek przeciwbólowy.

Producent Nurofenu ukarany grzywną za wprowadzanie konsumentów w błąd
Producent Nurofenu ukarany grzywną za wprowadzanie konsumentów w błąd (123rf)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Jednak,jak okazało się po przeprowadzonych badaniach laboratoryjnych, wszystkie cztery produkty działające w zakresie czterech rodzajów bólu były identyczne i zawierały tę samą dawkę ibuprofenu, a różniły się jedynie działaniem marketingowym.

Wszystkie te produkty miały taki sam skład chemiczny. Ceny tych produktów jednak znacznie się różniły. Lekarstwa, mając taki sam skład nie mogły działać silniej w konkretnych rodzajach bólu.

ZOBACZ TAKŻE

Uzależnienie od leków przeciwbólowych

Początkowa kara dla producenta stanowiła grzywnę w wysokości 1.7 milionów dolarów, podczas gdy Australijska Komisja Konkurencji i Konsumentów (ACCC) odwołała się do Sądu Federalnego w Sydney, że kara dla przemysłu farmaceutycznego za wprowadzanie klientów  w błąd jest zbyt pobłażliwa.

W swoim orzeczeniu sędziowie napisali:

"W przeciwieństwie do oświadczeń, ibuprofen nie jest składnikiem "docelowym" w szczególnych rodzajach bólu. Jest to składnik, który traktuje wszystkie rodzaje bólu w ten sam sposób."

"Wszelkie oświadczenia o tym, że lek, w którym jedynym składnikiem aktywnym jest ibuprofen w celowym zwalczaniu konkretnego bólu jest nieodłącznie mylące.”

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych
5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych [6 zdjęć]

Według GUS statystyczny Polak kupuje 34 opakowania leków przeciwbólowych rocznie i przyjmuje cztery

zobacz galerię

Sąd dodaje także o działaniu prewencyjnym, aby ta kara grzywny pomogła zapobiegać następnym takim poczynaniom, które są niezgodne z prawem.

Grzywna przyszła również z brytyjskiego regulatora reklamowego Advertising Standards Authority, który zakazał reklamowania Nurofenu w czerwcu, ponieważ reklamy błędnie twierdziły, że poszczególne produkty są ściśle ukierunkowe w zwalczaniu poszczególnych dolegliwości bólowych. Firma musi także zmienić informacje podane na opakowaniach, podając dokładniejsze informacje na temat działania leku.

Naturalne produkty, które zastępują środki przeciwbólowe
Naturalne produkty, które zastępują środki przeciwbólowe [6 zdjęć]

Te naturalne produkty działają jak popularne leki przeciwbólowe, po które sięgasz, gdy coś zaczyna strzykać,

zobacz galerię

Przewodniczący Australijskiej Komisji Konkurencji i Konsumentów Rod Sims ogłosił wymiar kary grzywny, dodając:

„Jest to najwyższa kara przyznawana za mylące postępowanie zgodnie z australijskim prawem konsumenckim."

Firma ma 30 dni, aby zapłacić karę, która obejmowała 5,9 mln pakietów z zakresu sprzedawanych od ponad prawie pięciu lat, a także musi pokryć koszty postępowania sądowego poniesione przez Australijską Komisję Konkurencji i Konsumentów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze