Trwa ładowanie...

Proteina odpowiedzialna za apoptozę nową nadzieją w leczeniu nowotworu oka

Nowe badania naukowców z Uniwersytetu w Liverpoolu donoszą o specyficznym białku w organizmie ludzkim, które może mieć wpływ na ograniczenie rozwoju nowotworu oka, promując apoptozę komórek raka.

Czym jest apoptoza? To zaprogramowany, nieodwracalny proces śmierci komórki, który nie występuje w komórkach nowotworowych. Nowe podejście naukowców może zrewolucjonizować terapię przerzutowego czerniaka naczyniówki, który wywodzi się z ****komórek pigmentowych (melanocytów) w oku.

Jakie są objawy tej choroby? W większości przypadków dochodzi do zaburzeń widzenia, jednak może występować także postać bezobjawowa, która zostaje uwidoczniona tylko w zaawansowanym badaniu okulistycznym. Do objawów możemy zaliczyć także ubytki w polu widzenia, ból oka, oraz tak zwane krzywienie się obrazu.

Metody leczenia są różne od enukleacji (usunięcie gałki ocznej), resekcja zmiany, brachyterapia, czy też fototerapia. Ognisko pierwotne czerniaka naczyniówki spotyka się z dobrym leczeniem, jednak już przerzuty na przykład do wątroby sprawiają trudność terapeutyczną.

Czerniak oka może mieć formę bezobjawową
Czerniak oka może mieć formę bezobjawową (123RF)

Przerzut to rozprzestrzenienie się nowotworu na inne ograny (lub części ciała), które nie są bezpośrednio połączone z ogniskiem pierwotnym. Wszelkie badania genetyczne wykazały konieczność występowania białka p63 dla zachodzenia procesu apoptozy w czerniaku naczyniówki.

Cała sytuacja odpowiedzialna za występowanie białka p63 ma miejsce w genach. U osób z agresywną formą czerniaka naczyniówki z uwagi na zaburzenia w obrębie chromosomu trzeciego nie ma obecnej proteiny p63, która jest również silnie związana z białkiem p53, biorącym udział w apoptozie.

Skoro już mowa o białku p53 - jest to proteina odpowiedzialna za supresję nowotworów, które to najczęściej jest zmutowane w przypadku rozwoju nowotworu. W prawidłowych warunkach, białko to ogranicza wzrost komórki, wpływa na jej podziały, naprawia uszkodzone DNA i kontroluje śmierć komórki (czyli wpływa na apoptozę).

Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy
Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy [7 zdjęć]

Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. W większości przypadków...

zobacz galerię

W sytuacji mutacji czynników, które są odpowiedzialne za supresję wzrostu komórek dochodzi do ich niekontrolowanego wzrostu powodując wzrost masy guza. Czy nowe badania są rewolucyjne?

W pewnym stopniu tak, jednak odkrycia kolejnych białek supresorowych mają miejsce już co jakiś czas. Oczywiście białko p63 może być kluczowe w terapii i kontroli rozwoju czerniaka naczyniówki, ale zapewne nie jest jedynym czynnikiem limitującym terapię nowotworów.

Na chwilę obecną odkrywanie kolejnych molekuł odpowiedzialnych może mieć kluczowe znaczenie - coraz więcej nowotworów, które są oporne na działanie chemioterapii i radioterapii.

Nowe odkrycia stanowią kolejny krok w opracowaniu skutecznej terapii – nie tylko chorób związanych z gałką oczną. Nic więc dziwnego, że każde odkrycie kolejnego białka budzi emocje. Czy białko p63 okaże się prawdziwą rewolucją? To wymaga jeszcze badań.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.