Proteza zębowa – czym jest, rodzaje, ceny

Coraz więcej osób w Polsce cierpi na całkowity bądź wybiórczy brak uzębienia. Można to zaobserwować zwłaszcza u osób starszych po 65 roku życia. Niewłaściwa higiena, brak świadomości o pielęgnacji zębów czy choroby sprawiają, że społeczeństwo je traci. Stomatologia proponuje rozwiązanie tego problemu, w postaci protez zębowych. Jest ich kilka rodzajów i są w różnych cenach. W jakich? Zaraz wszystko wyjaśnimy.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Proteza zębowa – czym jest?

Proteza zębowa stanowi część zamienną dla utraconego zęba. Protezy zębowe często są drogie, a tylko niektóre z nich można otrzymać w ramach refundacji NFZ. Jeżeli pacjent nie ma w ogóle zębów, to raz na 5 lat przysługuje mu skorzystanie z bezpłatnej protezy całościowej. Natomiast pacjenci, którzy zmagają się albo zmagali się z nowotworem, występującym w obrębie twarzy, mają prawo korzystać z protez kiedy tylko zechcą.

Co raz częściej osoby starsze korzystają z protez zębowych
Co raz częściej osoby starsze korzystają z protez zębowych (123RF)

2. Proteza zębowa – rodzaje

Protezy zębowe można podzielić na stałe i ruchome. Stałe protezy zębowe przymocowywane są do zębów trwale, bez konieczności ich wyciągania. Protezy stałe mocowane są specjalnym cementem do protez. Do tego typu mocowań należą mosty, a także wkłady koronowe.

Protezy ruchome nie są przytwierdzone na stałe do zębów, jednak zamieszczone są na specjalnym łuku dopasowanym do szczęki. Protezy ruchome są wkładane i wyciągane przez każdego pacjenta samodzielnie.

Poszczególne rodzaje protez:

  • Wkłady koronowe – wykonane są z porcelany, uzupełnia się nimi twarde tkanki korony zęba.

  • Mosty protetyczne – mostami uzupełnia się brak jednego lub kilku zębów, mocowanie mostów wymaga oparcia z jednej i z drugiej strony, dlatego stosowane są dla osób posiadających możliwość zaczepienia mostu o zęby.

  • Protezy szkieletowe – używa się ich kiedy nie ma możliwości wykonania mostu. Protezy szkieletowe są ruchome, poszczególne zęby umieszczone są na specjalnym drucie, który jest dopasowany do każdej szczęki indywidualnie.

  • Protezy osiadające – są również protezami ruchomymi, jednak całkowicie niewidocznymi. Są wykonane z bardzo wytrzymałego materiału, odpornego na wszelkiego rodzaju oddziaływania chemiczne.

Naturalne zamienniki dla pasty do zębów
Naturalne zamienniki dla pasty do zębów [6 zdjęć]

Niektóre składniki stosowane w pastach do zębów mogą być szkodliwe dla zdrowia. Na przykład fluor w nadmiarze...

zobacz galerię

3. Protezy zębowe – ceny

Koszt protez zębowych uzależniony jest od wielu czynników, m.in.: ilości wstawianych zębów czy rodzaju protezy.

Wkład koronowy waha się w granicach od 200 do 1500 złotych, ponieważ można wykonać koronę pełnoceramiczną, porcelanową na złocie lub wiele innych rodzajów. Ceny wstawienia mostu wahają się od 700 złotych do 1500 złotych za jeden ząb. Cena protezy szkieletowej to koszt od 1500 złotych do nawet 2500 złotych. Protezy osiadające to cena od 150 do 1000 złotych.

Musisz to wiedzieć

Każda z tych cen zapewne będzie inna po osobistej konsultacji z protetykiem. Wyżej wymieniono przybliżone ceny protez zębowych, ale każda z nich uzależniona jest od wielu czynników. Należy wiedzieć czy chcemy protezę na stałe, ruchomą, a może taką która będzie przytwierdzona do zębów na długie lata i nie będzie trzeba myśleć o jej wyjmowaniu. Niestety ceny protez nie są tanie, dlatego warto pamiętać o higienie jamy ustnej oraz o regularnych wizytach u dentysty już od najmłodszych lat.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy