Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, użycie

Proteza

Dzięki protezom osoby starsze i nie tylko mogą uzupełnić brak zębów w jamie ustnej.

Protezy zębowe służą do uzupełniania brakujących zębów lub tkanek zęba. Wykonywane są one dzięki współpracy lekarza dentysty i pracowni techniki dentystycznej. Protezy innych narządów ciała, np. oka czy ucha, spełniają wyłącznie funkcje estetyczne. W odróżnieniu od nich, protezy dentystyczne odtwarzając zniszczone części zęba lub zębów (w zależności od braków) pozwalają na przywrócenie prawidłowej funkcji żucia pokarmów, jednocześnie zapewniają pacjentowi zadowalający wygląd estetyczny i prawidłową artykulację słów.

Polecane wideo:

Protezy zębowe - charakterystyka
 

Protezy zębowe to aparaty leczniczo-rehabilitacyjne. Mimo zaawansowanego rozwoju tej dziedziny stomatologii, lekarze dentyści kładą duży nacisk na profilaktykę i leczenie własnego uzębienia pacjenta. Dlatego też w ostateczności, gdy ząb lub zęby muszą być usunięte z pomocą przychodzi protetyka.

Protezy zębowe - rodzaje
 

Protetyka stomatologiczna może zapewnić różne rodzaje protez :

  • Protezy zębowe stałe.
  • Protezy zębowe ruchome.

Protezy zębowe stałe są uzupełnieniami, które są umocowane, przy pomocy specjalnych cementów, do zębów własnych pacjenta. Do protez stałych możemy zaliczyć: wkłady koronowe, wkłady koronowo-korzeniowe, korony i mosty protetyczne. Uzupełnienia ruchome są indywidualnie dopasowane dla każdego pacjenta. Do protez zębowych ruchomych zaliczamy: protezy szkieletowe, nakładowe, częściowe i całkowite. W zależności od ubytków lekarz wybiera i proponuje pacjentowi odpowiednią protezę zębową pełną lub częściową. Wśród protez ruchomych możemy wyróżnić:

  • tradycyjne protezy pełne;
  • bezpośrednie (natychmiastowe) protezy pełne;
  • protezy zębowe częściowe.

Tradycyjna proteza zębowa pełna zakładana jest po usunięciu wszystkich zębów i wygojeniu się wyrostka zębodołowego i dziąseł. Wyciski w jamie ustnej pacjenta mogą być pobierane po ok. 6-8 tygodni po usunięciu zęba lub zębów.

Bezpośrednia proteza zębowa wykonywana jest od razu po usunięciu zębów. Pacjent od razu ma zakładaną protezę i nie wiąże się to z dyskomfortem braku zębów. Ten rodzaj protez zębowych wymaga jednak ponownego dopasowania (w gabinecie stomatologicznym i w pracowni techniki dentystycznej), ponieważ w trakcie gojenia się ran poekstrakcyjnych dochodzi do zawężenia się kości wyrostka zębodołowego i w związku z tym proteza staje się luźna.

Protezy zębowe częściowe – mogą być to tradycyjne akrylowe z drucianymi klamrami lub szkieletowe z metalową laną konstrukcją. Czasami konieczne jest wykonanie specjalnych elementów mocujących na zębach własnych pacjenta (wkłady korzeniowe z zatrzaskami lub korony z zatrzaskami lub zasuwami).

Protezy zębowe - właściwe użycie
 

Kości wyrostka zębodołowego ulegają z czasem zanikowi, dlatego protezy zębowe wymagają dopasowywania po pewnym czasie (ok. 5 lat) lub całkowitej wymiany, ponieważ uzupełnienia te stają się luźne. Niewłaściwie dopasowana lub obluzowana proteza zębowa utrudnia przeżuwanie, podrażnia dziąsła i może powodować ból i stomatopatie protetyczne (zmiany na dziąsłach i błonie śluzowej jamy ustnej).

Należy dbać o czystość protez zębowych. W tym celu trzeba je codziennie szczotkować w celu usunięcia pozostałości pokarmowych i płytki nazębnej. Z pomocą przychodzą specjalne środki czyszczące dostępne w aptece.

Przed założeniem protezy zębowej należy dokładnie wyszczotkować zęby, dziąsła i język (miękką szczotką). Zabieg ten zwiększy ukrwienie w tkankach i pomoże pozbyć się płytki nazębnej. W razie uszkodzenia protezy zębowej należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, użycie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, użycie
Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, użycie

Nowe zęby prosto z drukarki

Skanery i drukarki pracujące w 3D (trójwymiarowe) nie są już właściwie nowością. Używa się ich często do bardzo dokładnego odwzorowywania rozmaitych (...) jednak zastosowanie nie tylko na studiach, ale w codziennej praktyce stomatologów. Skomplikowane...

Protezy

Protezy osiadające

przyssanie do tkanek miękkich. Spis treści Rodzaje protez zębowych Protezy trwałe są to uzupełnienia trwale umocowane (...) Protezy...

Protezy

Protezy szkieletowe

powinno się płukać płynami likwidującymi bakterie, które są odpowiedzialne za brzydki oddech z ust. Rodzaje protez zębowych szkieletowych (...) mostu. Mała estetyka, ponieważ klamry są często...

Stomatologia estetyczna

Mosty protetyczne

zużywają się i może być konieczna wymiana na nowe. Wyróżnia się następujące rodzaje protez stomatologicznych: protezy stałe - są na stałe (...) koronowo-korzeniowe (zacementowane w korzeniach...

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Smog

Smog

Spaliny są przyczyną przedwczesnej śmierci 2 milionów dzieci na całym świecie.

Przyczyny grzybicy

Czynniki sprzyjające grzybicy

się nad czołem i za uszami, pęknięcia skóry, przerzedzenie włosów. Przyczyny grzybicy jamy ustnej protezy zębowe, sztuczne zęby sprzyjają

Mosty protetyczne

Mosty na implantach

, potrzebne są co najmniej dwa implanty, na których będzie się trzymać most, czyli kilka połączonych koron zębowych. Nie trzeba inwestować w tyle (...) już o swobodzie korzystania (ruchome protezy trzeba wyjmować i oddzielnie...

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Bąbel pokrzywkowy, czyli obrzęk o zabarwieniu różowym lub żółtawobiałym.

ECHO serca - charakterystyka, rodzaje

Obraz echokardiograficzny

Obraz echokardiograficzny

Echokardiografię wykonuje się przez ścianę klatki piersiowej.