Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie

Protezy zębowe służą do uzupełniania brakujących zębów lub tkanek zęba. Wykonywane są one dzięki współpracy lekarza dentysty i pracowni techniki dentystycznej. Protezy innych narządów ciała, np. oka czy ucha, spełniają wyłącznie funkcje estetyczne. W odróżnieniu od nich protezy dentystyczne, odtwarzając zniszczone części zęba lub zębów (w zależności od braków), pozwalają na przywrócenie prawidłowej funkcji żucia pokarmów, jednocześnie zapewniają pacjentowi zadowalający wygląd estetyczny i prawidłową artykulację słów.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

Protezy zębowe - charakterystyka

Protezy zębowe to aparaty leczniczo-rehabilitacyjne. Mimo zaawansowanego rozwoju tej dziedziny stomatologii, lekarze dentyści kładą duży nacisk na profilaktykę i leczenie własnego uzębienia pacjenta. Dlatego też w ostateczności, gdy ząb lub zęby muszą być usunięte z pomocą przychodzi protetyka.

Dzięki protezom zębowym osoby, które utraciły własne uzębienie, mogą z powrotem cieszyć się nowym wyglądem i odzyskać utracone funkcje. Protezy zębowe należy odpowiednio i regularnie czyścić. Uzupełnienia protetyczne powinny być bardzo precyzyjnie wykonane, ponieważ jakiekolwiek niedopasowanie może wywołać ból i zaburzenia czynnościowe, które mogą być przyczyną zmian w przyzębiu. Protezy zębowe należy co jakiś czas wymieniać na nowe. Braki w uzębieniu powinny być uzupełniane, ponieważ po dłuższym czasie może dojść do pochylania się zębów sąsiadujących oraz wysunięcia przeciwstawnych i w konsekwencji do wypadnięcia zęba. Dlatego też wskazane jest jak najwcześniejsze wykonanie uzupełnienia protetycznego.

Protezy zębowe - rodzaje

Protetyka stomatologiczna może zapewnić różne rodzaje protez :

  • Protezy zębowe stałe.
  • Protezy zębowe ruchome.

Protezy zębowe stałe są uzupełnieniami, które są umocowane, przy pomocy specjalnych cementów, do zębów własnych pacjenta. Do protez stałych możemy zaliczyć: wkłady koronowe, wkłady koronowo-korzeniowe, korony i mosty protetyczne. Uzupełnienia ruchome są indywidualnie dopasowane dla każdego pacjenta. Do protez zębowych ruchomych zaliczamy: protezy szkieletowe, nakładowe, częściowe i całkowite. W zależności od ubytków lekarz wybiera i proponuje pacjentowi odpowiednią protezę zębową pełną lub częściową. Wśród protez ruchomych możemy wyróżnić:

  • tradycyjne protezy pełne;
  • bezpośrednie (natychmiastowe) protezy pełne;
  • protezy zębowe częściowe.
Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób!

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, regularne usuwanie kamienia nazębnego, ale i odpowiednia dieta. To wszystko ma niebagatelny wpływ na stan naszych...

Tradycyjna proteza zębowa pełna zakładana jest po usunięciu wszystkich zębów i wygojeniu się wyrostka zębodołowego i dziąseł. Wyciski w jamie ustnej pacjenta mogą być pobierane po ok. 6-8 tygodni po usunięciu zęba lub zębów.

Bezpośrednia proteza zębowa wykonywana jest od razu po usunięciu zębów. Pacjent od razu ma zakładaną protezę i nie wiąże się to z dyskomfortem braku zębów. Ten rodzaj protez zębowych wymaga jednak ponownego dopasowania (w gabinecie stomatologicznym i w pracowni techniki dentystycznej), ponieważ w trakcie gojenia się ran poekstrakcyjnych dochodzi do zawężenia się kości wyrostka zębodołowego i w związku z tym proteza staje się luźna.

Protezy zębowe częściowe – mogą być to tradycyjne akrylowe z drucianymi klamrami lub szkieletowe z metalową laną konstrukcją. Czasami konieczne jest wykonanie specjalnych elementów mocujących na zębach własnych pacjenta (wkłady korzeniowe z zatrzaskami lub korony z zatrzaskami lub zasuwami).

Protezy zębowe - właściwe użycie

Kości wyrostka zębodołowego ulegają z czasem zanikowi, dlatego protezy zębowe wymagają dopasowywania po pewnym czasie (ok. 5 lat) lub całkowitej wymiany, ponieważ uzupełnienia te stają się luźne. Niewłaściwie dopasowana lub obluzowana proteza zębowa utrudnia przeżuwanie, podrażnia dziąsła i może powodować ból i stomatopatie protetyczne (zmiany na dziąsłach i błonie śluzowej jamy ustnej).

Należy dbać o czystość protez zębowych. W tym celu trzeba je codziennie szczotkować w celu usunięcia pozostałości pokarmowych i płytki nazębnej. Z pomocą przychodzą specjalne środki czyszczące dostępne w aptece.

Przed założeniem protezy zębowej należy dokładnie wyszczotkować zęby, dziąsła i język (miękką szczotką). Zabieg ten zwiększy ukrwienie w tkankach i pomoże pozbyć się płytki nazębnej. W razie uszkodzenia protezy zębowej należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego.

Komentarze (2)
~Włodek
~Włodek 2 tygodnie temu

@~Elizza: Dobrze, ze właśnie zrobiłaś u porządnego protetyka, który ma pojęcie o tym, co robi. Łatwo trafić na takiego „speca”, co robi kiepskie protezy na duże pieniądze. Tu Maestria akurat bardzo dobra jest, więc dobrze, że do nich poszedłeś.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 3 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie
Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie

Proteza

Proteza

Dzięki protezom osoby starsze i nie tylko mogą uzupełnić brak zębów w jamie ustnej.

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie

Nowe zęby

Nowe zęby

Skanery i drukarki pracujące w 3D (trójwymiarowe) nie są już właściwie nowością. Używa się ich często do bardzo dokładnego odwzorowywania rozmaitych

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie

Protezy osiadające

przyssanie do tkanek miękkich. Rodzaje protez zębowych Protezy trwałe są to uzupełnienia trwale umocowane na własnych zębach pacjenta. Mocowania (...) Protezy zębowe...

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie

Protezy częściowe - wskazania, rodzaje, wady

zębów, po usunięciu zębów jako rozwiązanie tymczasowe. Protezy częściowe - rodzaje Można wyróżnić kilka typów protez częściowych: Protezy częściowe (...) - proteza...

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie

Protezy teleskopowe - budowa, wskazania, zalety, wady

, w porównaniu do protez tradycyjnych, co z kolei wpływa na lepsze odczuwanie smaków. * Proteza szkieletowa - protezy zębowe, rodzaje, wady (...) i zalety * Stomatolog...

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie

Rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów - protezy

? Jak wykonuje się rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów? Rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów - rodzaje protez W rekonstrukcji (...) mogą być jednolite i złożone. Jednolite protezy...