Protezy szkieletowe

Protetyka zębowa (stomatologiczna) zajmuje się uzupełnianiem ubytków zębowych w jamie ustnej. Wstawiane przez protetyków protezy zębowe odtwarzają zniszczone lub utracone zęby. Protezy zębowe szkieletowe mocuje się na specjalnych klamrach, które zapewniają im stabilność i uniemożliwiają poruszanie się pozostałych zębów. Możliwe jest także zastosowanie protez szkieletowych bezklamrowych, które dają lepszy efekt kosmetyczny. Protezy zębów są tak ważne, ponieważ zapobiegają zaburzeniom układu pokarmowego.

Polecane wideo:

1. Protezy zębowe

Uzupełnianie ubytków zębowych jest szczególnie ważne, ponieważ mogą prowadzić one do:

 • naruszania stabilności zębów sąsiadujących;
 • wysuwania zębów, które są naprzeciw;
 • ścierania się zębów resztkowych;
 • zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych.

Jeżeli ubytki zębów uzupełnia się na bieżąco, stosuje się implanty stomatologiczne. Jednak gdy ubytki są już większe, można użyć uzupełnień protetycznych. Wśród nich wyróżniamy:

 • protezy stałe – wkłady, korony, mosty;
 • protezy ruchome – nakładkowe i szkieletowe, osiadające częściowe i stałe.

Protezy szkieletowe stosuje się wówczas, gdy u pacjenta można zaobserwować częściowe braki w uzębieniu, których nie można uzupełnić mostami. Protezy zębów należy codziennie szczotkować tradycyjnymi szczoteczkami lub takimi do mycia rąk. Po jedzeniu warto usunąć resztki jedzenia, które zostają na protezach w dość dużej ilości. Samych protez nie można myć pastami do zębów, ale jamę ustną powinno się płukać płynami likwidującymi bakterie, które są odpowiedzialne za brzydki oddech z ust.

2. Rodzaje protez zębowych szkieletowych

Protezy szkieletowe to protezy metalowo-akrylowe. Podstawą konstrukcji jest metalowa podstawa uformowana do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta. Metalowy szkielet jest dodatkowo uzupełniany o metalowe wypustki, oparte na powierzchniach żyjących. Powoduje to, że siły zgryzowe są przeniesione na błonę śluzową i kości wyrostka zębodołowego. Elementami, które utrzymują protezy szkieletowe są metalowe klamry. Czasem można je zastąpić zatrzaskami, teleskopami albo zasuwami, ale wymagane jest wówczas okoronowanie własnych zębów pacjenta. Takie protezy szkieletowe bezklamrowe zapewniają większy komfort podczas mówienia i jedzenia oraz komfort estetyczny, bo są zupełnie niewidoczne. Jeśli pacjent choruje na paradontozę, wskazane jest, aby zostały użyte tzw. szynoprotezy. Mają one bardziej rozbudowane klamry, które ograniczają nadmierne ruchy boczne i przednio-tylne zębów. Dzięki temu następuje spowolnienie lub zatrzymanie procesu utraty zębów, który jest wynikiem paradontozy.

3. Protezy zębowe szkieletowe

Protezy szkieletowe przywracają funkcję żucia i umożliwiają poprawną, wyraźną wymowę. Chronią układ stomatognatyczny przed zniszczeniem i właściwie rozkładają siły zgryzowe na podłożu. Protezy szkieletowe nie osiadają, gdyż siła żucia przenoszona jest na pozostałe zęby. Są cienkie i wygodne, dobrze trzymają się na zębach, są trwałe i nie wymagają szlifowania zębów.

Wady protez szkieletowych:

 • Wysoka cena.
 • Mniejszy komfort niż w przypadku noszenia mostu.
 • Mała estetyka, ponieważ klamry są często widoczne.

Ten rodzaj protez zębowych jest najpopularniejszy. Podstawą konstrukcji jest metal powleczony tworzywem, które przypomina kolorem dziąsło. Protezy szkieletowe wykonywane są z wosku odlewniczego, który pozwala uzyskać dokładny kształt. Sam szkielet może być zrobiony z chromu, kobaltu, molibdenu, złota, platyny lub tytanu. Proteza zębów podtrzymywana jest za pomocą klamer, które zapobiegają jej przesuwaniu w trakcie jedzenia.

Ubytki zębowe nie stanowią obecnie dużego problemu. Stomatologia estetyczna pozwala uzupełnić ubytki i cieszyć się pełnym uzębieniem.

Polecane wideo:

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Protezy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Protezy
Protezy

Protezy osiadające

Protezy zębowe zastępują brakujące zęby. Mogą być wyjmowane i z powrotem umieszczane w jamie ustnej. Protezy zębowe nigdy nie zastąpią naturalnych (...) zębów, jednak te dostępne obecnie są wygodniejsze niż te sprzed...

Protezy

Nowe zęby

Nowe zęby

Skanery i drukarki pracujące w 3D (trójwymiarowe) nie są już właściwie nowością. Używa się ich często do bardzo dokładnego odwzorowywania rozmaitych modeli, czy to budynków, czy elementów różnych urządzeń, czy też na przykład organów ludzkich do zajęć...

Protezy

Proteza

Proteza

Dzięki protezom osoby starsze i nie tylko mogą uzupełnić brak zębów w jamie ustnej.

Protezy

Nowe zęby prosto z drukarki

jednak zastosowanie nie tylko na studiach, ale w codziennej praktyce stomatologów. Skomplikowane wykonanie protezy stomatologicznej (...) próbną protezę, którą trzeba „przymierzyć"; dopiero po idealnym...

Stomatologia estetyczna

Protezy

dla każdego pacjenta. Do protez ruchomych zaliczamy: protezy szkieletowe, nakładowe, częściowe i całkowite. W zależności od ubytków lekarz wybiera i proponuje (...) Protezy...

Stomatologia

Zęby

złamany ząb albo zapobiec jego złamaniu. Z kolei do protez ruchomych należą protezy szkieletowe, które są stabilne i opierają się na własnych zębach pacjenta, akrylowe protezy całkowite,...

Stomatologia estetyczna

Mosty protetyczne

; protezy ruchome - uzupełnienia wprowadzane do jamy ustnej i wyjmowane z niej przez pacjenta. Należą do nich: protezy szkieletowe, protezy nakładowe (...) estetykę. Dzięki temu...

Ćwiczenia z piłką

Ćwiczenia z piłką - zdjęcia

Ćwiczenia z piłką - zdjęcia

Ćwiczenia z piłką uaktywniają wiele grup mięśniowych, szczególnie wzmacniają mięśnie szkieletowe odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. Ćwiczenia z piłką mogą wykonywać osoby w każdym wieku.

Niezbędnik pacjenta

Bioniczna noga

Bioniczna noga

Osoby po amputacji kończyn dolnych, zwłaszcza młode i aktywne, są zwykle przerażone koniecznością korzystania do końca życia z protezy nogi.

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby