Trwa ładowanie...

Rak nie jest kwestią "pecha" - stwierdzono w badaniu komórek macierzystych

Avatar placeholder
05.10.2016 09:26
Rak nie jest kwestią "pecha" - stwierdzono w badaniu komórek macierzystych
Rak nie jest kwestią "pecha" - stwierdzono w badaniu komórek macierzystych

W ubiegłym roku kontrowersyjne badania zasugerowały, że większość przypadków raka sprowadzają się do "pecha" – co oznacza, że losowe mutacje DNA w dorosłych komórkach macierzystych nie są spowodowane czynnikami związanymi ze stylem życia. Jednak nowe badanie zaprzecza temu stwierdzeniu. O ile pech ma znaczenie w przypadku rozwoju raka, to jednak naukowcy uważają, że jest mało prawdopodobne, aby mógł on być głównym czynnikiem przyczyniającym się do jego powstania.

Rak to nie zawsze kwestia pecha
Rak to nie zawsze kwestia pecha (Shutterstock)

Rak rozwija się w wyniku mutacji DNA, które zmieniają sposób, w jaki komórki rosną i się dzielą. Mutacje te sprawiają, że komórki wymykają się spod kontroli, i zaczynają rosnąć i dzielić się nadmiernie. Taki niekontrolowany podział sprawia, że komórki nabywają po drodze błędy, które powodują, że stają się nowotworowe.

Niektóre mutacje DNA mogą być dziedziczone od naszych rodziców, podczas gdy inne mogą być nabyte w trakcie naszego życia. Są one spowodowane czynnikami związanymi z naszym stylem życia, takimi jak palenie czy ekspozycja na słońce.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jednakże powszechnie wiadomo, że niektóre organy są bardziej podatne na raka niż inne, i że zmiany te nie mogą być w pełni zależne od stylu życia.

W styczniu 2015 roku, badania opublikowane w czasopiśmie "Science" sugerowały, że 22 z 31 typów – w tym rak jajnika, trzustki i rak kości – były spowodowane przez przypadkowe mutacje, które pojawiają się w normalnych dorosłych komórkach macierzystych, podczas ich podziału.

Jednak nowe badania – kierowane przez dr Ruben van Boxtel z Zakładu Genetyki na Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii – sugerują, że te „pechowe” mutacje nie przyczyniają się do rozwoju raka, jak podaje zeszłoroczny raport.

Wyniki – opublikowane w czasopiśmie "Nature" – pochodzą z pierwszego w historii badania oceniającego nagromadzenie mutacji DNA w ludzkich dorosłych komórkach macierzystych izolowanych z różnych narządów w różnych stadiach rozwoju.

ZOBACZ TAKŻE:

Dr van Boxtel i współpracownicy ocenili wskaźniki i wzory mutacji DNA w normalnych dorosłych komórkach macierzystych pobranych z jelita grubego, jelita cienkiego i wątroby od ludzkich dawców w wieku 3-87 lat.

Naukowcy odkryli, że bez względu na wiek pacjenta lub organu z którego pochodzą komórki macierzyste, liczba mutacji DNA, zgromadzonych w komórkach macierzystych pozostała stabilna – średnio 40 rocznie.

"Byliśmy zaskoczeni taką samą częstotliwością mutacji w komórkach macierzystych z narządów o różnej częstotliwości występowania raka" - mówi dr van Boxtel.

"To sugeruje, że stopniowe gromadzenie na przestrzeni czasu coraz większej ilości 'pechowych' błędów DNA, nie może wyjaśnić różnicy, jaką widzimy w zachorowalności na raka. Przynajmniej dla niektórych nowotworów" - mówi dr Ruben van Boxtel.

Jednak zespół dokonał identyfikacji różnic w rodzaju przypadkowych mutacji DNA pomiędzy komórkami macierzystymi z różnych narządów, co może częściowo wyjaśniać, dlaczego niektóre narządy są bardziej podatne na raka niż inne.

"Wydaje się więc, że 'pech' jest zdecydowanie częścią tej historii" - mówi dr van Boxtel. "Ale my potrzebujemy znacznie więcej dowodów, aby ustalić, w jaki sposób i do jakiego stopnia. To jest to, na czym chcemy się skupić następnym razem."

Dr Lara Bennett z Cancer Research Worldwide (organiazacja zajmująca się badaniami nad rakiem), które sfinansowało badania, uważa, że odkrycia zespołu pomogły wyjaśnić, dlaczego niektóre rodzaje raka są bardziej powszechne.

"Nowe badanie przeprowadzone przez dr van Boxtel i jego grupę jest ważne, ponieważ po raz pierwszy zapewnia rzeczywiste, zmierzone dane dotyczące stopy akumulacji błędów DNA w ludzkich komórkach macierzystych i pokazuje, że być może ryzyko raka nie jest aż tak zależne od 'pecha', jak niedawno sugerowano".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze