Rekonwalescencja pourazowa. Jak o siebie dbać po złamaniu kości?
Rehabilitacja pourazowa stanowi przedłużenie leczenia podstawowego. Jest niezbędna, by móc powrócić do umiejętności utraconych w wyniku urazu. Przeciwdziała powikłaniom i ubocznym skutkom leczenia. Jak o siebie dbać w tym czasie?
Rehabilitację pourazową należy rozpocząć już na oddziale pourazowym. Trzeba działać szybko i kompleksowo. Dlaczego to tak istotne? Już kilka dni unieruchomienia wystarczy, by doszło do ubytku masy mięśniowej. W wyniku złamania uszkodzeniu ulegają ponadto tkanki mięśni. Stają się one słabsze i bardziej podatne na kolejne urazy.
1. Daj sobie czas!
W przypadku złamań, zwichnięć, naderwania więzadeł czy ścięgien podstawą jest unieruchomienie uszkodzonej kończyny. Musi być obciążana stopniowo. Optymalny okres dla regeneracji tkanek to ok. 4-6 tygodni.
W powrocie do pełnej sprawności pomóc też może fizjoterapeuta, z którego usług warto skorzystać. Ma on do wyboru cały wachlarz możliwości, m.in. masaże i zabiegi fizjoterapeutyczne, które dobrane odpowiednio do potrzeb są bezpieczne i skuteczne. Pomagają we właściwej regeneracji, dzięki czemu powrót do pełnej sprawności jest szybszy.
2. Zadbaj o dietę!
Unieruchomienie jest konieczne, by kości i tkanki mogły w spokoju się odbudować, skutkuje jednak ubytkiem masy mięśniowej, a wraz z nią siły i sprawności. W tym zakresie pomóc jednak może właściwa dieta, o którą w okresie rehabilitacji trzeba szczególnie dbać.
Bardzo ważna jest właściwa podaż białka, które stanowi podstawowy budulec mięśni. To właśnie ten składnik, jeśli będzie dostarczany organizmowi w odpowiedniej ilości, pozwoli zachować masę mięśniową, a co za tym idzie – usprawni proces rekonwalescencji. Do diety warto więc włączyć produkty takie jak: mięso drobiowe, wołowina, cielęcina, ryby, nabiał, nasiona roślin strączkowych.
Dla odbudowy masy mięśniowej znaczenie ma również HMB (metabolit leucyny). Jest to aminokwas, który stymuluje syntezę nowych białek, zabezpiecza też masę mięśniową przed jej rozpadem podczas unieruchomienia.
Tłumaczy to, dlaczego HMB jest jednym ze składników żywności specjalnego przeznaczenia medycznego dla osób narażonych na utratę masy mięśniowej związaną m.in. z okresami unieruchomienia w czasie rekonwalescencji i rehabilitacji, a także z wiekiem. Aminokwas ten znaleźć można m.in. w preparacie LiveUp®. Towarzyszy mu białko pochodzące z wysokiej jakości koncentratu białek serwatki oraz cynk i witamina D.
3. Rehabilitacja seniora
Wraz z wiekiem rośnie też ryzyko urazów, m.in. złamań. Dotyczy to zwłaszcza kobiet po menopauzie, u których notuje się duże ubytki masy kostnej, przez co narażone są na złamania osteoporotyczne. Co więcej, rehabilitacja u osób starszych trwa dłużej i obarczona jest większym ryzykiem. Seniorzy potrzebują więc odpowiedniego wsparcia, zwłaszcza że w tej grupie notuje się duże niedobory witamin i składników odżywczych.
Badania sugerują, że u osób starszych niewystarczająca jest m.in. ilość witaminy D i cynku. Oba te składniki są niezbędne dla zdrowia, ale i procesu regeneracyjnego. Biorą udział w odpowiedzi immunologicznej, mają wpływ na funkcję i pracę mięśni. Suplementacja tych mikroelementów jest bardzo ważna i może w znacznym stopniu usprawnić proces powrotu do formy.
Każdego dnia do przyszpitalnych izb przyjęć zgłaszają się pacjenci, którzy doznali urazu, czego wynikiem są złamania, zwichnięcia czy naderwania ścięgien. Takim urazom towarzyszy nie tylko duży ból, ale też napięcie psychiczne.
Problem unieruchomienia czy niemożność wykonania podstawowych czynności jest często związany ze stresem, który może się nasilać podczas rekonwalescencji. I dlatego tak ważne jest, by w tym okresie właściwie o siebie dbać. Istotne znaczenie ma przestrzeganie zaleceń lekarza, ale też dieta i suplementacja.
Partnerem materiału jest Olimp