Pojawiają się na czole, nosie, ramionach. Ostrzegają o raku jelit
Rak jelita grubego może latami nie dawać żadnych symptomów, ale też wysyłać sygnały na długo przed diagnozą. Niestety są one mało oczywiste. Lekarz wskazuje, że mogą się pojawiać nawet na skórze.
1. Sygnał alarmowy kilka lat przed chorobą
Na raka jelita grubego umiera co roku kilkanaście tysięcy Polaków, a nowotwór atakuje coraz młodszych, nawet po 30. roku życia.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że rak jelita grubego jest trzecim co do częstości nowotworem na świecie i zajmuje drugie miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów spowodowanych przez nowotwory.
- Statystyki wskazują, że rocznie w naszym kraju na raka jelita grubego umiera 15 tys. osób, natomiast każdego następnego roku notujemy średnio 20 tys. nowych zachorowań na ten nowotwór - ostrzega Marek Skoczylas, lekarz i popularyzator wiedzy medycznej, w nagraniu opublikowanym w serwisie YouTube.
Chorobie można zapobiec, stosując zdrową dietę, dbając o regularną aktywność fizyczną czy rezygnując z używek. Kluczowa jest też świadomość objawów.
Dr Skoczylas zaznacza, że niektóre sygnały zwiastujące chorobę mogą się pojawiać na długo przed diagnozą. Zwraca uwagę na jeden objaw, który nie tak łatwo skojarzyć z tym nowotworem. Chodzi o cienkie włoski na ciele, które rosną w szybkim tempie i mogą wyprzedzać rozpoznanie nowotworu nawet o trzy lata.
- Pojawiają się one często w określonych lokalizacjach naszego ciała. Włosy takie mogą pojawić się na czole, nosie, uszach, brwiach czy ramionach - wyjaśnia lekarz.
Podobny symptom może pojawić się w przypadku innych nowotworów: raka piersi i wątroby.
2. Nie lekceważ zmian na skórze
Innym nietypowym zwiastunem raka jelita grubego jest objaw Lesera-Trélata. Można go rozpoznać po licznych i swędzących zmian skórnych (łojotokowych-rogowaciejących), które pojawiają się najczęściej na plecach.
Kolejny skórny objaw to ciemne zabarwienie skóry w pachwinach, pod pachami czy na szyi.
Nie należy również lekceważyć polipów jelita grubego, czyli szypułkowatych struktur, wyrastających z jego ścian. Lekarz wskazuje, że mogą one mieć zarówno charakter łagodny, niezłośliwy, niezwiązany z chorobą nowotworową, jak i przednowotworowy lub złośliwy.
Zazwyczaj polipy nie dają żadnych konkretnych objawów. Może o nich jednak świadczyć obecność śluzu w kale, co jest też powiązane z utratą potasu.
Lekarz zwraca też uwagę na inne niedobory powiązane z nowotworem:
- niedobór witaminy B6,
- witaminy D,
- krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.