Przejdź na WP

Samba brazylijska

Samba brazylijska to energiczny, rytmiczny taniec w takcie na dwie czwarte. Jest to najpopularniejszy taniec w Brazylii, skąd pochodzi. Początki samby sięgają XIX wieku. Nie jest to właściwie jeden taniec, ale cała grupa tańców, dlatego też trudno określić, który z nich jest oryginalną sambą. Wśród nich można wyróżnić sambę no pé, sambę de Gafieira, sambę Pagode, sambę Axé, sambę Reggae i sambę de roda. Niektóre z nich są tańcami towarzyskimi, a inne tańczone są solo.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

1. Historia samby brazylijskiej

Korzenie samby brazylijskiej sięgają czasów niewolnictwa. To właśnie niewolnicy sprowadzeni do pracy na brazylijskich plantacjach kawy przywieźli ze sobą sambę do Vale do Paraíba, a później do Rio de Janeiro. Prawdziwą popularność taniec ten uzyskał po obaleniu niewolnictwa i wtedy też powstały szkoły samby. Kroki do samby nie są zbyt skomplikowane, dlatego też przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości każdy może nauczyć się tego tańca. W Brazylii, w której samba jest tańcem narodowym, tańczą ją nawet małe dzieci.

2. Rodzaje samby

  • Samba no pé to improwizowany taniec wykonywany solo. Postawa wyjściowa to wyprostowane ciało i jedna noga ugięta w kolanie. Podstawowy krok rozpoczyna się od ruchu nogi do prawego boku. Następnie lewa stopa przesuwa się nieco do przodu, w kierunku prawej stopy. Druga noga ugina się lekko w kolanie tak, by lewe biodro nieco się obniżyło, a prawe nieco uniosło. Ciężar ciała przenoszony jest na stopę wewnętrzną, a następnie ponownie wraca na zewnętrzną. Mężczyźni podczas tańca kładą całą stopę na ziemi, a kobiety stąpają tylko na jej przedniej części.
  • Samba de Gafieira to taniec towarzyski zapoczątkowany w latach 40. XX wieku. Jego nazwa wywodzi się od popularnego w tamtych czasach klubu nocnego w Rio de Janeiro. Taniec wykonywany jest w tempie szybki-szybki-wolny. Z czasem włączono do niego figury akrobatyczne, co sprawiło, że samba de Gafieira stała się najbardziej złożonym stylem samby w Brazylii.
  • Samba Pagode jest tańcem towarzyskim, jednak w przeciwieństwie do samby de Gafieira zawiera mniej figur akrobatycznych i jest bardziej intymny. Stolicą samby Pagode jest São Paulo.
  • Samba Axé to kolejny rodzaj samby wykonywanej solo. Zaczęto go tańczyć w 1992 roku podczas karnawału w Bahia, kiedy to rytm Axé zastąpił lambadę. Samba Axé wymaga pełnej choreografii, a ruchy często dostosowane są do tekstu piosenki. Ten typ samby jest bardzo energiczny i łączy w sobie elementy samby no pé i aerobiku.
  • Samba Reggae również pochodzi z Bahii, a łączy w sobie rytm samby z rytmem reggae. Obecnie styl ten cieszy się ogromną popularnością w całej Brazylii.
  • Samba de roda to tradycyjny afro-brazylijski taniec często wykonywany przez grupy capoeira. Tańcowi towarzyszy śpiew i klaskanie dłoni.

Samba brazylijska najbardziej znana jest z karnawału w Rio de Janeiro. Wtedy to każda szkoła samby przedstawia pokaz swoich umiejętności tanecznych. Samba zachwyca ludzi na całym świecie. Nic dziwnego zatem, że na karnawał w Rio przybywają turyści z różnych regionów świata.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy