Naturalne produkty do pielęgnacji skóry

Produkty mające w składzie naturalne substancje – takie jak miód czy wosk pszczeli – są coraz bardziej popularne. Mają one na celu przyciągnięcie klientów i sprawienie, żeby czuli się bardziej „ekologiczni”. Jednak wielu dermatologów twierdzi, że „naturalność” kosmetyku nie zawsze wpływa na jego jakość, a twoja cera może zareagować na taką kosmetyczną modę podrażnieniem.

Trzeba więc podchodzić do chwytów marketingowych z ostrożnością i zwracać uwagę przede wszystkim na działanie konkretnych naturalnych kosmetyków na skórę.

spis treści

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Skóra ukojona

Niektóre ze składników naturalnych mogą sprawić, że nawet skóra wrażliwa stanie się ukojona. Są to:

2. Skóra podrażniona

Są też substancje, które mogą działać dokładnie odwrotnie i nie powinny być używane przez osoby z suchą i wrażliwą skórą. Wywołują one:

  • podrażnienie skóry – może być wywołane przez hydroksykwasy lub kwas glikolowy, uznawane za składniki naturalne. Szczególnie narażona jest wrażliwa cera lub skóra z trądzikiem różowatym,
  • reakcje alergiczne – bardzo często kosmetyki naturalne uczulają osoby podatne na alergie,
  • pogorszenie stanu cery trądzikowej – naturalne oleje roślinne nie są najlepszym wyborem, jeśli twoja skóra jest trądzikowa – mogą one zatykać pory i wywoływać nowe wypryski.

3. Zdrowa skóra

Jeśli wolisz pielęgnację skóry kosmetykami naturalnymi, twój wybór musi być przemyślany. Kieruj się trzema podstawowymi wskazówkami:

  1. Im mniej składników tym lepiej. Te dodatkowe substancje zawarte w kosmetykach naturalnych mogą podrażnić skórę.
  2. Sprawdzone firmy kosmetyczne, które długo utrzymują się na rynku, to zazwyczaj mniej ryzykowny wybór, który doceni twoja cera.
  3. Najpierw wypróbuj. Korzystaj z próbek lub z jak najmniejszych opakowań. Jeśli kosmetyk nie do końca ci będzie ci odpowiadał – skóra po nim będzie ściągnięta i podrażniona – możesz szukać dalej. Półki w aptekach i sklepach kosmetycznych uginają się pod ciężarem nowych możliwości.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy