Trwa ładowanie...

"Śmierdzący" objaw. Znak, że cholesterol jest za wysoki

Avatar placeholder
09.12.2023 09:59
Jakie objawy daje wysoki cholesterol?
Jakie objawy daje wysoki cholesterol? (Getty Images)

Zazwyczaj podwyższony cholesterol nie wywołuje zauważalnych dolegliwości, jednak jego długotrwałe zaniedbanie może mieć poważne konsekwencje. Lekarze zalecają więc zwracanie uwagi na sygnały, które wysyła nasz organizm. Gdy niespodziewanie zauważymy "śmierdzący" objawy, może to sugerować, że poziom cholesterolu jest niebezpiecznie wysoki.

spis treści

1. "Śmierdzący" objaw może zakończyć się amputacją nóg

Nadmierne stężenie cholesterolu w organizmie może spowodować akumulację tłuszczu i innych substancji odpadowych, które blokują przepływ krwi w arteriach, co w efekcie ogranicza dopływ krwi do nóg.

Dr Sami Firoozi, kardiolog pracujący w Harley Street Clinic w Wielkiej Brytanii wyjaśnia, że osłabienie tętnic obwodowych stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia.

Zobacz film: "Niebezpieczne tłuszcze trans"

- Proces miażdżycowy, który je powoduje, może doprowadzić do poważnych i śmiertelnych problemów, takich jak krytyczne niedokrwienie kończyn. Występuje ono, kiedy dopływ krwi do nóg zostaje poważnie ograniczony – wyjaśnia dr Firoozi.

Jednak niedokrwienie może prowadzić nawet do martwicy tkanek. Jednym z typowych objawów tego powikłania jest wytworzenie ropy na palcach stóp.

- Skóra na palcach lub na dolnych kończynach staje się zimna i sztywna, potem zaczyna się czerwienić. Następnie staje się czarna, zaczyna puchnąć i wytwarzać nieprzyjemnie pachnącą ropę, co powoduje silny ból - wyjaśnia dr Firoozi w rozmowie z express.co.uk.

Rozwój takiego stanu nazywany jest zgorzelą, a zaniedbanie może prowadzić do amputacji lub rozwoju sepsy.

Zalecenia doktora Firooziego mówią o konieczności zwrócenia szczególnej uwagi na następujące symptomy:

  • intensywny ból nóg i stóp, który nie ustępuje nawet w stanie spoczynku,
  • jaśniejsza niż zazwyczaj, błyszcząca, gładka i wyjątkowo sucha skóra,
  • trudności w gojeniu się ran oraz pojawiające się owrzodzenia na stopach i nogach,
  • zauważalna utrata masy mięśniowej nóg.

Dr Firoozi zaznacza również, że pilnowanie poziomu cholesterolu jest możliwe dzięki identyfikacji innych objawów alarmowych.

- W niektórych przypadkach cholesterol może odkładać się wokół oczu, tworząc tłuste, żółtawe grudki – zauważa dr Firoozi.

Specjalista zaleca, aby w sytuacji kiedy jest to konieczne, przeprowadzić badanie na stężenie cholesterolu. Jest to fundamentalny krok do zastosowania właściwego leczenia.

2. Czy możliwe jest zredukowanie poziomu cholesterolu?

Badanie krwi dostarczy informacji na temat całkowitego stężenia cholesterolu - zarówno "dobrego" (HDL), jak i "złego" (LDL).

- Wysoki poziom cholesterolu można często obniżyć poprzez zdrowe odżywianie i wprowadzanie zmian w stylu życia, takich jak zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie alkoholu i rzucenie palenia - wyjaśnia dr Firoozi.

Właściwym rozpoczęciem procesu redukcji cholesterolu powinno być ograniczenie spożywania tłuszczów nasyconych. Można znaleźć je w produktach przetworzonych i zawierających dużo tłuszczu, takich jak na przykład kiełbasy, wędliny, parówki czy burgery.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze