Trwa ładowanie...

Stabilizator na kostkę – rodzaje, stosowanie i cena

Avatar placeholder
04.10.2022 16:58
Stabilizator na kostkę zabezpiecza po przebytym urazie
Stabilizator na kostkę zabezpiecza po przebytym urazie (Adobe Stock)

Stabilizator na kostkę po skręceniu, zwichnięciu czy operacji zapewnia stabilizację kontuzjowanej struktury. Istotą jego działania jest częściowe unieruchomienie stawu, łagodzenie dolegliwości oraz chronienie go przed niekontrolowaną rotacją. Jakie są rodzaje stabilizatorów? Jaki wybrać? Kiedy nosić?

spis treści

1. Co to jest stabilizator na kostkę?

Stabilizator na kostkę to wyrób medyczny, którego zadaniem jest ustabilizowanie stawu poprzez jego częściowe unieruchomienie, zabezpieczenie jej po przebytym urazie, ale i ochrona przed ponownym uszkodzeniem.

Stabilizator stawu skokowego jest najczęściej używany po skręceniu lub zwichnięciu. Skręcenie kostki polega na uszkodzeniu więzadeł oraz lekkim naderwaniu więzadeł, częściowym zerwaniu włókien więzadłowych z cechami niestabilności lub zerwaniu włókien oraz znacznie większej niestabilności.

Zobacz film: "Fałszywy ortopeda leczył ludzi"

Zwichnięcie to uszkodzenie torebki stawowej i wzmacniających ją więzadeł stawowych. Mówi się o nim, gdy powierzchnie struktury kostki przemieszczają się wobec siebie w nieprawidłowy sposób.

Stosowanie stabilizatora na kostkę umożliwia leczenie i rehabilitację. Ponieważ jednak urazy kostki często nawracają, co ma związek z trwałym naruszeniem struktur wewnętrznych, stabilizatory stawu skokowego nosi się nie tylko w celach leczniczych i rehabilitacyjnych, ale i profilaktycznie.

2. Jak działa stabilizator na kostkę?

Staw skokowy to skomplikowana struktura i jeden z najbardziej narażonych na kontuzję elementów układu kostno-stawowego. Urazy w obrębie kostki zdarzają się często, zarówno podczas uprawiania sportu, jak i codziennych czynności. Dochodzi do nich zwykle w momencie nieprawidłowego postawienia stopy na podłożu, na przykład przy nagłym zwrocie, skręcie czy hamowaniu.

Zadaniem stabilizatora stawu skokowego jest:

 • stabilizacja struktur kostnych, torebek stawowych, więzadeł i ścięgien, zabezpieczenie ich przed niestabilnością lub skręceniem,
 • ograniczenie zakresu czynnego i biernego ruchu w kostce,
 • chronienie stawu przed niekontrolowaną rotacją,
 • zredukowanie obciążenia struktur anatomicznych w obrębie stawu skokowego,
 • poprawa komfortu, umożliwienie poruszania się i wykonywania codziennych czynności,
 • wzmocnienie stopy,
 • łagodzenie bólu, uczucia ucisku lub ograniczenia ruchu w stawach,
 • przyspieszenie regeneracji (stabilizator nie odciąża nogi, stale poddając ją rehabilitacji. Pozwala to na szybszy powrót do pełnej sprawności).

Trzeba pamiętać, że stabilizator kostki nie zastąpi procesu leczenia. Przy każdym urazie konieczna jest diagnoza, terapia, rehabilitacja. Bardzo ważne jest, by kontuzji oraz dolegliwości w obrębie stawu skokowego nie lekceważyć. Gdy dokucza ból, pojawia się obrzęk, wskazana jest nie tylko wizyta u specjalisty, ale i także odpoczynek oraz odciążenie kończyny. Dobrze sprawdza się stosowanie leków przeciwbólowych w formie maści, a także chłodzenie kończyny.

3. Rodzaje stabilizatorów na kostkę

Doborem zarówno modelu, jak i rozmiaru stabilizatora na kostkę powinien zająć się ortopeda, fizjoterapeuta lub sprzedawca w sklepie medycznym. Dlaczego to ważne? Źle dobrany może utrudnić powrót do pełnej sprawności oraz wywołać dyskomfort, czasem także ból.

Dobór odpowiedniego stabilizatora czy ortezy zależy od rodzaju charakteru i stopnia urazu. Ze względu na konstrukcję i funkcjonalność, wyróżnia się takie rozwiązania jak:

 • Elastyczny stabilizator stawu skokowego. Przeznaczone dla osób, które chcą chronić i wzmocnić staw skokowy.
 • Kompresyjny stabilizator stawu skokowego, który łagodzi dolegliwości bólowe i przyspiesza regenerację poprzez przyspieszenie krążenia. Może być stosowany przez sportowców.
 • Półsztywny stabilizator stawu skokowego stosowany zwykle podczas rehabilitacji w końcowej fazie leczenia.
 • Sztywna orteza stawu skokowego stosowana jest po skręceniach lub zwichnięciach oraz przez sportowców po kontuzjach.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Ponieważ ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale i komfort użytkowania, to materiał, z którego jest wykonany stabilizator kostki powinien być przyjazny dla skóry.

Stabilizator na kostkę często zastępuje opatrunek gipsowy. Może jednak nie sprawdzić się przy najpoważniejszych urazach. Oprócz klasycznego gipsu i ortezy można również zastosować specjalną opaskę.

4. Ile kosztuje stabilizator na kostkę?

Ceny stabilizatorów na kostkę są bardzo różne, co zależy od rodzaju konstrukcji, materiału, z jakiego są wykonane oraz stopnia stabilizacji. Wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na zakup ortezy z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze