Trwa ładowanie...

Suchy kaszel - najgorszy objaw przeziębienia

 Magdalena Pietras
Magdalena Pietras 30.11.2018 09:44
Przeziębiony mężczyzna
Przeziębiony mężczyzna (123RF)

Kaszel, katar, ból gardła i głowy – doskonale wiemy, co to oznacza, mamy przeziębienie lub grypę. Zazwyczaj wymienione dolegliwości idą ze sobą w parze. Jednak według badań przeprowadzonych przez instytutu Millward Brown jedna z nich jest dla nas szczególnie uciążliwa.

1. Suchy dręczyciel

Mowa oczywiście o kaszlu. Badania przeprowadzono we wrześniu 2016 roku na zlecenie firmy Teva. Wyniki pokazały, że aż dwie trzecie Polaków uważa, że wie, jak rozpoznać u siebie rodzaj kaszlu. Mniej osób zadeklarowało, że potrafi odróżnić kaszel suchy od mokrego u dzieci.

Sprawdź:

67 proc. Polaków twierdzi, że najbardziej uciążliwym objawem przeziębienia jest kaszel suchy. Z kolei 69 proc. ankietowanych przyznało, że najgorszy jest suchy kaszel, która dokucza w nocy.

2. Jakie poradzić sobie z suchym kaszlem?

Zobacz film: "Co mogą oznaczać poszczególne rodzaje kaszlu?"

W badaniu przeprowadzonym przez instytutu Millward Brown uczestnicy przyznali, że jeśli chodzi o leki, to najważniejsza jest dla nich skuteczność. Preparat powinien przyśpieszyć powrót do zdrowia i polepszenie samopoczucia.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach

zobacz galerię

Dlatego jeśli dokucza nam suchy kaszel, warto poradzić się lekarza lub farmaceuty i zaopatrzyć się w najskuteczniejszy preparat. Nie można zapominać o nawilżaniu błon śluzowych gardła i krtani. A nic tak nie wysusza tych obszarów, jak suche powietrze w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy. Aby zapobiec temu, warto zaopatrzyć się w profesjonalny nawilżacz powietrza lub po prostu częściej wietrzyć mieszkanie. Pamiętajmy też o częstym piciu wody.

Kaszel złagodzimy też przez wykonywanie inhalacji. Można do niej użyć soli fizjologicznej 0,9% NaCl lub olejków, np. jodłowego lub sosnowego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze