Suplementy na stawy
O stawy należy zacząć dbać już w młodości, tym bardziej, gdy prowadzi się mało aktywny tryb życia i ma się nadwagę. To właśnie dlatego w późniejszym wieku wiele osób skarży się na bóle stawów i inne schorzenia z nimi związane. Jeżeli zauważysz u siebie pierwsze objawy zwyrodnienia stawów, udaj się do lekarza. Czasami wystarczy odciążyć stawy, zmienić tryb życia i złe nawyki żywieniowe. Jak dbać o stawy i zapobiegać ewentualnym problemom ze stawami? Jakie suplementy na stawy są skuteczne?
1. Jak dbać o stawy?
Raz uszkodzone stawy bardzo trudno się regenerują i już nigdy nie będą w pełni sprawne. Wszystkie uszkodzenia chrząstki zrastają się, ale pokrywa je blizna łącznikowa, która jedynie przypomina chrząstkę, ale nią nie jest. Bóle stawów mogą sygnalizować pojawienie się zwyrodnienia stawów, na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów. W takich sytuacjach sięga się po mocne leki. Tymczasem dużo skuteczniej jest przeciwdziałać chorobom, niż z nimi później walczyć. Dlatego, zanim pojawią się problemy ze stawami, zadbajmy o ich profilaktykę. Kiedy już pojawi się ból stawów, warto przyjmować substancje, które mają właściwości regenerujące i przyspieszają proces bliznowacenia. Tak więc na stawy i kości polecane są glutamina i chondroityna zawarte w krewetkach, rakach, małżach. Jeżeli nie mamy możliwości delektowania się owocami morza, zaopatrzmy się w suplement na stawy. Równie pomocny będzie też preparat na stawy z siarką. Siarka nie dopuszcza do rozwoju zmian chorobowych. Warto zauważyć, że to właśnie niedobory tego pierwiastka są często przyczyną problemów ze stawami. Siarka podtrzymuje życie i podział komórek.
2. Co na stawy?
Oprócz glutaminy, siarki oraz chondroityny na stawy skuteczne są inne substancje. Jeśli chcesz dłużej cieszyć się zdrowymi stawami, stosuj kolagen, tran oraz kwas hialuronowy. Jak działają te substancje?
2.1. Kolagen na stawy
Kolagen, jak się okazuje, nie tylko zapewnia gładką cerę, ale też wpływa na funkcjonowanie stawów. Niedobory kolagenu skutkują pojawieniem się zmarszczek, zwiotczeniem skóry oraz zmniejszeniem sprawności stawów. Kolagen ma różnorodną budowę, zależną od miejsc, w których się znajduje. W stawach spotykamy typ II kolagenu.
2.2. Tran i kwas hialuronowy na stawy oraz kości
Najcenniejszy tran, to ten uzyskiwany z wątroby dorsza. Regularne jego spożywanie zmniejsza ból stawów i zatrzymuje procesy niszczenia tkanki stawowej. Kwas hialuronowy usprawnia stawy maziówkowe (zwłaszcza kolanowy, biodrowy, skroniowo-żuchwowy i skokowy). Kwas podawany jest w zastrzykach. Zarówno kwas hialuronowy, jak i tran działa przeciwbólowo. Dzięki temu można ograniczyć spożywanie leków przeciwbólowych.
Suplementy na stawy to tylko jeden z elementów dbania o zdrowie stawów. Ważna jest także zdrowa dieta, aktywność fizyczna oraz utrzymywanie prawidłowej wagi. Aby dłużej mieć zdrowe stawy, warto sięgnąć po suplementy z glutaminą, chondroityną, siarką oraz kolagenem. Wskazany jest również tran oraz kwas hialuronowy. Te dwie ostatnie substancje kojarzą się raczej z zabiegami kosmetycznymi, ale mają swoje zastosowanie także w utrzymaniu zdrowia stawów.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.