Trwa ładowanie...

Syndrom MADE od noszenia maseczki. Czym jest na nieprzyjemna dolegliwość oczu?

Avatar placeholder
09.11.2020 16:10
Syndrom MADE rozwija się na skutek wielogodzinnego noszenia maski
Syndrom MADE rozwija się na skutek wielogodzinnego noszenia maski (123rf)

Ostatnio coraz częściej możemy spotkać się z określeniem "syndrom MADE", szczególnie czytając o dolegliwościach, jakie wywołuje długotrwałe noszenia maski ochronnej. Właśnie w ten sposób rozwija się ta nieprzyjemna dolegliwość, która może prowadzić do poważnego uszkodzenia oczu.

1. Czym jest tajemniczy syndrom MADE?

Wiele osób z pewnością doświadczyło syndromu MADE w ostatnich miesiącach, jednak prawdopodobnie nie były świadome jej przyczyny.

Syndrom MADE to skrót od Mask-Associated Dry Eye Syndrome. To dolegliwość oczu, która rozwija się na skutek wielogodzinnego noszenia maseczki ochronnej. Potwierdzają to specjaliści, m.in. prof. Jerzy Szaflik z Centrum Jaskry w Warszawie. Gałka oczna staje się wówczas mocno podrażniona i wysuszona.

Syndrom MADE objawia sie suchością oczu lub nadmiernym łzawieniem
Syndrom MADE objawia sie suchością oczu lub nadmiernym łzawieniem (123rf)
Zobacz film: "Czerwone wino nie pomaga w walce z trądzikiem"

Dlaczego tak się dzieje?

Zdaniem ekspertów mechanizm rozwoju syndromu MADE jest bardzo prosty. Kiedy nosimy maseczkę, wydychamy powietrzę wprost do oczu. W związku z tym, że jest ono ciepłe, łzy znacznie szybciej odparowują z powierzchni gałki ocznej. Dlatego w miesiącach pandemicznych możemy częściej zmagać się z zespołem suchego oka (ZSO), które jest następstwem syndromu MADE. Przypomnijmy, że najczęstsze objawy tej przypadłości to:

  • pieczenie oczu,

  • uczucie dyskomfortu, suchości w oku,

  • wrażenie obecności piasku pod powiekami,

  • nasilone łzawienie odruchowe (np. pod wpływem podmuchu wiatru).

2. Podrażnienie oczu a podatność na zakażenie SARS-CoV-2

Podrażnienie, a nawet uszkodzenie oczu na skutek noszenia maski ochronnej jest nie tylko uciążliwą dolegliwością. Okuliści ostrzegają, że gdy gałka oczna jest podrażniona, jednocześnie zwiększa się ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 tzw. drogą oczną. Co więcej, w przypadku takich dolegliwości, możemy znacznie częściej trzeć oczy, tym samym zwiększając ryzyko transmisji koronawirusa właśnie tą drogą.

3. Kto jest szczególnie narażony na syndrom MADE?

Warto jednak wiedzieć, że nie każdy jest w równym stopniu narażony na wystąpienie syndromu MADE. Zdaniem specjalistów pojawia się najczęściej u osób z przewlekłym zespołem suchego oka, u osób starszych i tych pracujących przed komputerem. To dlatego, że jakość tzw. filmu łzowego jest u nich obniżona.

4. Jak złagodzić dolegliwości syndromu MADE?

Suchość oczu i ich nieustanne podrażnienie mogą być bardzo uciążliwe, dlatego warto znać sposoby, które przyniosą ulgę. Jednym z najlepszych i najczęściej polecanych preparatów przez specjalistów są sztuczne łzy. To preparat, który bardzo dobrze nawilża powierzchnię gałki ocznej i pomaga regulować mechanizm produkcji łez. Takie krople dostaniemy bez recepty w aptece.

Regularne stosowanie sztucznych łez może pomóc złagodzić dolegliwości syndromu MADE
Regularne stosowanie sztucznych łez może pomóc złagodzić dolegliwości syndromu MADE (123rf)

Prosty trik z maseczką

Medycy, którzy regularnie zmagają się z suchością oczu, bo maski noszą nie tylko w dobie pandemii, wpadli na pomysł zmniejszający ryzyko rozwoju tej dolegliwości. Podklejają maskę do policzków tak, aby nie naciągać dolnych powiek. W efekcie zmniejsza się strumień ciepłego powietrza uderzającego w oczy. Jednak jeśli te sposoby nie pomagają, najlepiej udać się do okulisty.

Nieleczony zespół suchego oka, który może wywołać syndrom MADE, może prowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku.

Mimo że uciążliwa dolegliwość, jaką jest syndrom MADE, rozwija się na skutek noszenia maski ochronnej, lekarze przestrzegają, aby pod żadnym pozorem nie rezygnować ze stosowania tego środka ochrony.

Zobacz także: Koronawirus. Witamina D skuteczna w walce z COVID-19? Profesor Gut wyjaśnia, kiedy można ją suplementować

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze