Trwa ładowanie...

Szczepionka na koronawirusa. Naukowcy twierdzą, że będzie miała postać aerozolu do nosa

Avatar placeholder
26.06.2020 14:09
Szczpionka na koronawirusa może być podawana do nosa
Szczpionka na koronawirusa może być podawana do nosa (Getty Images)

Naukowcy z Oxford University i Imperial College London już testują swoje szczepionki na wolontariuszach. Naukowcy proponują inne, ich zdaniem skuteczniejsze, podejście do zaszczepiania ludzi przeciwko koronawirusowi. Chcą zastosować rozwiązanie znane ze szczepienia dzieci.

1. Szczepionka na koronawirusa

Prace nad szczepionką na koronawirusa ruszyły w laboratoriach na całym świecie już kilka miesięcy temu. Dlatego wiele ośrodków jest już na etapie testowania szczepionek na wolontariuszach. Pierwsze dawki preparatów, które mają nas zabezpieczyć przed wirusem SARS-CoV-2 otrzymali już pacjenci m.in. w Wielkiej Brytanii, czy w USA. Ocenia się, że może to być nawet 10 tysięcy osób.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. Wolontariusze w USA otrzymali drugą dawkę szczepionki

Testowane szczepionki zazwyczaj mają postać, którą zna większość z nas. Jest to płyn podawany domięśniowo poprzez strzykawkę. Brytyjczycy pracują jednak równocześnie nad czymś innym.

2. Szczepionka w aerozolu

Zobacz film: "Prof. Pyrć o szczepionce na koronawirusa"

Osoby szczepiące dzieci przeciwko grypie mogły już zauważyć, że w zeszłym roku preparat podawany był pod postacią aerozolu do nosa. Taki sposób podawania szczepionek dzieciom jest powszechnie stosowany w Wielkiej Brytanii i w USA. Nie dziwi więc, że to właśnie Brytyjczycy pracują nad tym rozwiązaniem.

Zdaniem tamtejszych naukowców preparat podawany do nosa może zatrzymać wirusa w miejscu jego przenikania do organizmu (koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową). To rozwiązanie ma zwiększyć skuteczność szczepionki szczególnie u osób starszych. Mimo wszystko potrzebne będzie powtarzanie szczepienia. Najprawdopodobniej każdego roku.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Polka kieruje zespołem, który opracowuje szczepionkę zwalczającą wirus COVID-19

3. Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa?

Choć wyniki badań są obiecujące i słychać głosy, że szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 może być niedługo dostępna, nie oznacza to, że jest to kwestią dni czy tygodni. Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pierwsza szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 ma być gotowa dopiero pod koniec przyszłego roku.

Dlaczego to tak długo trwa? Dla opracowania szczepionki konieczne jest nie tylko poznanie biologii wirusa i zebranie danych na temat zachowania patogenu w ludzkim organizmie, ale także:

  • udowodnienie skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania opracowanej szczepionki,
  • przeprowadzenie badań przedklinicznych na zwierzętach,
  • sprawdzanie działania szczepionki u ludzi,
  • przeprowadzenie procedury zatwierdzania preparatu.

W zaistniałej sytuacji w oczekiwaniu na szczepionkę oraz skuteczne leki radzące sobie z COVID-19, czyli chorobą wywołaną przez SARS-CoV-2, najważniejsze i kluczowe stają się takie kwestie jak: wiedza o tym, jakie są drogi oraz objawy zarażenia się patogenem, a także profilaktyka, czyli przestrzeganie zasad higieny, pozwalających na uniknięcie zarażenia wirusem. Warto również wiedzieć, co robić, kiedy pojawią się symptomy choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze