Sztuczne słodziki są szkodliwe dla naszego organizmu. Lepiej ich nie stosuj
Słodziki miały być cudownym zamiennikiem cukru. Najnowsze badania dowodzą jednak, że w swoim działaniu mogą być znacznie bardziej szkodliwe.
1. Słodziki zwiększają ryzyko chorób serca
Szokujące badania zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na ponad czterystu tysiącach ochotników. Potwierdzają one wcześniejsze teorie uczonych, którzy doszli do wniosku, że zaledwie dwa dietetyczne napoje dziennie mogą zwiększać ryzyko udaru nawet dwukrotnie.
Teraz naukowcy odkryli, że ludzie, którzy piją słodzone napoje codziennie mają o 17 proc. większe szanse na to, że umrą przedwcześnie. Co ciekawe, ryzyko przedwczesnej śmierci było znacząco wyższe w grupie osób, których napoje zawierały sztuczne słodziki.
Prócz zagrożenia udarem sztuczne słodziki sprawiają, że ryzyko wystąpienia chorób serca wzrasta o 40 proc. Lekarze zaznaczają, że medycyna dopiero poznaje niszczycielskie oddziaływanie słodzików na nasz organizm.
Naukowcy podejrzewają, że mogą mieć też zły wpływ na pozytywne bakterie w ciele człowieka.
Dodatkowo lekarze przypominają, że picie napojów zawierających sztuczne słodziki nie może być uważane za zdrowsze od tych tradycyjnych. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych dowiodły, że pijąc codziennie takie napoje ludzie spożywają dodatkowe 200 kalorii każdego dnia. To może bezpośrednio prowadzić do problemów z nadwagą.
Kiedy człowiek zjada coś słodkiego mózg spodziewa się podwyższenia cukru we krwi, dlatego uwalnia insulinę.
Jeśli zamiast cukru do krwi dostają się składniki słodzików, poziom cukru we krwi się nie zwiększa. By utrzymać równowagę energetyczną mózg uruchamia hormon odpowiedzialny za uczucie głodu. Dzięki niemu przybieramy na wadze znacznie więcej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.