Trwa ładowanie...

Tajemnice POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego polegające na postępującym ograniczeniu przepływu powietrza przez oskrzela. Zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Głównym czynnikiem wpływającym na POChP jest dym papierosowy. Mimo wszystko nadal ta choroba jest tajemnicą dla większości społeczeństwa. Głównym problemem związanym z późnym wykryciem jest bardzo niska świadomość na temat tej choroby. Zaledwie 25 proc. chorych ma zdiagnozowane POChP.

W Polsce na POChP choruje ok. 2 milionów osób, a średnio co godzinę umierają dwie z nich. Według statystyk co dziesiąta osoba w Polsce po 40. roku życia choruje na POChP. Niestety niska świadomość społeczeństwa na temat tej choroby powoduje, że wiele osób myli objawy ze słabą kondycją i nie poddaje się kontrolnym badaniom.

Eksperci podkreślają, iż wczesne wykrycie choroby pozwala na wdrożenie prawidłowego leczenia i poprawę jakości życia. Jest to bardzo istotne, ponieważ osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc żyją 10-15 lat krócej niż osoby zdrowe. Aż 40 proc. chorych na POChP musi przejść na rentę, generując tym samym dodatkowe koszty dla budżetu państwa.

Przeczytaj koniecznie

1. Czynniki ryzyka

Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka głównie osób w średnim i starszym wieku. Niestety w ostatnim czasie choroba ta dotyka coraz młodszych ludzi. Jest to spowodowane  najprawdopodobniej niedostateczną wiedzą na temat skutków palenia tytoniu.

To właśnie dym papierosowy odpowiada za 90 proc. przypadków zachorowań na POChP. Natomiast pozostałe 10 proc. osób chorych to ci, których płuca narażone są na wdychanie toksyn, np. lakiernicy, stolarze, malarze.

  • Palaczy papierosów można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to osoby, które mimo palenia papierosów, szczęśliwie, nie mają ograniczonej pojemności płuc. Jeśli rzucą palenie, zmniejszą wówczas ryzyko wystąpienia za kilkanaście lat takich chorób jak POChP, rak płuca czy choroba wieńcowa- mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński, ekspert kampanii Płuca Polski.

  • Po zaprzestaniu palenia tytoniu czynność płuc u tych osób będzie prawidłowa, ponieważ nie było z nią problemów wcześniej. Druga grupa to osoby, które palą papierosy i wykazano u nich pewne upośledzenie czynności płuc oraz rozpoznano chorobę.

U tych osób porzucenie palenia nie spowoduje wyzdrowienia i przywrócenia prawidłowej wydolności płuc, ale przyczyni się do spowolnienia procesu zapalnego w oskrzelach zainicjowanego ich kontaktem z dymem tytoniowym. Mówiąc inaczej, rzucenie palenia przez osoby, u których rozpoznano POChP spowolni postęp choroby i wydłuży im życie.

Nawet biorąc pod uwagę dostępne terapie lekowe, zaprzestanie palenia jest jedynym udokumentowanym działaniem, które może wydłużyć życie tych osób – dodaje ekspert kampanii Płuca Polski.

Palenie papierosów vs. nasza wiedza
Palenie papierosów vs. nasza wiedza

Palenie papierosów, szczególnie to nałogowe, w bardzo negatywny sposób działa na zdrowie osoby palącej...

zobacz galerię

2. Objawy POChP

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc są niespecyficzne i często mylone ze słabą kondycją. Dominuje duszność trwająca kilka miesięcy, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej i uporczywy kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny.

- Jednym z podstawowych objawów POChP jest postępująca duszność, która zwiększa się wraz ze zmniejszaniem się wydolności płuc. Do innych objawów trzeba zaliczyć poranny kaszel oraz odkrztuszanie plwociny.

Początkowo duszność występuje podczas wysiłku fizycznego, ale z czasem towarzyszy choremu przy niemal każdej czynności życiowej i utrudnia normalne funkcjonowanie. POChP sprzyja także rozwojowi nadciśnienia płucnego, osłabieniu mięśni szkieletowych i ogólnemu wyniszczeniu organizmu – dodał prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

3. Diagnostyka POChP

W celu diagnozy POChP osoby podejrzewające u siebie to schorzenie powinny poddać się prostemu i nieinwazyjnemu pomiarowi oddechu, tzw. spirometrii. Dodatkowo nałogowi palacze mogą, za pomocą obliczenia „paczkolat”, ocenić ryzyko rozwinięcia się u nich chorób zależnych od dymu tytoniowego.

„Paczkolata” oblicza się poprzez pomnożenie liczby wypalanych paczek papierosów na dobę przez lata trwania nałogu, np. 40 „paczkolat” oznacza wypalanie 1 paczki papierosów (20 sztuk) dziennie przez 40 lat.

Im więcej „paczkolat”, tym większe jest ryzyko rozwoju choroby tytoniozależnej. POChP jest chorobą nieuleczalną, a wszelkie działania terapeutyczne mają na celu spowolnienie procesu chorobowego i poprawę komfortu życia pacjenta.

4. Kampania Płuca Polski

Celem kampanii Płuca Polski jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z zachorowaniem. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, wśród 1000 osób palących i niepalących tylko 3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wie, co oznacza skrót POChP.

Dalsze 11 proc. badanych przyznało, że słyszało ten skrót, ale nie wie, co oznacza, natomiast 86 proc. w ogóle nie miało pojęcia, co się za nim kryje. W związku z tym działania podejmowane w trakcie kampanii skierowane są przede wszystkim do ogółu społeczeństwa, jak i środowiska medycznego oraz opinii publicznej. We wszystkie działania zaangażowali się eksperci medyczni, liderzy opinii oraz sportowcy, którzy zachęcają do wykonywania badań spirometrycznych. 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.