Tajemnice POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego polegające na postępującym ograniczeniu przepływu powietrza przez oskrzela. Zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów.

Głównym czynnikiem wpływającym na POChP jest dym papierosowy. Mimo wszystko nadal ta choroba jest tajemnicą dla większości społeczeństwa. Głównym problemem związanym z późnym wykryciem jest bardzo niska świadomość na temat tej choroby. Zaledwie 25 proc. chorych ma zdiagnozowane POChP.

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

W Polsce na POChP choruje ok. 2 milionów osób, a średnio co godzinę umierają dwie z nich. Według statystyk co dziesiąta osoba w Polsce po 40. roku życia choruje na POChP. Niestety niska świadomość społeczeństwa na temat tej choroby powoduje, że wiele osób myli objawy ze słabą kondycją i nie poddaje się kontrolnym badaniom.

Eksperci podkreślają, iż wczesne wykrycie choroby pozwala na wdrożenie prawidłowego leczenia i poprawę jakości życia. Jest to bardzo istotne, ponieważ osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc żyją 10-15 lat krócej niż osoby zdrowe. Aż 40 proc. chorych na POChP musi przejść na rentę, generując tym samym dodatkowe koszty dla budżetu państwa.

Czynniki ryzyka

Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka głównie osób w średnim i starszym wieku. Niestety w ostatnim czasie choroba ta dotyka coraz młodszych ludzi. Jest to spowodowane  najprawdopodobniej niedostateczną wiedzą na temat skutków palenia tytoniu.

To właśnie dym papierosowy odpowiada za 90 proc. przypadków zachorowań na POChP. Natomiast pozostałe 10 proc. osób chorych to ci, których płuca narażone są na wdychanie toksyn, np. lakiernicy, stolarze, malarze.

  • Palaczy papierosów można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to osoby, które mimo palenia papierosów, szczęśliwie, nie mają ograniczonej pojemności płuc. Jeśli rzucą palenie, zmniejszą wówczas ryzyko wystąpienia za kilkanaście lat takich chorób jak POChP, rak płuca czy choroba wieńcowa- mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński, ekspert kampanii Płuca Polski.

  • Po zaprzestaniu palenia tytoniu czynność płuc u tych osób będzie prawidłowa, ponieważ nie było z nią problemów wcześniej. Druga grupa to osoby, które palą papierosy i wykazano u nich pewne upośledzenie czynności płuc oraz rozpoznano chorobę.

U tych osób porzucenie palenia nie spowoduje wyzdrowienia i przywrócenia prawidłowej wydolności płuc, ale przyczyni się do spowolnienia procesu zapalnego w oskrzelach zainicjowanego ich kontaktem z dymem tytoniowym. Mówiąc inaczej, rzucenie palenia przez osoby, u których rozpoznano POChP spowolni postęp choroby i wydłuży im życie.

Nawet biorąc pod uwagę dostępne terapie lekowe, zaprzestanie palenia jest jedynym udokumentowanym działaniem, które może wydłużyć życie tych osób – dodaje ekspert kampanii Płuca Polski.

Palenie papierosów vs. nasza wiedza

Palenie papierosów, szczególnie to nałogowe, w bardzo negatywny sposób działa na zdrowie osoby palącej i osób w jej otoczeniu. Wiedza dotycząca wpływu...

Objawy POChP

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc są niespecyficzne i często mylone ze słabą kondycją. Dominuje duszność trwająca kilka miesięcy, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej i uporczywy kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny.

- Jednym z podstawowych objawów POChP jest postępująca duszność, która zwiększa się wraz ze zmniejszaniem się wydolności płuc. Do innych objawów trzeba zaliczyć poranny kaszel oraz odkrztuszanie plwociny.

Początkowo duszność występuje podczas wysiłku fizycznego, ale z czasem towarzyszy choremu przy niemal każdej czynności życiowej i utrudnia normalne funkcjonowanie. POChP sprzyja także rozwojowi nadciśnienia płucnego, osłabieniu mięśni szkieletowych i ogólnemu wyniszczeniu organizmu – dodał prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

Diagnostyka POChP

W celu diagnozy POChP osoby podejrzewające u siebie to schorzenie powinny poddać się prostemu i nieinwazyjnemu pomiarowi oddechu, tzw. spirometrii. Dodatkowo nałogowi palacze mogą, za pomocą obliczenia „paczkolat”, ocenić ryzyko rozwinięcia się u nich chorób zależnych od dymu tytoniowego.

„Paczkolata” oblicza się poprzez pomnożenie liczby wypalanych paczek papierosów na dobę przez lata trwania nałogu, np. 40 „paczkolat” oznacza wypalanie 1 paczki papierosów (20 sztuk) dziennie przez 40 lat.

Im więcej „paczkolat”, tym większe jest ryzyko rozwoju choroby tytoniozależnej. POChP jest chorobą nieuleczalną, a wszelkie działania terapeutyczne mają na celu spowolnienie procesu chorobowego i poprawę komfortu życia pacjenta.

Kampania Płuca Polski

Celem kampanii Płuca Polski jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z zachorowaniem. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, wśród 1000 osób palących i niepalących tylko 3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wie, co oznacza skrót POChP.

Dalsze 11 proc. badanych przyznało, że słyszało ten skrót, ale nie wie, co oznacza, natomiast 86 proc. w ogóle nie miało pojęcia, co się za nim kryje. W związku z tym działania podejmowane w trakcie kampanii skierowane są przede wszystkim do ogółu społeczeństwa, jak i środowiska medycznego oraz opinii publicznej. We wszystkie działania zaangażowali się eksperci medyczni, liderzy opinii oraz sportowcy, którzy zachęcają do wykonywania badań spirometrycznych. 

Komentarze (18)
~Kks
~Kks 9 miesięcy temu

Jak tak człowiek czyta to przychodzi mi tylko jedno pytanie. Dlaczego my jeszcze żyjemy? 2 mln choruje na to, 4 mln na tamto, 3 mln na jeszcze coś innego i jak tak weźmiemy wszystkie statystyki to na 38 mln Polaków to choruje 76 mln Polaków :) Więc po tego typu wiadomościach stwierdzam że znowu nabijają nas w kłamstwa aby zniszczyć obywateli w mawiając choroby. Nie wspomnę że chcą również wyciągnąć pieniądze z naszych portfeli.

Odpowiedz
~Henia
~Henia 9 miesięcy temu

Pani Aniu bylam wiele lat pod opieką alergologa ktora stwierdziła że alergia nie zdiagnozowana lub zbyt póżno przyczyniła sie do astmy, potem był pulmonolog ale efektu zbytniego nie było aż ostatni raz alergolog myslała nade mną i skierowała mnie do Klinki pulmonologiczno- alergologicznej tam dopiero zaczęły sie rózne badania testy dodatkowe i bronchoskopia i jestem pod opieka tej kliniki w Olsztynie, czasem ludzie sie lecza ale nawet nie mieli żadnych testów skórnych, moja alergia widocznie juz byla od dziecka, kurz siana i słomy a na wsi sie mieszkało, roztocza, bylica, babka lancetowata , doszedł od stycznia Mniszek Lekarski,kakao , orzechy i stonowane zapachy bo jak mocno pachnące od razu mnie dusi i kaszel kaszel.Warto porobic badania by lżej sie żylo.

Odpowiedz
Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

Wygodnie, ale niezdrowo Może być przyczyną otyłości, chorób kręgosłupa, a także poważnych wypadków. Chociaż jazda samochodem jest komfortowa i znacznie ułatwia dotarcie do konkretnego miejsca na czas, to niestety nie wpływa korzystnie na zdrowie. Może...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...