Trwa ładowanie...

Tak wygląda twoja pościel nad ranem? Pora zgłosić się do lekarza

Avatar placeholder
Agata Michalska 11.06.2024 18:04
Mokra pościel nad ranem? Tak może objawiać się groźna choroba
Mokra pościel nad ranem? Tak może objawiać się groźna choroba (Getty Images)

Śpisz w przewiewnej pościeli, przy otwartym lub rozszczelnionym oknie, a i tak budzisz się mokry? Lepiej to sprawdź, bo organizm w ten sposób może dawać znać o problemach ze zdrowiem.

spis treści

1. Dlaczego się pocimy?

Gruczoły potowe służą do termoregulacji (zapobiegają przegrzewaniu organizmu). To dlatego, gdy mamy gorączkę, nadmiernie się pocimy, podobnie jak wtedy, gdy za oknem jest upał lub właśnie skończyliśmy trening na siłowni.

Są jednak sytuacje, w których obfite pocenie się (zwłaszcza nocą) powinno wzbudzić naszą czujność. Kiedy więc taki objaw się pojawi, warto iść do lekarza i powiedzieć o swojej dolegliwości, zwracając przy tym uwagę, czy nadmierne wydzielanie potu pojawia się w określonych porach dniach lub nocy i dotyczy całego ciała czy tylko jego fragmentu (np. stóp, pach).

2. Co to są zlewne poty?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zlewne poty pojawiają się bez uchwytnej przyczyny zewnętrznej (nie są wynikiem przegrzania czy wysokiej temperatury otoczenia). Są jednak objawem dość powszechnym, choć rzadko zgłaszanym lekarzom pierwszego kontaktu. To błąd, bo jest cała lista schorzeń, którym mogą towarzyszyć zlewne poty i to one właśnie bywają jednym z pierwszych objawów problemów ze zdrowiem.

Możliwe przyczyny zlewnych potów to:

3. Zaburzenia endokrynologiczne a nocne poty

Uderzeń gorąca mogą doświadczać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jest to też jeden z objawów nadczynność tarczycy, któremu mogą towarzyszyć: niepokój, biegunka, drżenia mięśniowe, nieregularne miesiączkowanie, zmniejszenie masy ciała, kołatanie serca.

Jedną z przyczyn nocnych potów może być również nocna hipoglikemia, stąd niekiedy lekarze zalecają wykonanie badań w kierunku cukrzycy.

4. Zakażenia

Wśród zakaźnych przyczyn nocnych potów wymienia się:

5. Przyjmujesz te leki? Mogą powodować nocne poty

Jest też grupa leków, która może wiązać się z występowaniem nocnych potów. Należą do niej: selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, blokery receptora angiotensynowego, glikokortykosteroidy, hormony tarczycy.

Ale uwaga: nigdy nie należy zaprzestawać ich stosowania bez konsultacji z lekarzem.

6. Jak sobie pomóc?

Ważne jest, by nie bagatelizować problemu. Budzenie się w mokrej pościeli to nie tylko kwestia estetyki i wygody. To też sygnał, który wysyła nam organizm, dając tym samym znać, by się nim zainteresować.

Warto więc przyjrzeć się otoczeniu i sprawdzić, czy nie śpimy w zbyt grubej pościeli lub nie mamy na sobie piżamy uszytej z syntetycznych materiałów. Dobrze jest też zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni.

Jeśli to nas jednak nie dotyczy i nie możemy połączyć nocnych potów z czynnikami środowiskowymi, warto iść do lekarza. Konsultacja jest konieczna zwłaszcza wtedy, gdy obserwujemy również:

  • zmniejszenie masy ciała,
  • nawracającą albo utrzymującą się kilka dni gorączkę,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • nietolerancję ciepła,
  • napady kołatania serca.

Warto prowadzić dzienniczek objawów, który pokażemy lekarzowi podczas kolejnych wizyt. Istotne jest ponadto ograniczenie zachowań antyzdrowotnych, o których wiadomo, że mogą być związane z nocnymi potami (nadużywanie alkoholu, palenie papierosów).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze