Trwa ładowanie...

Waldemar Kraska potwierdza. Nowe mutanty COVID są już w Polsce, wykryto je w tych województwach

Wiceminister zdrowia wskazuje, że nowe podtypy Omikronu stopniowo będą wypierać dotychczas dominujące BA.4 i BA.5
Wiceminister zdrowia wskazuje, że nowe podtypy Omikronu stopniowo będą wypierać dotychczas dominujące BA.4 i BA.5 (Getty Images / East News)

W Polsce potwierdzono dwa przypadki zakażenia nowymi subwariantami: jeden przypadek zakażenia BQ.1 potwierdzono w woj. pomorskim, drugi BQ.1.1 - w woj. wielkopolskim. - Wydaje się, że nowe podtypy Omikronu stopniowo będą wypierać te, które dominowały dotychczas, czyli BA.5 - mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

spis treści

1. "Istnieją duże szanse, że przejmie on kontrolę w nadchodzących tygodniach"

Pierwsze przypadki zakażeń BQ.1 i BQ.1.1 wykryto w Nigerii. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) potwierdziło, że nowe subwarianty Omikronu zostały wykryte w co najmniej pięciu krajach UE. Zdaniem ekspertów jeszcze w tym roku mogą one stać się dominującymi.

Wirus SARS-CoV-2 nieustannie mutuje, a to doprowadziło do powstania wielu subwariantów Omikronu. Jako podwarianty, które budzą teraz obawy, są wymieniane: BQ.1 i BQ.1.1, BA.2.75.2 i XBB, który najlepiej omija naszą odporność z dotychczas zbadanych linii rozwojowych SARS-CoV-2.

Zobacz film: "Prof. Parczewski: Ozdrowieńcy powinni być szczepieni po trzech miesiącach, a nie jednym"
W Europie rośnie odsetek osób zakażonych subwariantami BQ.1 i BQ.1.1
W Europie rośnie odsetek osób zakażonych subwariantami BQ.1 i BQ.1.1 (Getty Images)

Francja ma obecnie najwyższy odsetek próbek wskazujących za zakażenia subwariantem BQ.1 Omikronu, szacuje się, że może on odpowiadać za jedną czwartą wszystkich zakażeń. W Belgii BQ.1 odpowiada za ponad dziewięć proc. przypadków COVID-19.

- Istnieją duże szanse, że przejmie on kontrolę w nadchodzących tygodniach - podkreśla Yves Van Laethem, lekarz chorób zakaźnych cytowany przez "Politico".

2. W Polsce wykryto dwa przypadki BQ.1.i BQ.1.1

Wiceminister zdrowia potwierdza, że subwarianty BQ.1.oraz BQ.1.1 zostały wykryte w Polsce. Oficjalnie odnotowano dwa przypadki, ale eksperci przypominają, że może być ich znacznie więcej, bo w ostatnich miesiącach wykonujemy bardzo mało testów, a dodatkowo niewielki odsetek pozytywnych wyników jest sekwencjonowany.

- W naszym kraju wykryto do tej pory dwa przypadki: jeden przypadek BQ.1 w województwie pomorskim oraz jeden przypadek BQ.1.1 w województwie wielkopolskim. Wydaje się, że nowe podtypy Omikronu stopniowo będą wypierać te, które dominowały dotychczas, czyli BA.5. Obserwujemy to w krajach Europy Zachodniej, gdzie widać wzrost tych zachorowań. We Francji to już odsetek 25 proc., podobnie we Włoszech i pozostałych państwach Europy Zachodniej - wyjaśniał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie "Kwadrans polityczny" na antenie TVP1.

Wiceminister przypominał, że potwierdzenie obecności nowych subwariantów, to kolejny argument wskazujący na to, że konieczne jest przyjęcie dawek przypominających szczepionki przeciwko COVID.

- Wydaje się, że nowe szczepionki ukierunkowane na ochronę przed wariantem Omikron są skuteczne także w przypadku nowych podtypów. Dlatego uważam, że warto przyjąć dawkę przypominającą - wyjaśniał Kraska.

Aktualne raporty resortu zdrowia wskazują, że liczba zakażeń w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie, ale większość prognoz mówi o tym, że pod koniec roku mogą pojawić się kolejne wzrosty zakażeń.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze