Trwa ładowanie...

Zabija mężczyzn coraz częściej. Urolog wskazuje na 6 sygnałów alarmowych

 Katarzyna Prus
24.09.2023 13:07
Ten rak zabija mężczyzn coraz częściej, nie lekceważ objawów
Ten rak zabija mężczyzn coraz częściej, nie lekceważ objawów (Getty Images, Circle Healh Group)

18 tysięcy nowych przypadków rocznie i blisko 6 tysięcy zgonów w tym samym czasie. Rak prostaty nie ma litości dla polskich mężczyzn, dlatego profilaktyka i świadomość objawów są kluczowe. Urolog wyjaśnia, jak atakuje ten groźny nowotwór.

spis treści

1. Najczęstszy nowotwór u mężczyzn

W Polsce rak prostaty jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Odpowiada on za ponad 20 proc. zachorowań onkologicznych u dorosłych mężczyzn i w tej grupie jest drugą przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych.

Ze statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że co roku około 18 tysięcy mężczyzn dowiaduje się, że ma raka prostaty, a w tym samym czasie umiera z tego powodu blisko 6 tysięcy chorych.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

W przeciwieństwie do innych nowotworów, ryzyka raka prostaty nie można samemu zmniejszyć poprzez zmianę nawyków żywieniowych lub odstawienie używek, jak alkohol czy papierosy. Dla rozwoju tego nowotworu nie ma to istotnego znaczenia.

Rak prostaty zabija coraz częściej
Rak prostaty zabija coraz częściej (Getty Images)

Kluczowe są więc badania profilaktyczne. Chodzi o proste badanie z krwi na stężenie PSA, czyli antygenu wytwarzanego przez prostatę. Jeśli jest podwyższony (nie powinien przekraczać 4 ng/ml krwi), należy jak najszybciej skonsultować się z urologiem, który zleci dalszą diagnostykę. Badać się powinni już nawet mężczyźni w wieku 30 lat, bo u młodych osób przebieg choroby jest bardziej gwałtowny i agresywny, niż u starszych.

Warto mieć też świadomość objawów, żeby móc od razu zareagować. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na jej wyleczenie.

2. Sześć sygnałów alarmowych

Problem w tym, że na początku rak prostaty może w ogóle nie dawać niepokojących sygnałów. Jeśli już się pojawią, dotyczą oddawania moczu.

Alan Doherty, urolog ze szpitala w Birmingham wskazuje na sześć alarmowych objawów, których nie należy lekceważyć.

"Możesz mieć trudności z oddawaniem moczu, potrzebę częstszego oddawania moczu w nocy, a także słaby strumień moczu i uczucie, że pęcherz nie jest całkowicie pusty nawet po oddaniu moczu" - tłumaczy lekarz cytowany przez express.co.uk.

Co jeszcze powinno zaniepokoić?

"Uczucie bólu lub pieczenia podczas oddawania moczu lub wytrysku, a także krew w nasieniu i moczu mogą również wskazywać, że dana osoba ma raka prostaty" - ostrzega urolog.

Jeśli pojawią się kolejne symptomy, może to świadczyć o tym, że rak zaczął się już rozprzestrzeniać.

"Kiedy rak prostaty się rozprzestrzenia, często atakuje pobliskie kości, co może powodować ból i tkliwość tych kości" - wyjaśnia lekarz.

Zwraca przy tym uwagę, że podobne symptomy mogą się pojawić także w przypadku innych mniej poważnych schorzeń prostaty, np. łagodnego przerostu prostaty. Każdy objaw należy jednak jak najszybcej skonsultować z lekarzem, by wykryć faktyczną przyczynę.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze