Test na raka szyjki macicy? Naukowcy twierdzą, że może wykryć zagrożenie do czterech lat przed rozwojem choroby
Naukowcy twierdzą, że opracowali test, który jest w stanie wykryć aż cztery rodzaje raka: piersi, macicy, szyjki macicy i jajnika. Badanie wykazało, że dzięki temu badaniu udało się wykryć zmiany u ponad połowy kobiet, u których w ciągu następnych czterech lat ujawniły się nowotwory.
1. Będzie test na raka macicy?
Rak szyjki macicy jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Każdego roku z jego powodu umiera ponad 340 tys. kobiet. W Polsce każdego roku taką diagnozę słyszy blisko 3000 pacjentek.
Zdecydowana większość przypadków raka szyjki macicy jest wywołanych przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Badanie cytologiczne nie jest wystarczająco czułym testem do wykrycia zakażenia HPV, szansą na rozpoznanie zakażenia jest wykonanie testu DNA HPV, który poza potwierdzeniem lub wykluczeniem obecności wirusa, wskazuje również jego typ (np. HPV 16 dodatni). Testy w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) pozwalają na w miarę wczesne wskazanie pacjentek obciążonych ryzykiem rozwoju raka szyjki macicy, ale jak zauważają naukowcy, badanie ma swoje wady.
Pomysłodawcy nowego testu na raka badając wymazy z szyjki macicy, odkryli, że zmiany w komórkach można wykryć na długo, zanim pojawią się zmiany rakowe.
2. Jedno badania mogłoby wykryć ryzyko rozwoju aż czterech kobiecych nowotworów
Naukowcy przeanalizowali 1254 próbek z szyjki macicy pobranych od kobiet z HPV, ale bez zmian komórek szyjki macicy oraz od pacjentek, u których w kolejnych latach rozwinęły się zmiany nowotworowe. Na podstawie testu wykryto 55 proc. pacjentów, u których zmiany rakowe ujawniły się w ciągu najbliższych czterech lat.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Genome Medicine". Autorzy publikacji tłumaczą, że ich test jest oparty na analizie metylacji DNA, która pozwala wykryć raka, ale również ryzyko jego rozwoju w przyszłości. Badania nad tego typu testami są prowadzone od dwudziestu lat. Naukowcy przekonują, że ten sam test mógłby posłużyć również do badań określających ryzyko rozwoju innych kobiecych nowotworów.
- Inne z naszych badań wykazało, że badanie próbki pobranej z szyjki macicy może również dostarczyć informacji na temat ryzyka wystąpienia trzech innych poważnych nowotworów u kobiet – raka piersi, jajnika i macicy - zaznacza prof. Martin Widschwendter z University College London.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.