Trwa ładowanie...

Uchroni przed alzheimerem? Niezwykłe odkrycie polskich naukowców

 Karolina Rozmus
27.06.2023 13:32
Św. Graal dla 55 milionów chorych? Jest 5 tysięcy raz silniejszy niż dotychczasowy lek
Św. Graal dla 55 milionów chorych? Jest 5 tysięcy raz silniejszy niż dotychczasowy lek (Getty Images)

Badaczka z Uniwersytetu Warszawskiego wpadła na trop nowego związku chemicznego. Analizy interdyscyplinarnego zespołu naukowców ujawniły, że może on być św. Graalem w leczeniu alzheimera – jest aż pięć tysięcy raz skuteczniejszy i mniej toksyczny niż obecnie stosowane leki.

spis treści

1. Bardziej skuteczny, mniej toksyczny

Dr Anna Zawadzka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odkryła nowy związek organiczny będący pochodną tetrahydroakrydyny. Liczne badania podjęte przez zespół naukowców z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, UW, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Narodowego Instytutu Leków miały sprawdzić m.in. właściwości elektrochemiczne, optyczne i biologiczne pochodnej tetrahydroakrydyny.

Na łamach "Physical Chemistry Chemical Physics" badacze zwracają uwagę, że związek ma właściwości hamujące acetylocholinoesterazę. Dzięki temu nowoodkryty związek samodzielnie lub w połączeniu z nanocząsteczkami złota może stać się nadzieją dla pacjentów z chorobą Alzheimera.

Zobacz film: "Wczesny objaw choroby Alzheimera"

Chorzy cierpią na niedobór acetylocholiny, jednego z neuroprzekaźników. Winien jest enzym, acetylocholinoesteraza, który aktywuje hydrolizę. Odkryty przez dr Zawadzką związek hamując aktywność acetylocholinoesterazy, nie dopuszcza do gwałtownego spadku w organizmie acetylocholiny.

Na alzheimera choruje 55 mln osób. Do 2050 r. ta liczba może się podwoić
Na alzheimera choruje 55 mln osób. Do 2050 r. ta liczba może się podwoić (Pixabay)

Dziś w leczeniu choroby neurodegeneracyjnej wykorzystuje się już leki, które mają zmniejszać aktywność enzymu. Należy do nich rywastygmina, jednak okazuje się, że nowy związek jest aż pięć tysięcy razy skuteczniejszy od niej. Do tego jest mniej toksyczny, co oznacza, że zastosowanie go w terapii może być również mniej szkodliwe dla pacjenta.

2. Alzheimer. Globalny problem

"Choroba Alzheimera jest zaburzeniem neurodegeneracyjnym, które stanowi coraz większe obciążenie zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. Jest najczęstszą przyczyną otępienia objawiającego się dysfunkcjami poznawczymi, takimi jak upośledzenie pamięci, myślenia i uczenia się" – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym UW.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie żyje już 55 mln osób z alzheimerem. W Polsce według oficjalnych statystyk to ok. 300 tys. chorych, jednak niewykluczone, że kolejne 300 tys. jest niezdiagnozowanych. Eksperci szacują, że z uwagi na starzenie się społeczeństw, alzheimer będzie coraz większym globalnie problemem. Do 2050 roku liczba chorych może się podwoić, co oznacza, że z diagnozą choroby otępiennej będzie się mierzyło aż 140 mln osób.

Choć naukowcy robią, co mogą, żeby zapanować nad alzheimerem, to do dziś jest chorobą nieuleczalną. Nie ma leków, które zapobiegałyby rozwojowi lub powstrzymywały proces chorobowy. Mimo to wdrożenie leczenia mającego opóźniać i łagodzić objawy alzheimera jest kluczowe i może wpłynąć na wydłużenie życia chorego i poprawę jakości funkcjonowania.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze