Trwa ładowanie...

Uśmiercone za życia. Nieznana historia chorych umysłowo kuzynek królowej Elżbiety II

Nerissa i Katherine Bowes-Lyon, dwie kuzynki królowej Elżbiety II, zostały oddane do szpitala psychiatrycznego, w którym spędziły kilkadziesiąt lat. Rodzina królewska długo ukrywała ten fakt, z obawy przed nadszarpnięciem idealnego wizerunku Royalsów.

spis treści

1. Niepełnosprawne kuzynki królowej Elżbiety II

Nerissa i Katherine Bowes-Lyon były dwiema z pięciu córek brata królowej matki Elżbiety i wuja Elżbiety II - Johna Bowesa-Lyona. Pierwsza z sióstr urodziła się w 1919 roku, druga siedem lat później. Obie przyszły na świat z poważną niepełnosprawnością umysłową, w związku z tym ich narodzinom nie towarzyszyły królewskie uroczystości.

Zobacz film: "Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni?"

Jak donosi brytyjska prasa, siostry nie umiały mówić. Jedyną formą komunikacji była gestykulacja. Rodzina królewska nie mogła pogodzić się z chorobą dziewczynek. W 1941 roku 15-letnią wówczas Katherine i 22-letnią Nerissę zdecyowano wysłać do szpitala Royal Earlswood w Surrey - zamkniętego zakładu dla psychicznie chorych.

2. Rozumiały więcej niż przypuszczano

Podczas pobytu w szpitalu wyszło na jaw, że kuzynki rozumieją więcej, niż się wydawało. Pielęgniarka, która sprawowała nad nimi opiekę, powiedziała po latach, że dziewczynki potrafiły rozpoznać najważniejsze osoby z rodu królewskiego. Kiedy widziały w telewizji królową Elżbietę II albo Królową Matkę, zwykle wykonywały głęboki ukłon. W szpitalu nie miały łatwo. Nie posiadały własnych ubrań, często musiały nimi dzielić z innymi pacjentami.

W "Burke's Peerage" regularnie wydawanym almanachu poświęconemu rodom szlacheckim w Zjednoczonym Królestwie napisano nieprawdziwą informację, że kobiety nie żyją. W wydaniu z 1963 r. podano, że Nerissa zmarła w 1940 r., a Katherine Bowes-Lyon 1961 roku.

Pierwsza z sióstr zmarła tak naprawdę w 1986 r., w wieku 66 lat. Została pochowana w grobie oznaczonym jedynie tabliczką z imieniem i numerem seryjnym. Katherine zmarła w 2014 r., w domu opieki Surrey, mając 87 lat.

Uśmiercone za życia. Nieznana historia chorych umysłowo kuzynek królowej Elżbiety II
Uśmiercone za życia. Nieznana historia chorych umysłowo kuzynek królowej Elżbiety II (Getty)

3. Dziennikarze nagłośnili historię sióstr

O kobietach głośno zrobiło się dopiero w 1987 roku, kiedy dziennikarze "The Sun" rok po śmierci Nerissy odkryli jej skromny grób. Ustalili, że na pogrzebie nie było przedstawicieli rodziny królewskiej.

W 2011 roku wyemitowano film "The Queen’s Hidden Cousins", w którym sugerowano, że kuzynki nie były odwiedzane przez nikogo z rodziny królewskiej. Królowa miała temu zaprzeczać, twierdząc, że kobiety były odwiedzane przez mieszkańców Pałacu Buckingham.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza