Trwa ładowanie...

Uwaga! Kolejne leki wycofane z obrotu

Ważne informacje dla chorych na astmę – kilka serii popularnych leków zostało wycofanych ze sprzedaży. Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje też, że z obrotu znika roztwór stosowany podczas diagnozowania chorób alergicznych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Mało znane czynniki wywołujące astmę
Mało znane czynniki wywołujące astmę [10 zdjęć]

Istnieje kilka powszechnie znanych czynników, których astmatycy powinni unikać: forsowne ćwiczenia, zimne...

zobacz galerię

1. Kolejne problemy z lekami na astmę

O wycofaniu ze sprzedaży dwóch serii leku ASARIS oraz jednej serii Salmexu informowaliśmy na początku września. Obecnie GIF podał, że z obrotu zniknie kolejnych sześć serii tych środków.

O jakie produkty chodzi? Ze sprzedaży wycofano ASARIS 500 µg + 50 µg/dawkę inhalacyjną (numer serii 223031015) oraz ASARIS 250 µg + 50 µg/dawkę inhalacyjną (serie 222017015 i 222023015).

Z aptek znika też Salmex 500 µg + 50 µg/dawkę inhalacyjną. Wycofane zostają trzy serie: 223044015, 223036115, 223030215.

Decyzje o usunięciu leków z obrotu podjęli dobrowolnie producenci. Zarówno w przypadku leku ASARIS, jak i Salmex przyczyna jest taka sama – nieprawidłowe działanie inhalatora. Podczas stosowania środków z tych serii nie pojawia się charakterystyczny dźwięk, który sygnalizuje pacjentowi, że ustawił odpowiednią dawkę leku.

Producenci zapewniają, że preparaty ASARIS oraz Salmex są dostępne w sprzedaży. Produkty te stosuje się przy leczeniu astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Oba środki znajdują się na liście leków refundowanych.

2. Wycofany roztwór do testów alergicznych

To nie koniec doniesień Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. W całej Polsce wycofano z obrotu również roztwór do testów punktowych 114 (dąb szypułkowy). Preparat służy do przeprowadzania testów skórnych na alergię.

W dwóch seriach roztworu (U3012606-PL oraz U4013351-PL) znalazła się nieodpowiednia zawartość azotu białkowego. Do GIF informacja wpłynęła bezpośrednio od podmiotu odpowiedzialnego, który dobrowolnie wycofał środek z obrotu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.