Trwa ładowanie...

Popularne leki na astmę wycofane ze sprzedaży

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu kolejne serie leków na astmę. Taką decyzję podał do wiadomości w piątek 4 września br.

Na podstawie art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 roku prawa farmeceutycznego, Główny Inspektor Farmaceutyczny podał do wiadomomiści decyzję o wycofaniu z obrotu serii dwóch popularnych produktów leczniczych wskazanych do systematycznego leczenia astmy oskrzelowej – proszków do inhalacji ASARIS 500+50 (µg + µg)/dawka inhalacyjna oraz Salmex 250+50 (µg + µg)/dawka inhalacyjna. Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego dotyczy jednej serii leku Salmex numer: 222018015 z datą ważności 11.2016 roku i dwóch serii leku ASARIS: numer: 223016015 oraz 223017015 – obydwie serie z datą ważności 8.2016 roku.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Zarówno Salmex jak i ASARIS znajdują się na liście leków refundowanych obowiązującej od dnia 1 września 2015 roku. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny - proszki do inhalacji zostały wycofane z obrotu z powodu zacinania się mechanizmu dozującego inhalatora.

"W trosce o zapewnienie najwyższej jakości swoich produktów firma Celon Pharma S.A. podjęła decyzję o dobrowolnym wycofaniu z rynku serii produktu Salmex (250 µg + 50 µg) numer: 222018015 z datą ważności 11.2016, stosowanego w leczeniu astmy i POChP. Powodem decyzji było stwierdzenie w ww. serii produktu wystąpienia nieprawidłowego działania inhalatora, łatwo zauważalnego przez pacjenta" - czytamy w przesłanym dla portalu abczdrowie.pl oświadczeniu Celon Pharma S.A.

To nie pierwszy raz kiedy GIF podaje do wiadomości informację o usunięciu ze sprzedaży wadliwych serii produktu ASARIS – podobne sytuacje miały miejsce zarówno w roku bieżącym jak i w latach ubiegłych. W 2015 roku Salmex został wycofany ze sprzedaży już po raz drugi, podobnie ASARIS.

Obydwa produkty lecznicze są stosowane przez chorych na astmę, eozynofilowe zapalenie oskrzeli oraz przewlekłe obturacyjne choroby płuc.

Pamietaj! Tylko systematyczne badania pozwolą ci cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Najnowsze informacje o bieżących akcjach zdrowotnych znajdziesz na naszym forum

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza