Trwa ładowanie...

Nowa lista leków refundowanych – co wiadomo o projekcie?

Avatar placeholder
03.07.2015 15:04
Nowa lista leków refundowanych – co wiadomo o projekcie?
Nowa lista leków refundowanych – co wiadomo o projekcie? (Zdjęcie lekarstw / Shutterstock)

Znany jest już nowy projekt Ministerstwa Zdrowia listy leków refundowanych. Zmiany mają obowiązywać od marca. Co o nich wiemy? Informacje te dotyczą m.in. osób chorych na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, cierpiących ze względu na stany przedcukrzycowe, zakrzepicę oraz poddawanych chemioterapii.

spis treści

1. Co się zmieni?

Na liście znajduje się 66 nowych produktów, a wśród nich leki zawierające: metforminum (2 kody EAN), dabigatranum (2 kody EAN), esomeprazolum (2 kody EAN), fenoterolum i ipratropii bromidum (1 kod EAN) jako aerozol inhalacyjny, losartanum i amlodypinum (8 kodów EAN), a także w przypadku programów lekowych i chemioterapii: immunoglobuliny ludzkie, epoprestenol (2 kody EAN) i sildenafil oraz paclitaxelum (chemioterapia). Co to oznacza w praktyce?

2. O lekach i refundacji

Lek z metforminum refundowany jest w przypadku stanów przedcukrzycowych, czyli nieprawidłowej tolerancji glukozy, jeżeli nie da się znormalizować poziomu glukozy we krwi, przestrzegając dokładnych zaleceń dietetycznych i planu ćwiczeń fizycznych. Wydawany jest za odpłatnością 30% limitu finansowania (dokładnie ustalającego kwotę, jaką NFZ dopłaca do leku).

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Zakup leku z dabigatranum dofinansowywany jest, gdy u danej osoby zostanie stwierdzona zakrzepica żył głębokich oraz zatorowość płucna. Przysługuje również w przypadkach zapobiegania nawrotom tych przypadłości u osób dorosłych. Poziom odpłatności wynosi 30% limitu finansowania.

Lek z esomeprazolum stosowany jest w przypadku refluksu przełyku przy zastosowaniu terapii eradykacyjnej H. Pylori lub przyjmujących przez długi czas niesteroidowe leki przeciwzapalne. Poziom odpłatności wynosi 50%.

Aerozol do inhalacji z fenoterolum i ipratropii bromidum przepisywany jest u leczących się na astmę, POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) i eozynofilowe zapalenie oskrzeli (EZO). Poziom odpłatności to 30%.

Natomiast lek złożony, w którego składzie znajduje się losartanum i amlodypinum, przyjmowany jest w przypadku pierwotnego nadciśnienia tętniczego, a jego refundacja obejmuje wszystkie wskazania na poziomie odpłatności 30% limitu finansowania przez NFZ.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze