Nowa lista leków refundowanych - 1 września 2015 r.
Znany jest już projekt najnowszej listy refundacyjnej, który zacznie obowiązywać od 1 września bieżącego roku. Grupę leków objętych dopłatami wzbogacono o 76 produktów. Nie wszystkie wiadomości sa jednak dobre. Na skutek zmian część leków stanie się droższa dla pacjentów. Czego dokładnie może się spodziewać chory?
Refundacją zostały objęte preparaty zawierające substancję o nazwie worykonazol, którego stosowanie zaleca się pacjentom cierpiącym z powodu ciężkich zakażeń grzybiczych, a także środki mające w swoim składzie valganciclovir, które podawane są osobom po przeszczepach narządów. To największa zmiana w stosunku do listy poprzedniej.
Dobrą wiadomością dla chorych jest obniżenie cen 51 produktów, które zawierają 24 substancje czynne, a także środków spożywczych specjalnego przeznaczenie spożywczego i innych rodzajów wyrobów medycznych. Zakres różnicy kosztów waha się od 184,74 zł do 1 gr.
Od 10 zł wzwyż wzrośnie natomiast cena 44 innych leków - przede wszystkim tych stosowanych w celu uśmierzania bólu u osób cierpiących na choroby nowotworowe, a także w insulinoterapii. Zmiany w zakresie dopłat pacjenta dotyczyć będą w sumie około tysiąca pozycji leków.
We wrześniu w życie wejdą także trzy nowe programy lekowe. Pierwszy z nich korzystny jest dla pacjentów cierpiących na neurogenną nadreaktywność wypieracza związaną z zagrażającymi zdrowiu nerek problemami z oddawaniem moczu. Na liście refundacyjnej znalazł się wykorzystywany w leczeniu schorzenia preparat z toksyną botulinową.
Drugi z programów lekowych wspiera terapię przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego, które choć uznawane jest za schorzenie rzadkie, stanowi ogromne zagrożenie dla życia cierpiących na nie osób. Pacjenci będą mieć do dyspozycji środek zawierający riocyguat, który w ubiegłym roku został dopuszczony do użytku przez Europejską Agencję Leków.
W ramach trzeciego z programów refundacja obejmie lek, w którego składzie znajduje się substancja o nazwie rytuksymab, wykorzystywana w terapii ziarnistkowości z zapaleniem naczyń lub mikroskopowego zapalenia naczyń.
Ważne zmiany nastąpiły w obrębie katalogu chemioterapii. Z programu lekowego zostały do niego przeniesione środki z bortezomibem. W praktyce oznacza to, że zwiększy się liczba pacjentów hematologicznych, którzy będą mogli z niego skorzystać.
Pełny wykaz leków refundowanych dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.