Trwa ładowanie...

Nowa lista leków refundowanych - 1 września 2015 r.

Znany jest już projekt najnowszej listy refundacyjnej, który zacznie obowiązywać od 1 września bieżącego roku. Grupę leków objętych dopłatami wzbogacono o 76 produktów. Nie wszystkie wiadomości sa jednak dobre. Na skutek zmian część leków stanie się droższa dla pacjentów. Czego dokładnie może się  spodziewać chory?

Czym popija się leki?
Czym popija się leki?

Popijanie leków jest wbrew pozorom bardzo ważne. Wpływa ono na działanie leków, może groźnie zwiększyć

zobacz galerię

Refundacją zostały objęte preparaty zawierające substancję o nazwie worykonazol, którego stosowanie zaleca się pacjentom cierpiącym z powodu ciężkich zakażeń grzybiczych, a także środki mające w swoim składzie valganciclovir, które podawane są osobom po przeszczepach narządów. To największa zmiana w stosunku do listy poprzedniej.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Dobrą wiadomością dla chorych jest obniżenie cen 51 produktów, które zawierają 24 substancje czynne, a także środków spożywczych specjalnego przeznaczenie spożywczego i innych rodzajów wyrobów medycznych. Zakres różnicy kosztów waha się od 184,74 zł do 1 gr.

Od 10 zł wzwyż wzrośnie natomiast cena 44 innych leków - przede wszystkim tych stosowanych w celu uśmierzania bólu u osób cierpiących na choroby nowotworowe, a także w insulinoterapii. Zmiany w zakresie dopłat pacjenta dotyczyć będą w sumie około tysiąca pozycji leków.

We wrześniu w życie wejdą także trzy nowe programy lekowe. Pierwszy z nich korzystny jest dla pacjentów cierpiących na neurogenną nadreaktywność wypieracza związaną z zagrażającymi zdrowiu nerek problemami z oddawaniem moczu. Na liście refundacyjnej znalazł się wykorzystywany w leczeniu schorzenia preparat z toksyną botulinową.

Drugi z programów lekowych wspiera terapię przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego, które choć uznawane jest za schorzenie rzadkie, stanowi ogromne zagrożenie dla życia cierpiących na nie osób. Pacjenci będą mieć do dyspozycji środek zawierający riocyguat, który w ubiegłym roku został dopuszczony do użytku przez Europejską Agencję Leków.

W ramach trzeciego z programów refundacja obejmie lek, w którego składzie znajduje się substancja o nazwie rytuksymab, wykorzystywana w terapii ziarnistkowości z zapaleniem naczyń lub mikroskopowego zapalenia naczyń.

Ważne zmiany nastąpiły w obrębie katalogu chemioterapii. Z programu lekowego zostały do niego przeniesione środki z bortezomibem. W praktyce oznacza to, że zwiększy się liczba pacjentów hematologicznych, którzy będą mogli z niego skorzystać.

Pełny wykaz leków refundowanych dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Refundacja nie obejmuje twoich leków? Zastanawiasz się nad kupnem zamiennika, ale nie masz pewności czy to dobry pomysł? Zobacz, co myślą na ten temat inni - zajrzyj na nasze forum.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Nowa lista leków refundowanych - 1 września 2015 r.
Nowa lista leków refundowanych - 1 września 2015 r. (Zdjęcie tabletek / Shutterstock )
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza