Nowa lista leków refundowanych - 1 września 2015 r.

Znany jest już projekt najnowszej listy refundacyjnej, który zacznie obowiązywać od 1 września bieżącego roku. Grupę leków objętych dopłatami wzbogacono o 76 produktów. Nie wszystkie wiadomości sa jednak dobre. Na skutek zmian część leków stanie się droższa dla pacjentów. Czego dokładnie może się  spodziewać chory?

Czym popija się leki?

Popijanie leków jest wbrew pozorom bardzo ważne. Wpływa ono na działanie leków, może groźnie zwiększyć lub uniemożliwić działanie przyjmowanych środków....

Refundacją zostały objęte preparaty zawierające substancję o nazwie worykonazol, którego stosowanie zaleca się pacjentom cierpiącym z powodu ciężkich zakażeń grzybiczych, a także środki mające w swoim składzie valganciclovir, które podawane są osobom po przeszczepach narządów. To największa zmiana w stosunku do listy poprzedniej.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Dobrą wiadomością dla chorych jest obniżenie cen 51 produktów, które zawierają 24 substancje czynne, a także środków spożywczych specjalnego przeznaczenie spożywczego i innych rodzajów wyrobów medycznych. Zakres różnicy kosztów waha się od 184,74 zł do 1 gr.

Od 10 zł wzwyż wzrośnie natomiast cena 44 innych leków - przede wszystkim tych stosowanych w celu uśmierzania bólu u osób cierpiących na choroby nowotworowe, a także w insulinoterapii. Zmiany w zakresie dopłat pacjenta dotyczyć będą w sumie około tysiąca pozycji leków.

We wrześniu w życie wejdą także trzy nowe programy lekowe. Pierwszy z nich korzystny jest dla pacjentów cierpiących na neurogenną nadreaktywność wypieracza związaną z zagrażającymi zdrowiu nerek problemami z oddawaniem moczu. Na liście refundacyjnej znalazł się wykorzystywany w leczeniu schorzenia preparat z toksyną botulinową.

Drugi z programów lekowych wspiera terapię przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego, które choć uznawane jest za schorzenie rzadkie, stanowi ogromne zagrożenie dla życia cierpiących na nie osób. Pacjenci będą mieć do dyspozycji środek zawierający riocyguat, który w ubiegłym roku został dopuszczony do użytku przez Europejską Agencję Leków.

W ramach trzeciego z programów refundacja obejmie lek, w którego składzie znajduje się substancja o nazwie rytuksymab, wykorzystywana w terapii ziarnistkowości z zapaleniem naczyń lub mikroskopowego zapalenia naczyń.

Ważne zmiany nastąpiły w obrębie katalogu chemioterapii. Z programu lekowego zostały do niego przeniesione środki z bortezomibem. W praktyce oznacza to, że zwiększy się liczba pacjentów hematologicznych, którzy będą mogli z niego skorzystać.

Pełny wykaz leków refundowanych dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Refundacja nie obejmuje twoich leków? Zastanawiasz się nad kupnem zamiennika, ale nie masz pewności czy to dobry pomysł? Zobacz, co myślą na ten temat inni - zajrzyj na nasze forum.

Anna Kołodziejczyk, ponad rok temu

Leki

Komentarze (11)
~Wiesia
~Wiesia ponad rok temu

Insulina od razu do gory o 43zl a choroba od lat ta sama a z latami powiklania chocby sie jak trzymalo diete to ja zycze kazdemu kto zmienia te ceny przewlekle choroby to moze zrozumie ile trzeba od geby odjac zeby zyc i funkcjonowac niby jak zdrowy a tam sobie ktos robi wyscigi kogo bardziej znizyc i dobic bo choroby to coz to takiego ZYCIE.A zasilek pielegnacyjny to po co podnies to lepij dac pielegniarka,gornika,rolnika,uchoccom a swojego dobic mimi ze pracuje z przewleklymi chorobami!!!!!Co tam za znieczulica!!!!!!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 2 godziny temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...