Trwa ładowanie...

Uwaga na metotraksat. Częste przedawkowania

Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzega przed metotraksatem. Stosowanie leku w terapii chorób zapalnych często wiąże się z błędnym dawkowaniem.

Zobacz film: "Umierająca mama napisała listy do córki"

1. Metotraksat - skutki uboczne

Europejska Agencja Leków apeluje do lekarzy. Prosi o zwrócenie uwagi na dawkowanie leku metotraksat. Zauważono, że w leczeniu chorych na stany zapalne zdarza się zbyt wiele błędów.

Metotraksat należy zażywać nie częściej niż raz w tygodniu. Odnotowano jednak wiele zgłoszeń dotyczących częstszego podania. U osób ze stanami zapalnymi może to powodować szczególnie niekorzystne skutki.

Organy nadzorcze zostały powiadomione o złym dawkowaniu i jego konsekwencjach. Podejmowane wcześniej działania zapobiegawcze nie przyniosły rezultatów. Dlatego powstał kompleksowy raport zwracający uwagę na skutki złego dawkowania tego środka leczniczego.

Wymieniono tutaj ciężkie działania niepożądane, które mogą występować z powodu częstszego podania leku, niż jest to konieczne, aby uzyskać odpowiedni efekt terapeutyczny. Przyczyną przedawkowań może być nie tylko niewłaściwe postępowanie lekarzy czy przypisywanie złych dawek. Również sam pacjent może zażywać podany lek w sposób nieprawidłowy, z różnych przyczyn.

Metotraksat to środek przeciwnowotworowy i immunosupresyjny, który hamuje syntezę DNA, RNA i białek. Jest antagonistą kwasu foliowego. Ostrożność powinni zachować pacjenci, u których stwierdzono niewydolność nerek lub wątroby, łuszczycę, reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe zakażenia m.in. w przebiegu gruźlicy i zakażenia wirusem HIV.

W okresie ciąży i karmienia piersią, jak w przypadku większości farmaceutyków, zaleca się daleko posuniętą ostrożność i omówienie z lekarzem bilansu korzyści terapeutycznych i potencjalnej szkodliwości dla płodu.

W okresie leczenia niezbędne jest regularne wykonywanie badań krwi, w celu weryfikacji poziomu białych krwinek. Najczętsze skutki uboczne obojmują delegliwości ze strony układu pokarmowego, bóle i zawroty głowy, zaburzenia w układzie moczowym, łącznie z krwiomoczem. U niektórych pacjentów może dochodzić do reakcji alergicznych, a u kobiet do zaburzeń miesiączkowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.