Trwa ładowanie...

Jedyna taka wioska na świecie. Nikt nie nosi przy sobie kluczy ani portfela

Avatar placeholder
14.02.2024 16:34
W tej wiosce wszyscy mają alzheimera. Nikt nie nosi przy sobie kluczy ani portfela
W tej wiosce wszyscy mają alzheimera. Nikt nie nosi przy sobie kluczy ani portfela (East News)

Landais to wyjątkowe miejsce na ziemi. W tym zakątku południowo-wschodniej Francji wszyscy mają alzheimera. To skutek wyjątkowego projektu naukowego, którego pomysłodawczynią jest prof. Hélène Amievy.

spis treści

1. Wioska dla chorych na alzheimera

W wiosce Landais mieszkają jedynie osoby dotknięte chorobą Alzheimera. Celem jest sprawdzenie, czy możliwe jest spowolnienie choroby przez jak najdłuższe funkcjonowanie pacjenta w środowisku zbliżonym do naturalnego.

Pomysł narodził się, gdyż najbliżsi prof. Hélène Amievy również zmagają się z demencją. Koszty utrzymania w Landais są podobne do przeciętnego domu opieki, placówka funkcjonuje jednak na nieco innych zasadach.

Zobacz film: "Opracował dietę dla mamy, która choruje na demencję"

W sklepie spożywczym nie trzeba płacić, bo wszystko jest za darmo, a podstawą życia w wiosce jest wzajemne zaufanie. Nikt więc nie nosi kluczy ani portfela, a mieszkańcy mają do swojej dyspozycji też popularne rozrywki.

W Landais jest kino i teatr, a całe życie towarzyskie toczy się w restauracji. Pacjenci starają się prowadzić normalne życie. W parterowych domkach mieszka po osiem osób, które dzielą salon, kuchnię i jadalnię.

Rozwiązanie ma sporo zalet. Dzięki Landais osoby z chorobą Alzheimera mają namiastkę normalnego życia, a wolny czas spędzają w towarzystwie. Choć są pod opieką specjalistów, wiele czynności nadal mogą wykonywać samodzielnie.

"To, co zwykle obserwowaliśmy u ludzi, którzy trafiali do specjalistycznych placówek, to przyspieszony spadek funkcji poznawczych, tutaj tego nie widzimy" - wyjaśniła prof. Amievy w rozmowie z BBC.

2. Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera jest przewlekłą, postępującą chorobą neurodegeneracyjną, która prowadzi do stopniowej utraty funkcji poznawczych. To najczęstsza przyczyna demencji u osób starszych.

U chorych pojawiają się problemy z pamięcią, myśleniem i orientacją, w efekcie wykonywanie codziennych czynności sprawia ogromne problemy. W miarę postępu pacjenci mogą również doświadczać trudności z rozpoznawaniem osób i miejsc.

Choć na alzheimera nie ma lekarstwa, istnieją sposoby, które mogą opóźnić postęp choroby i częściowo łagodzić objawy.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze