Trwa ładowanie...

W zdrowym ciele zdrowe gardło

Avatar placeholder
12.01.2024 13:10
Płatna współpraca z marką Gardimax
W zdrowym ciele zdrowe gardło
W zdrowym ciele zdrowe gardło

O gardle przypominamy sobie wtedy, kiedy zaczyna boleć. Tymczasem ten niezwykły narząd zasługuje na naszą uwagę. Gardło pełni bowiem szereg ważnych funkcji i jest częścią dwóch bardzo ważnych układów w ciele człowieka – układu oddechowego i układu pokarmowego. Łączy jamę ustną, jamę głosową, krtań i przełyk. Bierze udział w procesie oddychania, odżywiania oraz wydawania głosu. Ból gardła zaburza wszystkie te czynności. Gardło jest też swego rodzaju bramą do ciała, przez którą dostaje się nie tylko pożywienie, ale także drobnoustroje.

Sezon na ból gardła trwa cały rok

Ból gardła może pojawić się bez względu na porę roku, jednak to właśnie w okresie jesienno-zimowym, który jest wzmożonym okresem infekcyjnym, dotyka nas najczęściej. Wirusy powodujące infekcje górnych dróg oddechowych, w tym choroby gardła, są aktywniejsze w niskich temperaturach, a zmarznięci i przemoczeni łatwiej stajemy się ich ofiarami. Poza tym jesienią i zimą mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, przez co bardziej jesteśmy narażeni na niedobory witaminy D, która ma wpływ na odporność. Częściej za to przebywamy w pomieszczeniach, także klimatyzowanych, a nasze gardła nie lubią suchego, gorącego powietrza. Zarówno pogoda, jak i nasz sposób funkcjonowania w okresie jesienno-zimowym sprzyjają infekcjom przebiegającym z bólem gardła[1].

Dlaczego gardło boli?

Choć przyczyny bólu garda mogą być różne i zaliczyć można do nich np. oparzenia – zarówno gorącym napojem, jak i chemikaliami – czy zatrzymanie w gardle ciała obcego, to jednak zdecydowanie najczęstszą przyczyną dyskomfortu w gardle są infekcje. Dyskomfort ten może objawiać się pieczeniem, swędzeniem, uczuciem wysuszenia i bólem o różnym nasileniu. Ból może obejmować całe gardło lub być odczuwany po jednej stronie. Objawy mogą stopniowo się nasilać albo od razu wystąpić jako intensywny ból czy pieczenie. Rodzaj bólu gardła oraz inne towarzyszące mu symptomy są ważnymi wskazówkami diagnostycznymi, które pomagają rozróżnić rodzaj infekcji.

O czym świadczy ból gardła?

Ból gardła jest objawem towarzyszącym chorobom o podłożu wirusowym, bakteryjnym, a czasem także grzybiczym. Najczęściej mamy do czynienia z infekcjami wirusowymi, które stanowią aż 70-90% wszystkich infekcji przebiegających z bólem gardła, tylko niewielki odsetek z nich (5-37%) to infekcje bakteryjne[2]. Ból gardła w połączeniu ze złym samopoczuciem, gorączką i bólem głowy oraz mięśni najczęściej jest objawem choroby wirusowej, takiej jak np. grypa. Może świadczyć także o przewlekłych zakażeniach zatok, zapaleniu gardła i migdałków. Drapanie w gardle to najczęściej objaw przeziębienia.

Czy leczenie bólu gardła zależy od jego przyczyny?

Leczenie dzielimy na objawowe i przyczynowe. Jak sama nazwa wskazuje, leczenie przyczynowe ma za zadanie wyeliminować przyczynę bólu, a objawowe zwalczyć objawy. Leczenie przyczynowe jest uzależnione od tego, co jest czynnikiem wywołującym dolegliwość, innego postępowania wymagają choroby wywołane przez wirusy, a innego te, które wywołały bakterie. Jeśli natomiast chodzi o leczenie objawów, jakimi są ból, pieczenie czy inne nieprzyjemne odczucia, to przyczyna pojawienia się bólu nie ma znaczenia. Leki na ból gardła można stosować bez względu na to, jaka jest przyczyna bólu.

materiał partnera
materiał partnera

Jak wybrać lek na ból gardła?

Leki na ból gardła różnią się ze względu na skład i stężenie zawartych w nich substancji czynnych oraz formę. Inne leki przeznaczone są dla dorosłych, a inne dla dzieci. Substancjami, które skutecznie zwalczają ból gardła, są lidokaina i chloroheksydyna. Chloroheksydyna to substancja o silnym działaniu bakteriobójczym, znajdziemy ją m.in. w aerozolach na ból gardła i tabletkach do ssania. Jest to substancja wykorzystywana w lecznictwie od kilkudziesięciu lat, jej działanie antyseptyczne jest nie tylko udowodnione w badaniach klinicznych, ale potwierdzane przez pacjentów stosujących leki z chloroheksydyną[3]. Lidokaina to natomiast substancja o działaniu miejscowo znieczulającym[4]. Preparaty zawierające chloroheksydynę i lidokainę jednocześnie mają więc działanie antyseptyczne i znieczulające, działają więc objawowo – przeciwbólowo i przyczynowo – zwalczając powód infekcji. Takie zestawienie substancji o sprawdzonym działaniu znajdziesz w preparatach z linii Gardimax medica. W serii znajdują się pastylki do ssania dla dorosłych i dzieci od 6 roku życia – Gardimax medica, Gardimax medica lemon Gardimax medica junior odpowiednio o smaku miętowym, cytrynowym i truskawkowym, a także aerozole Gardimax medica spray oraz Gardimax medica lemon spray bezpieczne do stosowania już od 30 miesiąca życia. Produkty z tej serii o smaku miętowym zawierają także substancję o działaniu pomocniczym – lewomentol[5], który dodatkowo daje uczucie chłodzenia, co świetnie sprawdza się przy uczuciu piekącego gardła.

Jak postępować, żeby szybko pożegnać ból gardła?

Ból gardła wymaga leczenia. Przede wszystkim należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty oraz przyjmować leki zgodnie z zasadami, które producent zamieszcza w ulotce. Niezwykle ważna jest dbałość o nawilżenie gardła, dlatego podczas infekcji przebiegających z bólem gardła ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Należy zadbać także o nawilżenie pomieszczeń, w których przebywamy, i unikanie klimatyzacji. Ból gardła nie jest przeciwwskazaniem do przebywania na świeżym powietrzu, o ile ogólne samopoczucie na to pozwala. Leczeniu wszelkich infekcji, także tych z bólem gardła, sprzyja duża ilość odpoczynku, dlatego kiedy chorujesz, zrezygnuj ze wszystkich obowiązków, które możesz odpuścić, zaopatrz się w leki z serii Gardimax medica, nie zapominaj o nawilżeniu gardła i odpoczywaj – na zdrowie.

Płatna współpraca z marką Gardimax
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (874 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.